E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKredi kartından nakit avansa faiz freni---

Kredi kartından nakit avansa faiz freni

Kredi kartından nakit avansa faiz freni
15 Mayıs 2024 - 05:48 borsagundem.com

Kredi kartında nakit çekim oranları, faiz oranının %5'e çıkarılması sonrası sonrası martta şubat ayına göre %26.3 oranında geriledi.

Merkez Bankası, Mart ortasında Ramazan Bayramı haftasından hemen önce kredi kartlarından ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim faizini %5’e yükseltti. 16 Mart’ta yürürlüğe giren bu faiz oranı, kredi kartından nakit çekimleri doğrudan etkiledi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Mart ayında kredi kartından nakit çekim %26,32 düşüşle 89.34 milyar liraya indi.

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberinde 16 Mart’ta yapılan değişiklikle, aylık azami akdi faiz oranının %4,42’den %5’e artırılığına değinilirken bu artışın özellikle Ocak ve Şubat aylarında kredi kartından nakit çekim rekor seviyelere ulaşmışken gerçekleştirilmesinin kredi kartı nakit çekimlerinde frene basılmasına neden olduğuna değinildi. 16 Mart'ta %5 faizin devreye girmesiyle Mart ayında kredi kartından nakit çekim %26,32 azaldı ve 89.34 milyar liraya düştü. Nakit çekim işlem adedi de Şubat ayına göre %18,44 azaldı. Faiz artışının etkisinin Nisan ve Mayıs aylarında da devam etmesi bekleniyor.

Kredili mevduat hesaplarında ise artış devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bireysel kredili mevduat hesapları bakiyesi 3 Mayıs itibariyle 237 milyar 320 milyon liraya yükseldi. 16 Mart'ta faizin %5'e yükselmesiyle Nisan'ın ilk haftasında %3,67’lik bir düşüş olsa da, takip eden haftalarda %5,5’in üzerinde haftalık artışlar görüldü. 3 Mayıs itibariyle bir önceki haftaya göre %2,3’lük büyüme gerçekleşti. Tüzel kişilerin KMH bakiyesi ise aynı haftada %3,9 artışla 122 milyar 841 milyon liraya yükseldi.

Faiz beklentileri emtia piyasasını olumlu fiyatlıyor

 

Faizsiz evlilik kredisinde ödeme tarihi belli oldu

 

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi pandemi öncesine döndü

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )15 Mayıs 2024 09:24

    hayatı kolaylkaştırıyor. Ama ülkemizde ücretler tamamen çöp. Global dünyaya uyumlu üretimlerimiz ve ürünlerimiz. gelir ise afrikalı işçiler misali diplerde. 1 afrıkalıda çalışıyor bir türk de bir abd lide. ama satın aldığı ürün abd liye normal iken diğer ülkelerde anaromal olmaya devam edıyor. sorun düşük ücret.

  • borsacı15 Mayıs 2024 07:51

    kredi kartı pimi çekilmiş bir bomba dar gelirli insanlar kesinlikle taşımamalı insanların lehine degil batırıp bitirmek için çıkarılmış bankaların bir tuzagı gibidir.