E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaJeremy Siegel: Fed’in Eylül’e kadar harekete geçmesi şart---

Jeremy Siegel: Fed’in Eylül’e kadar harekete geçmesi şart

Jeremy Siegel: Fed’in Eylül’e kadar harekete geçmesi şart
09 Temmuz 2024 - 12:31 borsagundem.com

Wharton profesörü Jeremy Siegel, Fed’in faiz indirimlerinde elini çabuk tutması gerektiğini söylüyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wharton profesörü Jeremy Siegel, Fed'in Eylül ayına kadar faiz indiriminde başarısız olması halinde hisse senetlerinin zor durumda kalacağını ve resesyonun masada olacağını ifade ediyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Siegel, “Fed yakın zamanda faiz indirimine başlamazsa hisse senetlerindeki yükseliş ve ekonominin gücü risk altında olacak” diyor.

Para politikası acilen gevşemeli

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine göre, aylardır Fed'in para politikasını gevşetmesi gerektiğini savunan üst düzey ekonomist Jeremy Siegel, ekonominin zayıfladığına dair giderek artan kanıtlara dikkat çekiyor.

Atlanta Fed'in ikinci çeyrekte yüzde 1,5 oranında büyüme öngörmesiyle, GSYH 2023'teki hızlı büyüme ivmesinden sonra yavaşladı. İş piyasası dirençli olsa da, işsizliğin geçen ay yüzde 4,1'e çıkmasıyla birlikte ekonominin tökezlemeye başladığı görülüyor.

Siegel, daha fazla iş kaybının ekonomiyi ‘Sahm Kuralı’ olarak bilinen son derece doğru bir durgunluk göstergesini tetiklemeye yaklaştırdığını belirtiyor. Gösterge, işsizlik oranının üç aylık hareketli ortalaması, döngünün en düşük seviyesinin 0,5 puan üzerine çıktığında bir gerilemenin başlangıcına işaret ediyor. Fed verilerine göre gösterge geçen ay 0,43 seviyesine yükseldi.

Yavaşlayan bir ekonomideyiz

Siegel, bunun, diğer durgunluk uyarılarıyla birlikte, Fed'in faiz oranlarında indirime gitmesi gerektiğine dair daha ikna edici bir durum yarattığını belirterek ters çevrilmiş Hazine getiri eğrisine ve yavaşlayan para arzına, yani bir gerilemenin ufukta olduğuna dair iki ek uyarıya da işaret ediyor.

Siegel, “Yavaşlayan bir ekonomideyiz. Başkan Powell'ın Temmuz toplantısında Eylül'deki ve belki de Kasım'daki başka bir kesintiye gideceğini dile getirmesinin gerçekten zamanı geldiğini düşünüyorum. Enflasyonun kesinlikle kontrol altında olduğunu düşünüyorum ve bu yavaşlayan ekonominin daha kötü bir krize dönüştüğünü görmek istemiyorum” diyor.

Wall Street ikiye bölünmüş durumda

Wall Street hâlâ ABD'nin gelecek yıl resesyona girip girmeyeceği konusunda bölünmüş durumda, ancak daha uzun vadeli yüksek oranlar bunun gerçekleşme riskini artırıyor. New York Fed, merkez bankasının son tahminlerine göre şu anda ekonominin gelecek Haziran ayına kadar düşüşe geçebileceği ihtimalini yüzde 56 olarak fiyatlıyor.

Siegel, Eylül ayında faiz indirimine gidilmemesinin hisse senetlerinin gidişatını tehlikeye atmanın yanı sıra resesyon olasılığını da yeniden masaya getireceği konusunda uyarıyor. Yatırımcılar tüm yıl boyunca faiz indirimlerini iddialı bir şekilde fiyatlıyor ve CME FedWatch aracına göre piyasalar artık yıl sonuna kadar 1 ya da 2 faiz indirimi bekliyor.

Siegel, “Hisse senetlerinin hala yükseliş eğiliminde olduğunu ve büyüyen hisse senetlerinin hala değer hisse senetlerini geride bıraktığını düşünsem de Powell'ın bunu dikkate alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

Fed yetkilileri Temmuz ayının sonunda toplanacak ancak yatırımcılar yakın zamanda açıklanacak önemli ekonomik verilere bakıyor ve bu verilerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerinin gidişatını şekillendirmesi bekleniyor. Tüm gözler Perşembe günü yayınlanacak tüketici fiyat endeksinde; verilerin, Fed yetkililerine enflasyonu kontrol etmek için hala yüksek oranların gerekli olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir vereceği tahmin ediliyor.

Jeremy Siegel: Yapay zeka rallisinin ömrü uzunJeremy Siegel: Yapay zeka rallisinin ömrü uzun

 

Fed faiz indirimine yaklaştıFed faiz indirimine yaklaştı

 

Fed, Kongre'ye rapor sunduFed, Kongre'ye rapor sundu

 

Fed Başkanı Powell'dan faiz indirimi açıklamasıFed Başkanı Powell'dan faiz indirimi açıklaması

 

Fed tutanaklarında enflasyon hedefi vurgusuFed tutanaklarında enflasyon hedefi vurgusu

 

Powell: Faiz indiriminden önce daha fazla güvene ihtiyaç varPowell: Faiz indiriminden önce daha fazla güvene ihtiyaç var

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)