E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKira artış oranı belli oldu---

Kira artış oranı belli oldu

Kira artış oranı belli oldu
05 Haziran 2023 - 10:47 borsagundem.com

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kira zam oranı ortaya çıktı. TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan zam oranı yüzde 63,72 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan kira zam oranı, mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasıyla yüzde 63,72 oldu.

Ocak ayında 72,45 ile zirveyi gören oran, şubat ayında 71,83'e, mart ayında 70,20'ye, nisan ayında ise 67,20'ye düşmüştü.

İş yerleri kiraları için bu ay tavan zam oranı yüzde 63,72 olarak uygulanabilecek.

Yüzde 25 tavan uygulamasının devam etmesi bekleniyor

Önceki yıllarda konut ve işyeri kira zamları 12 aylık tüfe ortalaması ile hesaplanırken, yüksek fiyat artışları nedeniyle geçtiğimiz haziran ayında 'yüzde 25 tavan' uygulaması getirilmişti. 1 yıllığına hayata geçirilen bu uygulama, temmuz ayında sona erecekti. Ancak tavan uygulamasının devam edeceği, fahiş artış konusunda yeni çalışmalar yapıldığı, fahiş kira artışı yapanlara hapis ve para cezası gibi yaptırımların uygulanabileceği açıklandı.

Mayıs ayı enflasyonu 17 ayın en düşük seviyesinde

 

Erdoğan: Kiralar için çok sert tedbirler alınması gerekiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Memati05 Haziran 2023 11:13

    Uygulama şekli yanlış. ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirir. yine haberlerde bu durumla ilgili olumsuz gelişen olayları hep birlikte seyrederiz. ev sahipleri buraya bir yatırım yapmış ( yüksek miktarda para bağlamış) gelir için kiraya veriyor ve gelir vergisi ödüyor. Ayrıca birçok konut sahibi konut kredisi ödüyor. geçen yıl yapılan uygulamada adaletli değil. adaletli bir oran için,  Enflasyon oranı baz alınmalı.