E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKritik altın analizi: Ralli henüz bitmedi---

Kritik altın analizi: Ralli henüz bitmedi

Kritik altın analizi: Ralli henüz bitmedi
10 Nisan 2024 - 12:24 borsagundem.com

Bazı fon yöneticileri, şubat ortasından beri yaklaşık yüzde 20 yükselen altında rallinin henüz bitmediğini söyleyerek, Fed faiz indirimlerine başlayınca ETF’lere girişlerin de artacağını ve altın fiyatının yükseleceğini belirttiler

Altın, spekülatif alımlar ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle tarihi yükselişine devam ederken, bazı fon yöneticilerine göre altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş devam edebilir. 

BloombergHT'de yer alan habere göre, Gama Asset Management’tan Rajeev De Mello “Şu anki ivme, altın varlıklarının artacağına dair bir sinyal. Fiyatlarda ufak bir düzeltme olabilir, ancak herhangi bir geri çekilme hareketi, alımları daha da artırır” değerlendirmesini yaptı.

Altındaki yükselişte Merkez Bankalarının alımları önemli rol oynadı. 2022 ve 2023’te Çin başta olmak üzere Merkez bankaları rezervlerini çeşitlendirmek için bin tonun üzerinde altın aldı.

Talepteki artış altın fiyatlarını destekleyebilir

Ruffer Investment Co. Yatırım Direktörü Duncan MacInnes “Bu onslar piyasadan çekilecek ve bir daha geri gelmeyecek. Bu durum, herkesin işlem yaptığı ETF’lerden kesinlikle çok farklı” ifadesini kullandı. MacInnes geçen ay 2 portföyünde altın ve gümüş varlığını yüzde 8 artırdı.

Bu ortamda alışılmadık biçimde altın destekli Borsa yatırım fonlarına (ETF) yönelik talep henüz gerçekleşmedi. Talepteki artışın da altın fiyatlarını destekleyebileceği belirtiliyor. Cohen&Steers Emtia Stratejisti Ben Ross, Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz indirimlerine başlayınca ETF’lere girişlerin de artacağını ve altın fiyatının yükseleceğini belirtti.

Altın ABD enflasyon verisini bekliyor

 

BofA'dan rekor ons altın tahmini

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)