E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİsveç Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı---

İsveç Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

İsveç Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
12 Ocak 2023 - 18:42 borsagundem.com

İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan PKK'lı grubun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan eylemi nedeniyle İsveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan PKK'lı grubun Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan eylemi nedeniyle İsveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Diplomatik kaynaklar; "PKK/PYD/YPG yandaşlarınca 11 Ocak günü Stokholm’de gerçekleştirilen, Sayın Cumhurbaşkanımızı da hedef alan terör propagandasıyla ilgili olarak İsveç’in Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak tepkimiz ifade edilmiştir. 

Büyükelçiye, bu menfur eylemi şiddetle kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, İsveç’in Üçlü Ahitname’yle verdiği taahhütlerin açık bir şekilde ihlali olan ve ülkemizin açıkça tehdit edildiği bu tür terör eylemlerine müsaade edilmemesi talep edilmiştir.  
 
Bu çerçevede, eylemin faillerinin tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapılması ve İsveç’in taahhütlerini yerine getirmesi yönündeki beklentimiz vurgulanmıştır."

ANKARA'DAN SERT TEPKİ

Terör örgütü mensuplarınca yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan gösterilere Ankara'dan da sert tepki geldi. 

KALIN: MENFUR EYLEMİ EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KINIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü İbrahim Kalın, skandal gösteriyle ilgili olarak, "İsveç’in başkenti Stockholm’de Cumhurbaşkanımız aleyhine yapılan iğrenç ve menfur eylemi en şiddetli şekilde kınıyoruz. Tepkimizi ve beklentimizi İsveç makamlarına ilettik. Somut adım atmaları hukukun ve yaptığımız anlaşmanın gereğidir." tepkisini gösterdi.

BOZDAĞ: İSVEÇ'İ TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAYA DAVET EDİYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklamada, "İsveç'in başkenti Stockholm'da bölücü terör örgütü teröristlerinin Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik alçakça saldırısını lanetliyorum. Bu terör eylemine müsaade eden İsveç Hükûmetini kınıyorum. Bu hain ve alçak terör saldırısına İsveç güvenlik güçlerinin müsaade etmesi ve hukuku işletip müdahale etmemesi, İsveç’in Türkiye’ye verdiği sözü tutmadığının ve attığı imzada samimi olmadığının açık bir göstergesidir. İsveç Hükûmetini terör eylemine katılan teröristleri tespit edip,yargı önüne çıkartmaya; Türkiye’ye verdiği sözü tutmaya davet ediyorum." diyerek skandal gösteriye tepki gösterdi. 

KURTULMUŞ: TÜM TÜRKİYE'YE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

Numan Kurtulmuş sosyal medya mesajında, “İsveç’te gerçekleştirilen çirkin gösteri yalnızca Cumhurbaşkanımıza karşı değil tüm Türkiye’ye karşı yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Kurtulmuş, İsveç’in NATO üyelik sürecini hatırlattığı mesajında “Türkiye'nin,, NATO'ya girmek isteyen ülkelerin terör örgütlerine müsade etme-mesi konusundaki hassasiyetinin de ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: İSVEÇ'İN BU ALÇAKÇA EYLEME İZİN VERMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsveç'te düzenlenen skandal gösteriye tepki gösterdi. 

Çelik, "İsveç'in başkenti Stockholm'da terör örgütü PKK yandaşlarının düzenledikleri eylemde Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin hedef alınmasını lanetliyoruz. İsveç makamlarının bu alçakça eyleme izin vermeleri asla kabul edilemez! NATO'ya üye olma talebinde bulunan bir devlette böyle bir hadisenin gerçekleşmesi vahimdir. Terörün eylem ve propagandasını engellemeyen bir ülkenin NATO savunmasına nasıl katkısı olacaktır. Cumhurbaşkanımızı ve ülkemizi hedef alan bu çirkin eylemin sorumluları hakkında gerekenin yapılması İsveç makamlarının sorumluluğundadır. Terörle mücadele ettiğimiz gibi, teröre imkan sağlayanların da karşısında olacağız" açıklamasında bulundu. 

İsveç’te PKK'lı terörist 'kara para aklamaktan' yargılanacak

 

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya üçlü muhtıraya uyuyor

 

İsveç'ten 'terör' adımı: Anayasa yürürlükte

 

İsveç'in iade ettiği PKK'lı terörist tutuklandı

 

İsveç, PKK'lı Mahmut Tat'ı Türkiye'ye iade etti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.