E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKatar'da ev kiralarına Dünya Kupası zammı---

Katar'da ev kiralarına Dünya Kupası zammı

Katar'da ev kiralarına Dünya Kupası zammı
09 Ağustos 2022 - 16:38 borsagundem.com

2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Katar'da ev kiraları rekor düzeyde artış kaydetti.Katar'da 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası, ev kiralarının ciddi düzeyde artmasına neden oldu.

Katar'da 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası, ev kiralarının ciddi düzeyde artmasına neden oldu.

Katar bir ay sürecek turnuva boyunca 1,2 milyon ziyaretçiyi ağırlayabilmek ve sınırlı düzeydeki konaklama arzını telafi edebilmek için taraftar köyleri, yolcu gemileri, çöl kampları gibi pek çok servisi harekete geçirmişti. Ev sahipleriyse kiraları artırarak turnuvayı karşılamaya hazırlanıyor.

Zam oranı yüzde 40'lara vardı

Bloomberg'in haberine göre gözde muhitlerde oturanlar yüzde 40'a varan zamları ve iki yıllık sözleşme sürelerini kabul etmeye zorlandıklarını dile getiriyor. Karşılayamayacakları kiralarla yüz yüze gelen bazı sakinler, yıllardır kiracı olarak kaldıkları evlerden taşınmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Birçok otelse uzun süredir kalan sakinlerini çıkararak yetkililer ve ekipler için yer açmaya çalışıyor. Katar'da 7 yıldır düşme eğiliminde olan emlak piyasasının Dünya Kupası sayesinde talebi artırması, sektörün canlanmasını beraberinde getirdi.

ValuStrat'ın derlediği verilere göre ilk çeyrek kiraları talepteki artışın yardımıyla yüzde 3,3 arttı. Beyaz yakalı göçmenler arasında popüler olan İnci Adası'ndaysa ortalama fiyatlar yüzde 19 arttı.

Konut sektörü, Katar'da haziranda kaydedilen yüzde 5,4'lük enflasyon oranına en çok katkıda bulunan ikinci sektör oldu. Ülkedeki maliyetler diğer Körfez ülkelerinden daha hızlı artıyor.

Fifa'dan binlerce odalık anlaşmalar

Tek başına FIFA oteller ve onlara bağlı konutlarda oyuncu, çalışan ve diğer yetkililer için binlerce oda ayırdı. Yerel organizatörler ayrıca taraftarlar için mülk sahipleriyle yaklaşık 60 bin daire tahsis etmek üzere anlaşmalar yaptı.

Ev sahipleriyse mevcut durumdan faydalanmak için can atıyor. Konut kiralama sitesi Airbnb'de yapılan bir arama İnci Adası'ndaki tek yatak odalı dairelerin çoğunun turnuva boyunca geceliği bin dolardan ilana çıktığını gösteriyor. ValuStrat'a göre dördüncü çeyrekte 8 bin riyal (2 bin 197 dolar) olan bu daireler halihazırda ayda ortalama 9 bin 500 riyale (2 bin 580 dolar) kiralanıyor.

"Turnuvanın etkisi geçici"

Katarlı bir hükümet yetkilisi ülkenin emlak kiralama piyasasının “çeşitli tercihlere ve bütçelere hitap ettiğini” söyledi ve “ev sahipleri ve kiracıların yasa gereği kira sözleşmelerinin hüküm ve koşullarına uyması gerektiğini” ifade etti.

Katar Ticaret Bankası'nın CEO'su Joseph Abraham geçen ay Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, Dünya Kupası'nın konut sektörü üstündeki etkisinin geçici olduğunu ve turnuvadan sonra arz da artacağından kiraların üstündeki baskının kalkacağını ve enflasyonun önemli bileşeninin düşeceğini söyledi.

Son zamanlardaki artışa rağmen Katar Merkez Bankası'nın emlak fiyatları endeksi 2015'e göre yüzde 30 daha düşük.

Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası'na güvenlik desteği verilecek

 

Kira ve konut fiyatlarında gerileme beklentisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Çakır 09 Ağustos 2022 21:45

    Parası olan için kira artmış düşmüş umurunda değil boş haber

  • E.g.09 Ağustos 2022 18:24

    İNSANLARIN BÜYÜK BIR KISMI YÖNETİCİLER TARAFINDAN KARŞILAYAMIYACAKLARI KİRALAR YÜZÜNDEN SOKAKLARDA YAŞAMAYA ZORLANIYORLAR AMA BU İŞTEN EN ZARARLI ÇIKANLAR ONLAR DA OLACAKTIR