E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIfo, Almanya'nın büyüme tahminini düşürdü---

Ifo, Almanya'nın büyüme tahminini düşürdü

Ifo, Almanya'nın büyüme tahminini düşürdü
14 Aralık 2023 - 12:40 borsagundem.com

Ifo, Alman ekonomisi için 2024 ekonomik büyüme tahminini düşürdü

Almanya'nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ifo enstitüsü de Alman ekonomisi için 2024 ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

Ifo, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin gelecek yıl eylül ayında öngörülen %1,4 yerine %0,9 oranında büyümesini beklediğini bildirdi. Ancak Ifo, 2025 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde 1,2'den yüzde 1,3'e çıkardı.

Ifo'nun tahminler başkanı Timo Wollmershaeuser, "Belirsizlik şu anda toparlanmayı geciktiriyor, çünkü tüketicilerin tasarruf eğilimini arttırıyor ve şirketlerin ve özel hanehalklarının yatırım yapma isteğini azaltıyor" dedi.

Bununla birlikte Ifo, satın alma gücünün geri dönmesi, talebin toparlanması ve yüksek faiz oranlarının dikiz aynasında görülmesi nedeniyle ekonominin prensipte toparlanma yolunda olduğunu söyledi.

Ifo, enerji fiyatlarının düşmesiyle birlikte enflasyonun yılın ikinci yarısında %2'ye gerileyeceğini, ancak tüketiciyle ilgili hizmetlerde bir süre daha %3'ün üzerinde kalacağını söyledi.

Almanya'da enflasyon kasımda beklentinin üzerinde yavaşladı

 

Almanya'da 'bütçe krizi' savunma harcamalarına engel değil

 

Almanya'da tüketici güveninde iyileşme

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)