E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemIrak'tan Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin açıklama: Niteliksel sıçrama yaşanacak---

Irak'tan Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin açıklama: Niteliksel sıçrama yaşanacak

Irak'tan Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin açıklama: Niteliksel sıçrama yaşanacak
21 Nisan 2024 - 18:34 borsagundem.com

Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinde "niteliksel sıçrama" yaşanacağını söyledi.


Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Nisan'da Irak'a gerçekleştireceği ziyaretin iki ülke ilişkilerine yansımaları ve ziyaretten beklentileri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti için hazırlıklara yaklaşık bir yıl önce başlandığını belirten Avvadi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ziyaretiyle Irak-Türkiye ilişkilerinde önemli ve niteliksel bir sıçrama yaşanacak." dedi.

Avvadi, Erdoğan'ın Bağdat temaslarında masada olacak "su meselesi, Kalkınma Yolu Projesi, terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığı ve Türk şirketlerinin Irak'taki yatırımları" konularına ilişkin ortak komisyonların çalışmalarının sona erdiğini ifade etti.

"Kalkınma Yolu Projesi'nin en önemli merkezleri Irak ve Türkiye'dir"

"Su meselesinde Başkan Erdoğan ile Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani arasında çok önemli ve stratejik anlaşma imzalanacak." diyen Avvadi, "Türkiye, su yönetimi ve suyu değerlendirme konusunda dünyadaki başarılı ülkelerden biri ve bu alanda büyük tecrübeye sahiptir. Bu çerçevede büyük ve sürpriz bir anlaşmaya imza atılacak." ifadelerini kullandı.

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin terör örgütü PKK'yı Irak'ta "yasaklı örgüt" olarak tanımladığını anımsatan Avvadi, şunları kaydetti:

"Onlara (PKK) Irak'ta Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde 'mülteci' statüsü verilecek ve hiçbir parti veya siyasi faaliyetleri olmayacak. Bu, hemen hemen Irak ve İran arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına benzer bir şekilde olacak."

Kalkınma Yolu Projesi'ndeki Irak ve Türkiye ortaklığına vurgu yapan Avvadi, bu projenin Erdoğan'ın Irak ziyaretinin en önemli ayağını oluşturduğunu söyledi.

Avvadi, "Kalkınma Yolu Projesi'nin en önemli merkezleri Irak ve Türkiye'dir. Bu konuda da önemli anlaşmalar yapılacak. Türk şirketlerinin bu proje kapsamında Irak'taki rolü de değerlendirilecek." ifadelerini kullandı.

Irak petrolünün yeniden Türkiye'ye ihracatı meselesinin Türkiye tarafından çözüme kavuştuğunu aktaran Avvadi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Petrol ihracatı meselesi Bağdat merkezi hükümetiyle Kürdistan Bölgesel Hükümeti (IKBY) arasında bir meseleye dönüştü. Esasen bu konudaki gecikme, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin petrol ihracatı konusunda orada faaliyet gösteren şirketlerle imzaladığı anlaşmalardan kaynaklanıyor. Bu şirketlerin artık Irak Federal Petrol Bakanlığı ve Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) ile müzakere aşamasına geçmesi gerekiyor. Petrol Bakanlığının da kendisine ait yasalarının yanı sıra Anayasa'ya karşı sorumluluğu söz konusu. Bu konu, Başbakan Sudani'nin Washington ziyareti sırasında genişçe tartışıldı."

"Erdoğan'ın ziyaretiyle ortak ticaret hacmi artacak"

Öte yandan Irak Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Riyad Fahir el-Haşimi de Türkiye ile mevcut ticaret hacminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat ziyaretiyle artabileceğini ifade etti.

Erdoğan'ın Irak ziyareti sırasında iki ülke arasında "ortak ticaret komisyonu" kurulması için anlaşma imzalanacağını kaydeden Haşimi, şöyle konuştu:

"Irak ile Türkiye arasındaki ortak ticaret hacmi şuan yaklaşık 16 milyar dolar. Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sonrası oluşacak pazara göre artabilecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyareti: Terörle mücadelede yeni dönem

 

Erdoğan'ın Irak ziyareti Türkiye'ye yeniden petrol akışını sağlayacak mı?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yılın ardından Irak’a gidiyor

 

Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile görüştü

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AHMET ÖZBİLEN22 Nisan 2024 10:46

  Irak ve suriye de nerede ABD rusya ve ab üstleri var ise hepsinde terört yuvası hangi birisi ile savaşacaksın içeride de ATATÜRK ün partisi dedik yıllarca oyumuzu verdiğimiz CHP onlarda biz sırtımızı pkk ve ypg dayıyoruz diyen parti ile ortak okması koalisyon yapması kent uzlaşısı yapması fifti fiti yönetim yapmasına hiç onaylamadığım için sandığa dahi gitmiyorum yıllardır.

 • Baran22 Nisan 2024 16:23

  Ne aman oy verdin ? seni ne marka olduğunu bilmeyen mi var . Verme o zamansa

 • borsacı22 Nisan 2024 07:55

  pkk illeti her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa gebertilip kökü kurutulmalı.bu milletin can düşmanı, kan düşmanı olmuş hayin terör örgütüne yaşam hakkı konulmamalı.

 • azmi21 Nisan 2024 20:05

  Amaç ticaret , petrol vs , terör bahane

 • FİNANS DÜNYASI22 Nisan 2024 10:46

  Bu ticaret olmas ise sen mama yerine zokkayı yersin.