E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF: Türkiye'nin reform programını destekliyoruz---

IMF: Türkiye'nin reform programını destekliyoruz

IMF: Türkiye'nin reform programını destekliyoruz
19 Nisan 2024 - 19:25 borsagundem.com

Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, "Türkiye'nin yürürlükteki reform programını destekliyoruz. Biz de Türkiye'ye oradaki ekonomi ekibinin izlediği programı tavsiye ederdik" ifadelerini kullandı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Türkiye'deki reform programını desteklediklerini ifade ederek, "Türkiye'yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme yok." dedi.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa bölgesi ekonomilerine ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye ekonomisine ilişkin bir soru üzerine Kammer, geçen yılın ortalarında Türkiye'de bir politika değişikliği gördüklerini, parasal tarafta ciddi bir sıkılaşma ve mali tarafta deprem nedeniyle artan harcamaları karşılamak da dahil olmak üzere mali konsolidasyon olduğunu söyledi.

Kammer, o tarafta bazı başarılar gördüklerini belirterek, dezenflasyon tarafındaki başarıların ise uzun zaman alacağını dile getirdi. Kammer, "Ancak bu politika ortamı sayesinde Türk ekonomisine yönelik kırılganlıklar azaldı." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün görüştüklerine işaret eden Kammer, Şimşek'in "reformların uzun vadeli bir program olduğuna" dikkati çektiğini, bu programın yürütüleceğini söylediğini aktardı.

Kammer, "Programın kırılganlığı daha da azaltması, enflasyonu zaman içinde kalıcı bir şekilde düşürmesi ve aynı zamanda yatırım için gerekli ortamı yaratması bekleniyor. Böylece büyüme modelinde bir değişime ve büyümenin yeniden dengelenmesine sahip olunacak." diye konuştu.

Türkiye'de yeni bir IMF programına ihtiyaç olup olmadığına ve bu konuda Türk yetkililerle görüşülüp görüşülmediğine dair soruya da Kammer, "Öncelikle yürürlükteki reform programını destekliyoruz. Biz de Türkiye'ye oradaki ekonomi ekibinin izlediği programı tavsiye ederdik. Türkiye'yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme yok." şeklinde yanıt verdi.

BİST bir hisseye kredili işlem yasağı getirdi

 

IMF'den Adrian, piyasalardaki iyimserliği eleştirdi

 

IMF'nin Rusya tahmini açıklandı: Daha da büyüyecek

 

IMF küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ KODUŞ20 Nisan 2024 17:24

  Tabi desteklersiniz.Ağzınızın salyası akıyor istiyorsunuz ki faizler % 100-200 olsada daha da bizi öğersiniz değil mi.

 • azmi20 Nisan 2024 10:27

  Bırakın bunları , yemezler. Destekliyorlarmış. Daha fazla borçlandırın ,yüksek faizle hem de . Ödeme güçlüğü çeksinler. Yönetim servet transferine devam etsin , üst ve alt gruplar oluşsun. Sığınmacıları doldurun , ileride birbirlerini yesinler, kargaşa çıksın, fırsattan bilistifade üzerlerine çökelim. Bizim yönetim akılcı yönetse düzeleceğiz de bir türlü doğru yolu bulamıyorlar, olan da sessiz vatandaşa oluyor... 

 • Turkogluturk20 Nisan 2024 08:16

  Toprak satmak reformmu oldu

 • Pala19 Nisan 2024 20:16

  Hani kilicdar secilince dis minnaklar hakim olacakti turkiyeye? Demem kilicdar kazanmis secimi