E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi---

İsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi

İsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi
15 Kasım 2023 - 12:05 borsagundem.com

İsrail ordusu, içeride Hamas üyeleri olduğu iddiasıyla Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne operasyon başlattı. Gazze yönetimi ve Şifa Hastanesi yönetimi iddiaları reddeti. İsrail ordusu, "Hastanede İsrailli rehinelerin izine rastlanılmadı." açıklamasını yaptı


İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi'ne Hamas üyelerinin saklandığı iddiasıyla operasyon başlattı.

Operasyon, ABD'nin Hamas'ın Gazze'de bazı hastaneleri saklanmak için kullandığı yönünde alınan istihbarat bilgisini paylaşmasının ardından düzenlendi.

İngiliz haber ajansı Reuters, İsrail güçlerinin operasyonu hastanenin belirli bir bölgesinde gerçekleştirdiğini, operasyona başlamadan önce ise hastanede olduğunu iddia ettiği tüm Hamas üyelerine "teslim ol" çağrısında bulunduğunu aktardı.

Operasyona, sivillerle iletişim kurmak için Arapça tercümanlar ve sağlık ekiplerinin de destek verdiği açıklandı.

İsrail ordusu, operasyonun bir istihbarat bilgisi üzerine düzenlendiğini duyurdu. Hastaneye giren İsrail güçlerinin operasyon için özel eğitim aldığı belirtildi.

İsrail ordusu hastanede rehinelerin izine rastlanılmadığını söyledi.

HASTANE MÜDÜRÜNDEN KURGU VİDEO AÇIKLAMASI

Şifa Hastanesi Müdürü Munir el-Berş baskın sırasında Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna bağlanarak kendisini bodrum katına götürmek isteyen İsrailli askere ilişkin, "Subay, daha önce kafasında planlamış olduğu şeyi yapmak istiyor. Öncesinde kurguladığı olaylar ya da oraya koyduğu bir şeyler olabilir. Önceden hazırladığı bir kurguyu yanına yalancı bir şahit tutarak oynamak istiyor. Bodrumda neler hazırlıyorlar, gürültü yapıyorlar ne yapmak istiyorlar bilmiyorum. Yanında yalancı bir şahit olmasını istiyor, 'sonra şunları bulduk bunları bulduk' diyecekler. Çekim yapıp, görüntüyü medyada kullanmak üzere nasıl bir kurgu ve planla hazırlayıp ne yaptıklarını bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

Hamas: Şifa Hastanesi baskınından Biden sorumlu

Hamas, Şifa Hastanesi baskınından ABD Başkanı Joe Biden'ı sorumlu tuttu.

Baskından saatler önce Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Hamas'ın Gazze'de bazı hastanelerin "altındaki tünelleri" kullanarak söz konusu hastaneleri "saklanmak, askeri operasyonlarını yürütmek ve rehineleri tutmak için" kullandıklarına dair istihbarat aldıklarını öne sürmüştü.

Hastanelere havadan saldırıda bulunulmasını desteklemediklerini söyleyen Kirby, "Hastaneler ve hastalar korunmalıdır. Masum, çaresiz ve hasta insanların sadece hak ettikleri tedaviyi almaya çalıştıkları hastanede çıkan bir çatışma görmek istemiyoruz." ifadelerini kullanmmıştı.

Gazze Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite ise Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlenmesinin bir savaş suçu olduğunu söyledi.

İsrail'in, Şifa Hastanesi'nin Gazze'deki direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat etmeye çalıştığını ancak bunda başarısız olacağını dile getiren Sevabite, "İşgal güçlerinin, hastaneye silahlar sokarak belirli şekilde düzenleyip görüntülerini çekeceği" tahmininde bulundu.

Sevabite, Şifa Hastanesi'ne ilişkin yaptıkları girişimleri, şöyle anlattı:

Birkaç gün önce tüm uluslararası örgütlere ve Kızıl Haç'a Şifa kompleksindeki yaralıların kurtarılması için çağrıda bulunduk, ancak onlar yanıt vermeyi reddettiler ve kendilerini işgalin hedefleriyle aynı hizaya getirerek olup bitenlerin sorumluluğunu üstlendiler.


Hastaneden saldırı sırasında tek kurşun atılmadı

Şifa Hastanesi yönetiminden saldırı sonrası yapılan açıklamada; İsrail'in Filistinli direnişçilerin olduğunu iddia ettiği hastaneden saldırı sırasında tek kurşun atılmadığı belirtildi.

İsrail ordusu, dün akşam saatlerinde de Şifa Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesini hedef almıştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığının paylaştığı görüntülere göre, İsrail ordusunun kuşatması altındaki ve yakıt tedarik edilememesi nedeniyle alarm durumundaki Şifa Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesi vuruldu.

Görüntülerdeki doktorların bölgedeki patlama nedeniyle tozdan nefes almakta zorlandığı dikkati çekti.

Doktorlar, saldırılar ve yakıt eksikliği nedeniyle daha önceden hastane içinde yerleri değiştirilen yoğun bakım hastalarının yeniden başka bir alana tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

Bebekler kuvözden çıkarıldı

Görüntülere göre ayrıca Şifa Hastanesi'ndeki yenidoğan bölümünde kuvözlerinden çıkarılan 30'dan fazla bebek hastane personeli ve gönüllü sivillerin kucaklarında daha güvenli ve uygun bir yere nakledildi.

Doktorların bebekleri taşırken geçtiği hastane koridorlarının yaralıların bulunduğu hasta yataklarıyla dolu olduğu ve aynı koridorlarda, evleri bombalandığı için yerinden edilen ve hastaneye sığınan sivillerin de yaşadığı görüldü.

Bu vahim duruma dair konuşan Filistinli bir doktor, bebekleri taşıdıkları alanın özellikle prematüreler için uygun olmadığını vurguladı.

Bebeklerin normalde kuvözde kalması gerektiğini belirten doktorlar, "bugüne kadar üç bebeğin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle öldüğünü" söyledi.

Gazze'deki insani operasyonlar 48 saat içinde duracak

 

Gazze sokakları sıcak çatışmalara sahne oluyor!

 

Bakan Koca Gazze'ye sağlık malzemesi taşıyan geminin görüntülerini paylaştı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ankara serhat 15 Kasım 2023 13:51

    Katil İsrail baba abd katil para dolar cocuk katil abd kadın katil abd oğlu katil cocuk katil İsrail kadın katil İsrail

  • Mucise Reis : )15 Kasım 2023 13:49

    Şu israili görünce neyine yenilmiş bu arap ülkeler ? hakkatenşaşıyorum. En dandik yeni amatör Türk askeri taburu olsa dumanlarını çıkartır bunların :D ARaplar gerçektende birlik olup tek olamıyor. 20 arap ülkezi nasıl rahat uyuyabiliyor ? arap ırkı katledilirken ?

  • tv15 Kasım 2023 12:53

    sözün bittigi yer gazze insanlıgın öldügüyer gazze  ütanın dünya liderleri ütanı çocuklarınıza sarılırken utanın yıkılsın dünya kopsun kıyamet bunca çaresiz liderler yazık asılzavallı bunlar acınacak bunlar sakınha abd karışma diyor seyret diyor seyredin bakalımnereyekadar