E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakİmar affının önünü açacak düzenleme---

İmar affının önünü açacak düzenleme

İmar affının önünü açacak düzenleme
30 Haziran 2022 - 09:03 borsagundem.com

57 maddeden oluşan ve TBMM tatile girmeden kanunlaşması beklenen kanun teklifi ile imar affı niteliğinde düzenleme geliyor.

AKP, en düşük emekli maaşını 3 bin liraya çıkaran, Kredi Garanti Fonu'na (KGF) aktarılacak kaynağı 50 milyar liradan 100 milyar liraya yükselten ve memurlara 3600 ek gösterge verilmesini sağlayan kanun teklifini TBMM'ye sundu.

Dünya'dan Canan Sakarya ve Hüseyin Gökçe'nin aktardığına göre yapılacak düzenleme uyarınca, 2022 öncesi yapılarda ruhsat şartı aranmayacak. En düşük emekli maaşı 3 bin liraya çıkarken, fiş-fatura vermemenin cezası 4 katına çıkacak.

31 Aralık 2021'den önce yapılmış inşaatlar için geçerli

Teklif ile imar affını andıran düzenleme de geliyor. 31 Aralık 2021'den önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırılıyor. Toplam 57 maddeden oluşan teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden kanunlaşması bekleniyor.

İmar Kanunu’nda değişiklik

Kanun teklifinin 37. maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nda değişiklik yapılıyor. Madde gerekçesinde yazdığı şekliyle; kaçak kullanımın azaltılması amacıyla inşaat ruhsatı almış ancak kullanma izni verilmeyen yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliği verilmesiyle ilgili süre uzatılıyor.

Su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma şartı kalktı

Yani 1 Temmuz 2022’ye kadar bu kapsamda olan yapılara abonelik verilebilecek. Madde ile getirilen asıl önemli düzenleme ise elektrik ve su aboneliği verilebilmesi için yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31 Aralık 2021'e kadar yapılmış binalar için aranmayacak. Kısacası, elektrik ve su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma şartı kaldırılarak, bu durumdaki binalara bir çeşit af getirilmiş oluyor.

İmar affının önünü açacak

Uzmanlar, bunun doğrudan bir imar affı olmadığını, ancak imar affının önünü açabilecek bir uygulama olduğunu belirttiler.

Düzenlemenin aynen kanunlaşması durumunda, yaptıkları konutlar için iskan almamış müteahhitlerin daha kolay satış yapmasının önünün açıldığını söyleyen kaynaklar, “Günümüzde müteahhitler konutu satıyorlar fakat iskan olmadığı için elektrik ve su aboneliği şantiyeden kullanılıyordu. Ev alanlar da sürekli müteahhidi sıkıştırıyorlardı. Bundan sonra imar başvuruları da düşebilir” açıklamasını yaptı.

Küresel çaptaki emlak balonu nasıl sönecek?

Bodrum’da emlak dolandırıcılığı

Kaçan Ruslar Türkiye'den emlak alıyor

Konutta üretim nasıl artar?

Değişen konut kredi sisteminden kim nasıl etkilenecek?

BDDK'dan konut kredilerine ilişkin yeni karar

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • MÜTAHİT MAĞDURU30 Haziran 2022 12:06

  ARSAMI KAT KARŞILIĞINDA 2017 YILINDA MÜTAHİDE VERDİM A DAN Z YE HER ŞEYİNİ BİTİRİP İSKAN ALAP 2018 YILINDA TESLİM EDECEKTİ 2022 YILI OLDU DAHA BİTMEDİ KENDİM YAPTIM KALAN EKSİKLERİ ŞİMDİ DE ELEKTRİK ABONELİĞİ YAPTIRAMIYORDUK KOMŞULARLA SEN ÇOK YAKTIN SEN AZ YAKTIN KAVGALARI YAPIYORUZ BEN CİMERE KAÇ DEFA YAZDIM SU ABONELİĞİ DOĞALGAZ ABONELİĞİ YAPLIYOR FKAT ELEKTRİK ABONELİĞİ YAPLAMIYORDU ÇOK İYİ OLDU TEŞEKKÜR EDİYORUM TALEBİMİZ DİKKATE ALINDI.*

 • Ali30 Haziran 2022 11:43

  40 dönüm tarlama izin vermediler bende yapmadım ne soruyon belediyeye yap gitsin dediler. Kural tanımazlar yaptı. Bizim gibi devletin kurduğu nizama uyanlar mağdur oluyor.

 • Mucize Reis : )30 Haziran 2022 09:26

  Dere yatağındaki evlerime af geldi :D dere yataklarında başıma bişe gelirse sorumlusu bu af yapanlardır : )))  Sonra KADER, ALLAH DAN OLDU, ALIN YAZISI, ÖLÜM HAK, UYKUSUNDA acı çekmeden BOĞul... vb saçmalıklar duymak istemiyorum :D

 • Drondurucu30 Haziran 2022 09:25

  İşini namusuyla, eksiksiz şekilde yapan, yasalara uyan müteahhitlerin günahı ne ? Sahtekarları ödüllendiriyorsunuz.

 • Mucise Reis : )30 Haziran 2022 09:10

  Yaa ondan sonra 5 şiddetinde deprem oldu, neden evler yıkıldı :d denetimsiz, kontrolsuz, incelemesiz, vb binalara ver ruhsatı affı.. sonra olsun bu yapılar insanlara tabut ... para alacaksan adam gibi git incele araştır sonra ver izni... Kanunlara uyanlar, devleti dinleyenler yine tokatı yedi :D gss prim ödeyenler gibi kurallara uyan, devlete düzene uyanlar tokatı yedi :D Geçmişte istanbuldan arazi çevirip gecekondu yapanlar şuan milyoner oldu, siteler avm ler düğün salonları vb. vb.  okuyup memu olanda kira ödeyecek para bulamıyor :D Allah sabır versin dürüst, haramdan korkan, kurallara uyan enayi görünümlü şerefli onurlu insanlarımıza :D 

 • Bik30 Haziran 2022 09:10

  Sürekli aflar olduğu sürece yağmacılık bitmez.

 • Hehe30 Haziran 2022 09:10

  Evet gumbur gumbur erken secim geliyor bu kadar af herhalde oy olur nankor hayinnnn degilsiniz yaa 🤣🤣🤣 ama bosuna lozanin cok gizli maddesi coktan islemeye basladi