E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİspanya meclisinden Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay---

İspanya meclisinden Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay

İspanya meclisinden Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay
15 Eylül 2022 - 22:24 borsagundem.com

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından dış politikalarında köklü değişime giden iki AB ülkesi, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurusuna İspanya'dan onay geldi. İki ülkenin NATO'ya katılım talebi parlamentoda oy çokluğuyla onaylandı

İspanya meclisi, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma talebini oy çokluğuyla onayladı.

Meclisteki oylamada en dikkati çeken nokta, sol koalisyon hükümetindeki 3 partiden 2'sinin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine destek vermemesi oldu.

Koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) bu iki Baltık ülkesinin NATO'ya üye olma talebine onay verse de diğer ortaklardan aşırı sol görüşlü Podemos "çekimser", komünist Birleşik Sol (IU) partisi ise "hayır" oyu verdi.

IU'nin lideri Alberto Garzon, Tüketim Bakanı olmasının da etkisiyle partisinden farklı olarak, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Bask'taki EH Bildu ile Podemos'tan ayrılanların kurduğu Mas Pais ve Compromis partilerinin milletvekilleriyle "çekimser" oy kullandı.

Meclisteki oylamada 290 "evet", 47 "çekimser" ve 11 "hayır" oyu çıktı.

NATO ile ilgili bir oylamada hükümette yaşanan bölünme, muhalefet partileri tarafından "İspanya'nın imajına zarar verdiği" gerekçesiyle eleştirildi.

İsveç'te seçim heyecanı! Seçmen NATO'yu istiyor

 

Finlandiya: Türkiye ile derin fikir birliğine vardık

 

Biden'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO protokollerine imza

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)