E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriKoç CEO'sundan Stellantis anlaşmasına ilişkin açıklama---

Koç CEO'sundan Stellantis anlaşmasına ilişkin açıklama

Koç CEO'sundan Stellantis anlaşmasına ilişkin açıklama
02 Mart 2023 - 01:35 borsagundem.com

Tofaş'ın Stellantis Türkiye'nin paylarının tamamının satın alması konusunda anlaşması sonrası Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu anlaşmanın önemi ve etkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Tofaş’ın Stellantis Otomotiv’in sermayesinin tamamını satın almasıyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Koç Holding ve Stellantis N.V. müşterilere ve iş ortaklarına ürün ve hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması, Türkiye’deki operasyon potansiyelinin artırılması amacıyla mevcut Tofaş ortak girişimlerini daha da genişletme ve büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Anlaşma sonucunda Türkiye’de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları; Alfa Romeo, Fiat, Citroen, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel, ve Peugeot Tofaş tarafından dağıtılacak.

Şirketten yapılan açıklamada Türkiye’deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanmasının, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve Ar-Ge’de benzeri görülmemiş sinerjilere izin vereceği ve Türk tüketicisina daha geniş ve verimli ürün ve hizmetler sunmanın da yolunu açacağı belirtildi. Öte yandan Tofaş’ın potansiyelini daha da ileriye taşımak için yeni iş fırsatları da ufukta belirdiği kaydedildi.

"Bu yatırım Tofaş'ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor"

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu anlaşmayla ilgili, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares ise "Türkiye, Orta Doğu ve Afrika'da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030'da kritik bir rol oynuyor" dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Tofaş 400 milyon euroya o şirketi alıyor

 

Tofaş'tan kâr payı açıklaması

 

Tofaş ve Astor Enerji sorusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)