E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıIEA petrol talep tahminini düşürdü---

IEA petrol talep tahminini düşürdü

IEA petrol talep tahminini düşürdü
11 Temmuz 2024 - 11:21 borsagundem.com

IEA, daha önce günde 1 milyon varil olan gelecek yılki petrol talebi artış tahminini günde 980.000 varile indirdi ve toplam talebi günde ortalama 104 milyon varil olarak gördüğünü açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), gelecek yıl petrol talebindeki artış tahminini düşürdü ve arz tahminlerini yükseltti.

Bu tahminin gerçekleşmesi halinde cari on yıl içinde büyük bir bolluk yaşanacağı beklentileri güçlendirecek.

IEA, daha önce günde 1 milyon varil olan gelecek yılki petrol talebi artış tahminini günde 980.000 varile indirdi ve toplam talebi günde ortalama 104 milyon varil olarak gördüğünü açıkladı.

Son aylık raporunda, OECD ülkelerindeki talebin, endüstrinin enerji verimliliği önlemlerini benimsemesi ve elektrikli araçların yaygınlaştırılması nedeniyle yapısal bir düşüşle karşı karşıya olduğunu ve büyük merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeye başlamasına rağmen ekonomik büyümenin zayıf kaldığını söyledi.

Bu yıl talebin, gelişmekte olan ülkelerin etkisiyle, bir önceki tahmin olan günde 960.000 varilin biraz üzerinde, günde 970.000 varil artması bekleniyor. Toplam talebin günde ortalama 103.1 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

IEA, ikinci çeyrekte büyümenin yavaşlayarak günde 710,000 varile gerilediğini ve bunun son bir yılın en düşük çeyrek artışı olduğunu belirtti. Çin'de petrol tüketimi hem Nisan hem de Mayıs aylarında daralırken, endüstriyel yakıtlar ve petrokimya hammaddelerine yönelik talep özellikle zayıf kaldı.

IEA'ya göre küresel yavaşlama, son yıllarda Covid-19'un neden olduğu dalgalanmaların ardından büyüme oranlarının normalleşmesini yansıtıyor. Örneğin, jet yakıtı talebi, uçuş faaliyetlerinin yıl boyunca artmasıyla birlikte yıl ortasındaki zirvesine doğru yükseliyor.

IEA'nın ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün tahminleri arasındaki fark, kartelin küresel petrol talebinin bu yıl günde 2,2 milyon varil ve 2025'te günde 1,8 milyon varil artacağını tahmin etmesiyle daha da açıldı.

Perşembe günkü rapor, Brent ham petrolü varil başına 85 dolar civarında işlem görürken, ABD petrol göstergesi West Texas Intermediate varil başına 82 dolar civarında seyrediyor.

Ham petrol fiyatları, 4 Temmuz tatil haftasında ham petrol ve benzin stoklarının düştüğünü gösteren son ABD verilerinin etkisiyle bu hafta başındaki düşüşün ardından pozitif bölgeye döndü. Ancak, ABD'deki faiz oranlarının seyrine ilişkin belirsizlik ve Haziran ayı tüketici fiyatları verilerinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından Çin'deki talep görünümüne ilişkin endişeler kazançları sınırlıyor.

Toplam petrol arzının bu yıl günde ortalama 103 milyon varil, 2025 yılında ise 104,8 milyon varil olacağı tahmin ediliyor ki bu rakamlar IEA'nın önceki tahminleri olan sırasıyla günde 102,9 milyon varil ve 104,7 milyon varilden daha yüksek. Ajans, OPEC+ dışı ülkelerin küresel arzı yönlendirmeye devam edeceğini ve üretimin 2024 yılında günde 1,5 milyon varil, 2025 yılında ise günde 1,8 milyon varil artmasının beklendiğini belirtti.

IEA, OPEC+ için arz tahminini, ittifakın Haziran ayında piyasalara sunulan bir yol haritasında belirtildiği gibi gönüllü üretim kısıtlamalarının bir kısmını gevşeteceğini doğruladığında ayarlayacağını söyledi. Kartel ve müttefikleri, günde 2,2 milyon varillik gönüllü kısıtlamaları Eylül ayı sonuna kadar uzatmayı kabul etti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)