E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKüresel gümüş açığında artış bekleniyor---

Küresel gümüş açığında artış bekleniyor

Küresel gümüş açığında artış bekleniyor
17 Nisan 2024 - 15:38 borsagundem.com

Güçlü endüstriyel tüketimin öncülük ettiği %2'lik talep artışı ve toplam arzdaki %1'lik düşüş nedeniyle küresel gümüş açığının 2024 yılında %17 artarak 215,3 milyon troy onsa yükselmesi bekleniyor.

Mücevherat, elektronik, elektrikli araçlar ve güneş panellerinde kullanılan ve aynı zamanda bir yatırım aracı olan gümüş, yapısal bir piyasa açığının dördüncü yılıyla karşı karşıya.

Silver Institute için Dünya Gümüş Araştırması'nı hazırlayan danışmanlık şirketi Metals Focus'un genel müdürü Philip Newman, "Gümüş piyasasındaki açık, fiyat için sağlam bir destek ve güçlü bir taban sağlamaya yardımcı oluyor. Açık geçen yıl %30 oranında azaldı, ancak mutlak anlamda 184,3 milyon ons ile hala göz kamaştırıcıydı. Küresel arz 1 milyar ons civarında sabit kalırken, endüstriyel talep %11'lik artışla inanılmaz derecede iyi bir performans gösterdi" dedi.

Silver Institute yaptığı açıklamada, güçlü endüstriyel tüketimin öncülük ettiği %2'lik talep artışı ve toplam arzdaki %1'lik düşüş nedeniyle küresel gümüş açığının 2024 yılında %17 artarak 215,3 milyon troy onsa yükselmesinin beklendiğini bildirdi.

Arzda kıtlığa rağmen, görünür gümüş stoklarının yanı sıra bireyler ve yatırımcılar tarafından tutulan geniş metal stokları, gümüş piyasasını şimdilik bir sıkışmadan korumaya devam ediyor.

Newman, "Tanımlanabilir gümüş stoklarının yanı sıra borsa dışında tutulan metal de oldukça büyük. Ancak, bu gümüşün bir kısmı sıkı bir şekilde tutuluyor olabilir, bu nedenle devam eden açıkların piyasa üzerinde nasıl bir etkisi olacağını görmek ilginç olacak" diye ekledi.

Raporda, emtia borsası depolarında ve Londra'daki kasalarda tutulan stokların geçen yıl %5 oranında düştüğü ve 2023 sonu itibariyle küresel arzın yaklaşık 15 ayına denk geldiği belirtildi.

Altının yılı 2000 dolar seviyesinde tamamlayacağı tahmini

 

Kıyamet tellallarının favori yatırımı altın ve gümüş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)