E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİsrail'de Ortodoks Yahudiler ile polis çatıştı---

İsrail'de Ortodoks Yahudiler ile polis çatıştı

İsrail'de Ortodoks Yahudiler ile polis çatıştı
01 Temmuz 2024 - 05:13 borsagundem.com

Ultra Ortodoks Yahudiler, Batı Kudüs’te zorunlu askerlik hizmetine karşı düzenlenen protestoda İsrail polisi ile çatıştı.

Batı Kudüs’teki Meaşearim Mahallesi'nde bulunan Şabat Meydanı'nda on binlerce Haredi, İsrail'in zorunlu askerlik hizmetini protesto etti. Ellerinde dövizler taşıyan grup, "Düşman ordusunda askerlik yapmayız", "Ölürüz de askerlik yapmayacağız" gibi sloganlar attı. Şofar çalan Harediler, İsrail İskan Bakanı'nın aracını taşladı ve polise taş atmaya başladı. Ayrıca çevredeki çöp konteynırlarını ateşe verdi.

Bu olaylar, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin Ultra Ortodoks Yahudilerin zorunlu askerlikten muaf tutulamayacağına dair kararı sonrasında yaşandı. Mahkeme kararıyla birlikte, Haredi topluluğunun askerlik hizmeti konusunda devlet tarafından sağlanan desteklerden mahrum kalabileceği belirtildi. Bu karar, ülkede kültürel ve toplumsal çatışmalara yol açabilecek potansiyele sahip olarak değerlendiriliyor.

Haredilerin çoğunluğu, dini gerekçelerle askerlik hizmetini reddediyor ve bu durum, İsrail'in nüfusunun yaklaşık %12'sini oluşturan bu kesimin diğer toplum kesimleriyle olan ilişkilerini de etkiliyor.

ABD'de şok anket! Biden'ın sağlığı başkanlığa uygun değil

 

NATO: Ukrayna'ya destek sürmeli

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)