E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKonut piyasası dibi gördü, alıcılar piyasaya geri dönüyor---

Konut piyasası dibi gördü, alıcılar piyasaya geri dönüyor

Konut piyasası dibi gördü, alıcılar piyasaya geri dönüyor
13 Nisan 2023 - 14:22 borsagundem.com

ABD’de konut piyasasının dibi gördüğü öngörüsü kuvvetleniyor. Bunda, alıcıların yeniden piyasaya dönmesi önemli bir işaret olarak kabul ediliyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de faiz artışlarıyla beraber artan ipotek oranları, alıcıların konut piyasasından uzaklaşmasına neden olmuştu. Ancak işaretler, ev fiyatlarının dibi gördüğünü ve yeniden yükselişe geçebileceğini gösteriyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, ABD konut piyasasının dibi gördüğü düşüncesi giderek kuvvetleniyor. Piyasaya dair veriler de bu görüşü destekliyor.

Alıcılar piyasaya geri dönüyor

Insider’dan Phil Rosen’ın haberine göre, ABD konut piyasasında fiyatların dibi gördüğü fikri giderek daha fazla alıcı buluyor. Bu durum, ABD’de alıcıların piyasaya yeniden girmesi anlamına geliyor.

CoreLogic'e göre ABD konut piyasası dibi görmüş gözüküyor ve Amerikalılar bir kez daha ev satın alma pazarına geri dönüyor. Ardışık yedi aylık düşüşün ardından, CoreLogic Konut Fiyat Endeksi Şubat ayında Ocak ayına göre yüzde 0,8'lik bir artış gösteriyor. CoreLogic verileri, aynı zamanda yıllık bazda Şubat ayında konut fiyatlarının yüzde 4,4 oranında arttığını gösteriyor.

CoreLogic Baş Ekonomisti Selma Hepp, yaptığı açıklamada, Batı'da düşüşler ve Güney ve Güneydoğu'da artışlarla konut piyasasında kesinlikle bölgesel bir bölünme olduğunu belirtiyor. Hepp, “Ancak, özellikle ipotek oranlarındaki oynaklık ve devam eden bankacılık kargaşası ışığında konut piyasasındaki zorluklar devam etse de, bastırılmış ev alıcı talebi birçok pazarda düşük oranlara olumlu yanıt veriyor” diye ekliyor.

Hepp, “Bu eğilim Batı'da bile geçerli ve Şubat ayında konut fiyatlarında aylık bazda sağlam bir artış yaşanıyor. ABD konut fiyatları Şubat ayında yüzde 0,8 oranında artarak tarihsel olarak görülen aylık artışın iki katına çıktı ve bu, çoğu pazarda fiyatların düştüğünü, hatta dibe vurduğunu gösteriyor” diyor.

CoreLogic, Mart ayı için ev fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,2 oranında artacağını tahmin ediyor. Şirket, Şubat 2024 için ise yıllık bazda yüzde 3,7 oranında artış bekliyor. ABD’de ev fiyatları kabaca otuz yıldır yıllık yüzde 4,6 oranında artıyor.

2014’ten beri en karamsar dönem

Ancak CoreLogic'in konut piyasasında dibin görüldüğüne ilişkin görüşü bir fikir birliğini yansıtmıyor. Hem Fannie Mae hem de Moody's Analytics, ev fiyatlarının 2023'te düşeceğini tahmin ediyor.

Konut fiyatlarına ilişkin farklı görüşler, Fed'in geçen yıla kadar art arda yaptığı ve ülke genelinde borçlanma maliyetlerini ve faiz oranı oynaklığını artıran dokuz faiz artırımını takip ediyor. Yine de, ortalama 30 yıllık sabit faiz oranının, geçen yıl yüzde 7 seviyelerini gördükten sonra yaklaşık yüzde 6,3’e düştüğü görülüyor.

Mart ayında New York Fed tarafından yapılan bir anket, Amerikalıların 2014 yılından bu yana konut piyasası hakkında hiç bu kadar karamsar olmadığını ortaya koyuyor. Ankete katılanlar, konut fiyatlarının gelecek 12 ayda yüzde 2,6 oranında artmasını beklediklerini bildiriyor. Bu, bir yıl önceki yüzde 7 tahmininin oldukça altında bir orana karşılık geliyor.

Bu arada, Moody's'e göre konut sektöründe talep 2023'ün ilk çeyreğine kadar hafiflerken ve boş konutlar iki yılın en yüksek marjıyla yükselirken kira fiyatları da düşüyor.

ABD'de konut fiyatlarının artış hızında yavaşlama sürdü

 

ABD'de yeni konut satışları beklentilerin altında kaldı

 

ABD'de konut başlangıçları beklentilerin üzerinde

 

Leon Cooperman: Emlak piyasası resesyon alarmı veriyor

 

2008 Krizi’ni kâhininden küresel emlak balonu uyarısı

 

Emlak milyarderi isyan etti: FED her şeyi batırdı!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Gayrimenkul 14 Nisan 2023 02:03

    Alıcıların piyasaya dönmesi için fiyatlarin %25-%40 aralığında düşüş yapması lazım benim görüşüme göre. Çok yukseldi gayrimenkul fiyatları. Örneğin 1,5 milyonluk daire için 400 bin ön peşinat biriktirseniz bile geriye kalan 1,1 milyon kredi çekmeniz gerekir ve aylık ödeme olarak 18500 lira en uygun ödeme şekli (120 ay) çıkıyor. Bunu memurun ödemesi zor görünüyor. Fiyatlarin aşağı inmesi lazım bana göre