E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİstanbul'da motosiklet ve scooter'lara trafik yasağı---

İstanbul'da motosiklet ve scooter'lara trafik yasağı

İstanbul'da motosiklet ve scooter'lara trafik yasağı
05 Şubat 2023 - 18:13 borsagundem.com

İstanbul'da kar yağışı ve fırtınaya karşı teyakkuz hali devam ediyor. İBB Başkanı İmamoğlu AKOM'da alınan tedbirleri aktardı. Vali yerlikaya 18.00'dan itibaren motosiklet, scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkmasına izin verilmeyeceğini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) düzenlediği basın toplantısında İstanbul’da başlayan kar yağışı ve fırtınaya karşı alınan tedbirler anlattı.

'Ortak akıl' vurgusu

Küresel iklim değişikliğinden kaynaklı mevsimsel kaymalar yaşandığına dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hava koşullarının da normal kar yağışı, normal yağmur yağışından öte ne yazık ki ani hareketlerin coğrafyalarımızı, toplumumuzu, yaşamı çok etkilediğini biliyoruz. Bu, iklim değişikliğinin bize yaşattığı durumlar.

Sorumluluklarımızın tamamı bizim olduğu kadar, iş birliği halinde hem kamu kurum ve kuruluşlarımızla hem de toplumumuzla paylaşırsak kolaylaştırıcı olacağını biliyoruz. Ki burada AKOM'da sadece İstanbul Büyükşehir Belediyemizin kuruluşları yok.

Aynı zamanda İstanbul’umuzun her noktasında katkı sunan, başta ulaşımla ilgili sahaları olmak üzere, Karayollarından Kuzey Marmara Otoyolu’na, İstanbul Havalimanı’ndan diğer kurum, kuruluşlarına varıncaya kadar herkesin, her kurumun temsilcisi var. Dolayısıyla ortak akılla hareket ediyoruz. Bir arada konuşuyor, düşünüyor ve çözümler üretiyoruz.”

Sıfır derecenin altında hissedilecek

Önümüzde soğuk bir hava sürecinin olduğunu hatırlatan İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Bugün itibariyle soğuk hava dalgası, bizimle buluşmaya başladı. Özellikle güne Silivri, Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinden giriş yapan, kuzeyden gelen bir hava akımı var. Şu anda yağmur ve karla karışık yağmurla başladı gün.

Ama ilerleyen saatlerde kara dönüşeceği noktalar oldukça fazla var. Bugün özellikle öğleden sonra başlamak üzere, gece boyunca devam edecek olan fırtına en önemli başlık. Arkadaşlarımın verdiği meteorolojik rapordaki öngörüsü, saatte 60 ila 90 kilometre süratle esecek çok sert bir fırtına.

Tabii bu fırtınayla birlikte kuvvetli bir kar yağışı da bekleniyor. ‘Sibirya kökenli' diye tarif edilen soğuk hava dalgasının etkisi, fırtınayla birlikte artacak. Hatta sıfır derecenin bile -5, -6, -7'lere hissedilmesi öngörülüyor.”

Mümkün olduğunca dışarı çıkmayın

Kendileri tedbir alırken, vatandaşlara da görevler düştüğüne vurgu yapan İmamoğlu, “İnsanlarımızın böylesi sert hava koşulunda da çok dikkat etmesi lazım. Yolculuklarını ona göre planlaması lazım ve baştan söyleyelim: Mümkün olduğu kadarıyla da dışarıya çıkılmaması ve hatta mümkünse, bir yolculuk yapacaksa da toplu taşımanın kullanılması önemli bir uyarıdır, diye ifade edeyim” şeklinde konuştu.

Meteoroloji'nin İstanbul'un perşembe gününe kadar etkili bir yağış dalgası içerisinde olacağı uyarısında bulunduğunu yineleyen İmamoğlu, “Valiliğimizden okullarla ilgili ya da kamu çalışanlarıyla ilgili bir açıklama yok. Bu zaman dilimi içerisinde eğer böyle bir tedbir alınırsa da bunu yine vatandaşlarımızla paylaşacağız” dedi.

9 bin 649 personel karla mücadele edecek

İBB'nin karla mücadele çalışmalarını ve aldıkları önlemleri de kamuoyuna aktaran İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul’da yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Görev başında olan personel sayımız, 9 bin 649. Bu denli kalabalık bir ekiple, İstanbul’umuzun her köşesinde, farklı görev tanımlarıyla, işimizin başında olacağız. Ekiplerimiz, yeni hayata geçirdiğimiz, özellikle akıllı sistem kazandırılan araçlarla birlikte karla mücadele yapacak.

Metrobüs yoluna özel kar küreme araçları, aralıksız görev yapacaklar. Bu da önemli. Metrobüs yolu güzergahı üzerinde, o güzergaha uygun hazırlanan kar küreme araçlarımız olacak. Arkadaşlarımız, aynı zamanda metro istasyonlarımızda da etkili bir hizmet içerisinde olacaklar.

Çünkü, toplu taşımanın yoğunlaşmasıyla, vatandaşlarımızın konforunu da düşünüyor olacağız. Bu noktada, şimdilik belirlediğimiz -ki ihtiyaç olduğunu da artıracağız- 40 noktada kumanya ve mobil dağıtımla insanlarımıza destek olacağız. 9 metro istasyonunda da kurulan ısınma noktalarında çay ikramımızla, vatandaşlarımızı güzel bir güne devam etmeleri noktasında destekleyeceğiz.

İBB; 260 ton tuz, 46 ton solüsyon kullandı şu ana kadar. Yollarda da özellikle 377 adet hazırda tuz kutuları bulunuyor ve 64 tank da solüsyon ani kullanıma dönük noktalarda bekletiliyor.”

Şantiyeler hazırlıklı olsun

“İstanbul’umuzun karla mücadelesinde önemli olan, vatandaşlarımızın bize olacak olan desteği” diyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kesinlikle bu tür ortamlarda, hele hele fırtınanın yoğun yaşanacağı öngörülen bu ortamda, tabii bazı çatı uçmaları ya da ağaç devrilmeleri mümkün olabiliyor. Bu konulara hassas davranalım.

Özellikle özel yapılarda alınması gereken tedbirler, -ki şantiyeler olabiliyor İstanbul’un muhtelif noktalarında- buna dönük bütün kurum, kuruluşları, şirketleri de uyarıyorum. Mutlaka tedbirlerini alsınlar. Bu denli sert fırtınaya karşı kendi alanlarında, sahalarında mutlaka hazırlıklı olsunlar.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKOM'da gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısının ardından karla mücadelede çalışan ekiplerle bir araya geldi. İBB Yol Bakım ve Alt Yapı Koordinasyon Dairesi'nin Edirnekapı'daki garajında görevli personelle buluşan İmamoğlu'na, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay eşlik etti. Kurmaylarından bilgi alan İBB Başkanı, incelemesinin ardından sosyal medyadan video mesaj yayınladı. Canlı yayınlanan mesajında İmamoğlu şunları söyledi:

'Aklımızda sadece karın bereketi kalsın'

“Yaklaşık 3 bin araç ve 10 bin personelle sayadayız. Şu an sadece bir şantiyemizdeyiz. 10 bin çalışanımız görev alıyor. Bizim dışımızda 39 ilçe belediyemiz, kamu kurumlarının diğer bileşenleri, herkes kendi alanlarında çalışıyor. Bütün bunların başarıya kavuşması eşgüdümlü bir çalışmayla mümkün. Bu konuda vatandaşlarımızın uyarılara riayet etmesi önemli. Geçen yıl şubat ayında yaptığımız iş birliğimizin ne denli İstanbul'a rahatlık yarattığını hepimiz biliyoruz. Yine aynı katkıları, aynı işbirliğini hem kurumlarımız hem de yöneticilerimiz arasında ve 16 milyon insanımızla yaşayalım istiyoruz. Karın sadece aklımızda güzel görüntüleri ve bereketi kalsın. Birbirimize karşı anlayış ve güzel dille hareket etmemizin çok faydalı olacağını görüyorum. Şimdiden hepimize güzel sağlıklı birkaç gün diliyorum.”

Trafiğe çıkmayın

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da “14.15 itibarıyla Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden alınan bilgilere göre bu akşam karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir. Gerekli tedbirlerimizi aldık. Lütfen 17.00’den itibaren zorunlu oldukça trafiğe çıkmayalım.” açıklamasında bulundu.

Uçuşlar azalacak

“İstanbul’da akşam saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saat 17.00 itibariyle uçuşlarda yüzde 20 azaltmaya gidileceği açıklandı.

Motorsiklet, scooter ve motokuryelere yasak!

Vali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda saat 18.00’den itibaren motosiklet, elektrikli scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkışlarına izin verilmeyeceğini duyurdu.
Yerlikaya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli Hemşehrilerim, saat 18.00’den itibaren ilimizde etkisini artırması beklenen fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışı nedeniyle; motosiklet, elektrikli scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkışlarına İZİN VERİLMEYECEKTİR”

 

Yurdun genelinde kar bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, perşembeye kadar yurdun büyük bölümünde yağışların süreceğini söyledi.

Yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını belirten Yavuz, hafta boyunca ülkenin neredeyse tamamında buzlanma ve don olayının etkili olacağını dile getirdi.

Yurt genelinde gelecek hafta oldukça soğuk bir hava beklendiğini aktaran Yavuz, şöyle konuştu:

Pazartesi için, Güney Ege kıyıları haricinde ülke genelinde yağışların görülmesini bekliyoruz. Yağışların hemen hemen tamamının kar şeklinde olmasını beklemekteyiz. Sadece Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde ve Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur görülecek.

Yarın özellikle Marmara’nın güneyi ve doğusu, Batı Karadeniz’in kıyı kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Akdeniz’in doğusunda kuvvetli yağışların görülmesini bekliyoruz. Bu yağışların büyük çoğunluğu kuvvetli, yer yer yoğun kar şeklinde olacak.

İstanbul'da hava sıcaklığı 1-2 derecelere düşecek

Batı bölgelerinde hava sıcaklıklarının yarın hissedilir derecede azalacağını kaydeden Yavuz, ‘İstanbul’da sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşecek ama salı, çarşamba gününden itibaren İstanbul’da gece sıcaklıkları 0 derece, gündüz sıcaklıkları 1-2 derece civarında seyredecek. Özellikle pazartesi ve salı kuvvetli rüzgarla birlikte hissedilir sıcaklıkların oldukça düşmesini bekliyoruz.’ dedi.

Ankara'da kar havası devam ediyor

Yavuz, başkentte gelecek haftaki yağışlar hakkında ise şu bilgileri verdi: ‘Başkentte yağışlar etkili olmayacak. Kar yağışları önümüzdeki hafta boyunca aralıklarla gözükecek. Pazartesi sabah saatlerinden itibaren güney ve doğu ilçelerinde orta şiddette kar, il merkezi ve kuzey ilçelerde ise hafif kar yağışları bekliyoruz. Sıcaklıklar eksi 1 ila 2 derece civarında. İlerleyen günlerde gece sıcaklıklarının eksi 7, çevre ilçelerde eksi 10’lara kadar düşmesini bekliyoruz. Gündüz sıcaklıklarının da salı gününden itibaren 0’ın üstüne çıkmasını beklemiyoruz. Ankara’da hafif kar yağışlarının hafta boyunca aralıklarla devam etmesini bekliyoruz.’

'Yağışlı ve soğuk hava tüm yurdu etkisi altına alacak'

 

Sabiha Gökçen'de kar alarmı! Uçuşlar kısıtlandı

 

Vali Yerlikaya'dan uyarı, 17.00'den sonra trafiğe çıkmayın

 

İstanbul'da kar yağışı başladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)