E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKarahan: Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlara devam---

Karahan: Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlara devam

Karahan: Makro finansal istikrarı sürdürecek adımlara devam
31 Mayıs 2024 - 10:52 borsagundem.com

TCMB Başkanı Fatih Karahan, " Piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımları atılmaya devam edeceğiz" dedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, gelecek dönemde de piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceklerini bildirdi.

Karahan, TCMB'nin Finansal İstikrar Raporu-Mayıs 2024'ün ön sözünde yer alan değerlendirmesinde, Merkez Bankası olarak finansal istikrara ilişkin tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini, raporun son sayısıyla son gelişmeleri özetleyerek kamuoyuyla paylaştıklarını belirtti.

Enflasyonla mücadele kapsamında uygulamakta oldukları sıkı para politikasına ek olarak parasal aktarım mekanizmasını desteklemek amacıyla aldıkları makroihtiyati önlemlerin finansal koşulların sıkılaşmasına katkı verdiğine dikkati çeken Karahan, şunları ifade etti:

"Makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesi kapsamında menkul kıymet tesisi uygulamasını yürürlükten kaldırırken, Kur Korumalı Mevduat'tan kademeli çıkış politikamızı sürdürmekteyiz. Önümüzdeki dönemde de piyasa mekanizmasının etkinliğini artıracak ve makro finansal istikrarı sürdürecek adımlar atmaya devam edeceğiz. Sıkı para politikası duruşumuz ve makroihtiyati politikalar finansal piyasalara hızlı ve etkili bir şekilde yansımaktadır. Türk lirası kredi faizlerinin geldiği seviye iç talepteki dengelenme sürecine katkı verirken, yabancı para kredilerde son dönemde büyüme göze çarpmaktadır. Yabancı para kredilerin gelecek seyrinin finansal sistemde oluşturabileceği riskleri azaltmak amacıyla bu kredileri de büyüme sınırı düzenlemesine dahil ettik.

Türk lirası mevduat faizlerinin seviyesi tasarrufları teşvik ederek Türk lirasına olan ilgiyi artırmaktadır. Bunun bir yansıması olarak kur korumalı hesaplarda düşüş sürerken, nisan ayından itibaren yabancı para mevduat hesaplarında kayda değer bir gerileme gözlenmiştir. Bu gelişmeler sonucunda mevduat kompozisyonunda Türk lirasının payı önemli ölçüde artmıştır."

"Bankacılık sisteminin güçlü likidite ve sermaye yapısı, finansal istikrarın sürmesine katkı sağlamaya devam edecek"

TCMB Başkanı Karahan, bu süreçte politikalara artan güven ve olumlu beklentilerle birlikte ülke risk priminde de belirgin bir iyileşme kaydedildiğini, reel sektör ve bankacılık sektörünün vadesi gelen dış borçlarını yüksek oranlarda yenilediğini bildirdi.

Finansal koşullardaki sıkılaşmanın bankacılık sisteminin aktif kalitesine yansımasının ise sınırlı olduğunu belirten Karahan, "Bankacılık sisteminin güçlü likidite ve sermaye yapısı, finansal istikrarın sürmesine katkı sağlamaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

TCMB rezervleri 142.2 milyar dolara yükseldi

 

TCMB Başkanı Karahan: TL'nin değer kazanmasını bekliyoruz

 

TCMB Başkanı Karahan milletvekilleriyle buluşuyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Turkogluturk31 Mayıs 2024 11:11

    Suslu demecler aslinda birsey yapilmadiginin kanitidir

  • büyük usta31 Mayıs 2024 11:05

    öncelikle tüik rakamlarını reel hale getirmeliler.yargı reformu eğitim reformu sonrası ekonomi reformu oluşturmalılar.hala bir ekonomi reformları yok.tek söyledikleri emekli maaşını tüik destekli daha da aşağı çekmek.işçi memur maaşlarını daha aşağı çekmek.bunu herkes yapar.da halkta karşılığı yok .emekli bayramı bekliyor önce yandaş mücdeee cazgırlıkları yapmaya başladı şimdiden de zam falan gelmeyecek 3 bin e ,emekli maaşlarıda 25 le sınırlı kalacak .asgari ücrete zam yok .zaten sefalet bu 

  • Mucise Reis : )31 Mayıs 2024 11:01

    Adamsın başkanım senden başka kimse de pisaların üstesinden gelemez idi.Sizledre güveniyorum ve başarılar bekliyorum.