E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKazanç tahminlerindeki sıra dışılık borsalar için ne ifade ediyor?---

Kazanç tahminlerindeki sıra dışılık borsalar için ne ifade ediyor?

Kazanç tahminlerindeki sıra dışılık borsalar için ne ifade ediyor?
26 Haziran 2024 - 15:49 borsagundem.com

ABD borsalarında yılbaşından itibaren genellikle düşüş eğiliminde olan kurumsal kazanç tahminlerinin arttığı gözleniyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street'te yaşanan alışılmadık durumun hisse senetleri için iyiye işaret olduğu düşünülüyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Wall Street'te, 2024 yılının ilk yarısı yaklaşırken borsa boğalarının güvenini artırmaya yardımcı olan olağandışı bir gelişme yaşanıyor.

Kazanç tahminleri yükseliyor

MarketWatch’tan Joseph Adinolfi, FactSet verilerine göre, genellikle yıl boyunca düşüş gösteren kurumsal kazanç tahminlerinin bu yıl arttığına işaret ediyor. FactSet'ten John Butters'ın paylaştığı verilere göre, S&P 500 firmalarının 2024 takvim yılı için hisse başına kazanç tahminleri Aralık ayının sonundan bu yana yüzde 2,4 oranında artarak 244,79 dolara yükseldi. Karşılaştırıldığında, aşağıdan yukarıya tahminlerin önceki 10 yılın ilk altı ayında ortalama yüzde 2,6 oranında düştüğü gözleniyor.

Tahminler 2025 yılı için de yükseliyor; ikinci yıldaki ortalama yüzde 1,7 oranında düşüşe kıyasla yüzde 4 artışla 279,46 dolara yükseldiği gözleniyor Son rakamlara göre Wall Street analistleri, S&P 500'ün 2024'te yıllık bazda yüzde 11,3, 2025'te ise yüzde 14,4 kazanç artışı raporlamasını bekliyor.

Bu iyimserlik, piyasa şüphecilerinin dile getirdiği şikayet listesinin zaten uzun olduğu ve büyümeye devam ettiği bir dönemde, yükseliş eğilimi gösteren yatırımcıları cesaretlendirmeye yardımcı oluyor.

Risklere rağmen…

Şüphelerin yaygın olanlarından bazıları şu şekilde sıralanıyor: Büyük ölçekli hisse senetlerinin değerlemeleri zengin görünüyor; S&P 500 tehlikeli bir şekilde tek bir hisse senedine, Nvidia’ya bağımlı olarak büyüyor; özellikle ABD ve yaklaşan seçimler etrafında yoğunlaşan siyasi riskler, yatırımcılar tarafından yeterince takdir edilmiyor gibi görünüyor; ve resmi veriler ABD ekonomisinin onlarca yılın en yüksek seviyelerindeki faiz oranlarının ağırlığı altında ezilmeye başladığını öne sürse de, Fed'in vaat ettiği faiz oranı indiriminin zamanlaması giderek belirsiz bir hale geliyor.

Yine de çoğu Wall Street stratejisti yılmıyor ve bazıları 2024 için fiyat hedeflerini yükseltiyor; bazıları ise giderek daha olumlu olan görünümlerini haklı çıkarmak için şirketlerin artan tahminlerinden yararlanıyor.

Capital Economics'ten bir ekip, S&P 500 için 2024 fiyat hedefini 6.000 puana yükseltme kararlarını açıkladıkları raporda, “Kazanç beklentilerinin bu kadar hızlı büyümesine şaşırdık” diyor.

Beklentiler ve gerçeklik

Elbette kazanç beklentileri yalnızca beklenti olma niteliği taşıyor. Tipik olarak Wall Street'in en büyük şirketlere ilişkin tahminlerinin fazla muhafazakar olduğu görülüyor. S&P 500 şirketlerinin Wall Street tahminlerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiği ilk çeyrekte de durumun böyle olduğu gözlendi ve bunun, büyük ölçüde Nvidia ve Microsoft gibi diğer dev firmaların katkıları sayesinde gerçekleşti.

İlk çeyrekte kazanç artışının şiddetli hızına geri dönüş, ‘kazanç durgunluğu’nun yaşandığı, yani halka açık en büyük ABD şirketlerinin kazançlarının aynı dönemlerle karşılaştırıldığında iki veya daha fazla çeyrekte daraldığı 2023'ten önemli bir ayrılığa da işaret ediyor.

Son zamanlardaki bu geri dönüşe rağmen şüpheciler, yapay zeka rallisinin Wall Street'in kazanç görünümüne bir belirsizlik unsuru getirdiğinden endişe ediyor. Sonuçta hiç kimse yapay zeka devriminin çalışan verimliliğini önemli ölçüde artırma vaadini ne zaman yerine getirebileceğini tam olarak bilmiyor.

Şimdiye kadar Nvidia ve yarı iletkenlerin üretiminde yer alan bir avuç şirket ve bunları barındıran veri merkezleri dışında çok az şirket yapay zeka sayesinde kârlarında büyük bir artış gördü.

Capital Economics ekibi kazanç beklentilerinin fazla iyimser olabileceği riskini kabul ediyor. Ancak analistler sonuçta, ABD'nin en büyük firmalarının kazanç büyümesinin ilk çeyrekte beklenenden çok daha güçlü olduğu göz önüne alındığında, onlardan şüphe etmek için iyi bir neden olmadığı sonucuna varıyor.

İyi de olsa kötü de, Wall Street, Nvidia ve benzerlerinin geçen yıl görülen kazanç artışındaki baş döndürücü hızı sürdürmesini beklemiyor. S&P 500'e ilişkin konsensüs tahminleri, en büyük 10 hisse senedinin toplam kazanç büyümesine katkısının 2024 yılının ikinci yarısında düşeceğini öngörürken endeksteki diğer 493 şirketin katkısının ise artması bekleniyor. Bu eğilimin 2025 yılının ilk çeyreğinde de devam edeceği düşünülüyor.

Asıl soru: Karlılıktaki büyüme devam edebilir mi?

Bazı düşüş eğilimli yatırımcılar, Wall Street'in kazanç beklentileri ile satış büyümesi beklentileri arasında potansiyel olarak rahatsız edici bir tutarsızlık görüyor. FactSet'in en son tahminlerine göre satışların 2024'te sadece yüzde 5 ve 2025'te ise yüzde 5,8 artması bekleniyor; bu da şirketlerin Wall Street'in kârlılık hedeflerine ulaşmak için muhtemelen net marjlarını genişletmeleri gerekeceğini gösteriyor.

Morgan Stanley Wealth Management'ın baş yatırım yetkilisi Lisa Shalett,  şirketlerin ileriye yönelik kazançlarından daha fazla kar elde etmesini zorlaştırabilecek potansiyel bir ters rüzgarın altını çiziyor. Shalett’a göre, tüketici fiyatları artık toptan satış fiyatlarından daha hızlı artmıyor ve bu da bazı şirketlerin fiyatlandırma gücünü zayıflatıyor.

Shalett, fiyatları artırma yetenekleri sınırlı olduğundan, daha fazla marj artışının büyük olasılıkla maliyet kesintilerinden, daha düşük iş gücü maliyetlerinden veya artan işçi verimliliğinden kaynaklanması gerekeceğini ifade ediyor.

Bir zamanlar şirketlerin marjlarını daha da genişletme kabiliyeti konusunda şüpheci olan diğerleri ise, artık bu durumun düzeldiğini söylüyor. FactSet'e göre, S&P 500 şirketleri ilk çeyrekte yüzde 11,8'lik toplam net kar marjı bildirdi; bu, 2021'de elde edilen yüzde 12,2'lik rekor marjdan çok da uzak değil.

Bu, Center American Select Equity Fund’ın fon yöneticisi James Abate'i, en büyük Amerikan şirketlerinin gelecek çeyreklerde marjlarını artırmaya devam edebilecekleri konusunda ikna etmeye yardımcı oluyor. Abate, daha önce ise bunu ralli için potansiyel bir engel olarak görmüştü. Abate, “Bu konuda daha iyimser olmaya başladım" diyor.

Charles Schwab: Borsalar son ayı piyasasındaki çöküşü hatırlatıyor

 

Hanehalkı hisse senedi sahipliği tüm zamanların en yüksek seviyesinde

 

Küçük ölçekli hisse senetleri toparlanmaya hazır

 

Nvidia hisseleri 'ralliye devam' dedi

 

Nvidia rallisi dotcom balonuna mı dönüşüyor?

 

Borsada rallinin devamı için ne gerekiyor?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)