E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKüresel piyasalar Trump zaferini satın alıyor---

Küresel piyasalar Trump zaferini satın alıyor

Küresel piyasalar Trump zaferini satın alıyor
04 Temmuz 2024 - 11:57 borsagundem.com

Joe Biden’ın son başkanlık münazarası sırasında Donald Trump karşısında aciz kalması küresel piyasalarda yankı buldu. Yatırımcılar Trump’ın zaferi halinde piyasalarda meydana gelecek olası değişimleri fiyatlandırıyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’deki başkanlık yarışında Joe Biden’ın adaylıktan çekilip çekilmeyeceği tartışmaları Washington’dan Wall Street çevrelerine kadar sıçradı. Bloomberg’ün haberine göre yatırımcılar Donald Trump’ın göreve dönüşünden pozitif etkilenecek olan dolar, ABD Hazinesi tahvilleri ve diğer varlıklara kaydırıyor.

Portföylerin yeniden kalibrasyonu Biden’ın Trump karşısındaki berbat münazara performansının ardından geldi. Piyasa çevreleri 81 yaşındaki Demokrat ABD Başkanı Joe Biden’ın görevi üstlenmek için fazla yaşlı olduğunu tartışıyor. Geçtiğimiz hafta adayların başkanlık münazarasında karşı karşıya gelmesinin ardından 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirileri 20 baz puan kadar yükseldi.

Biden’ın yarıştan çekilebileceğine dair spekülasyonlar hızla artıyor. Bahis piyasaları ABD Başkanı’nın aday olarak kalma şansını %50’den az olarak görüyor. Yatırımcılar 4 Temmuz tatili ve sonraki hafta sonuna kadar başkan adayının çekilmesi ihtimaline karşı acil durum planları hazırlıyor.

Konunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir fon yöneticisi, Biden'ın çekilmesiyle artacağını düşündüğü risklere karşı korunma önlemi olarak dolara ve kısa vadeli tahvillere karşı önyargılı bir pozisyonda tatil dönemine girdiğini söyledi. 1968’deki Lyndon Johnson’dan bu yana hiçbir başkan ikinci döneminde adaylıktan çekilmedi. Seçime ise sadece 4 ay kaldı.

New York merkezli menkul kıymetler firması TD Securities’in ABD Faiz Stratejileri Başkanı Gennadiy Goldberg, “Piyasalar münazaradan bu yana seçim oranlarını yeniden fiyatlıyor. Bu nedenle son 24 saatteki haberler ciddi bir biçimde yangına benzin döktü” ifadelerine yer verdi.

Yatırımcılar ve stratejistler 78 yaşındaki Cumhuriyetçi Trump'ın yeniden seçilmesinin, daha gevşek maliye politikası, daha fazla korumacılık ve enflasyonist teşviklerin hakim olduğu bir ABD ekonomisi getireceği konusunda hemfikir. Yeni Trump döneminin güçlü bir dolar, daha yüksek ABD tahvil getirileri ve banka, sağlık ve enerji sektörü hisselerinde güçlü kazançlar anlamına geleceği öngörülüyor.

Dünyanın diğer tarafındaki Sidney’de bile Biden’ın çekilmesi ihtimali piyasaları etkiliyor. Avustralya Ulusal Bankası Stratejisti Rodrigo Catril Biden’ın kampanyasını sona erdirmesi durumunda “herkesin” ticaret planları hazırladığını söyledi.

Catril, “Her iki durumda da piyasalar Trump’ın seçimi kazanacağı yönünde bahse giriyor. Görünüşe göre Demokratlar çok zor seçeneklerle karşı karşıya kaldılar, hiçbiri kolay değil ve hiçbiri daha iyi bir sonuç vermeyecek” ifadelerine yer verdi.

Trump’ın yeniden seçilmesinin piyasalara etkisi ise birkaç başlık altında derleniyor:

Dolardaki işaret

Dolar, piyasaların olası bir Trump zaferine nasıl uyum sağlayacağına dair en erken sinyallerden birini verdi ve geçen haftaki münazaradan sonraki saatlerde değer kazandı. Dolar, bu yıl ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika faizlerini beklentilerden daha uzun süre yüksek tutmasıyla destek kazanmıştı. Yine de Trump'ın Biden’la olan yüzleşmesinde ciddi bir zafer elde etmesi ABD para biriminin yükselişine gerçek zamanlı olarak yansıdı.

Trump, vergileri düşürmeyi ve Çin'den yapılan ithalata %60 ve dünyanın geri kalanından gelen mallara %10 gümrük vergisi koymayı gündeme getirdi. Goldman Sachs Group Baş Ekonomisti Jan Hatzius bu hafta yaptığı açıklamada, bu tür vergilerin enflasyonu artırabileceğini ve FED’i faiz oranlarını yaklaşık beş kez daha artırmaya zorlayabileceğini söyledi.

Baş Stratejist Joyce Chang liderliğindeki JPMorgan Chase stratejistleri, "Trump'ın zaferi, daha fazla tarife vaadi ve göç konusunda daha sert bir duruş göz önüne alındığında, daha yüksek enflasyon ve daha güçlü bir dolar olasılığını artırıyor" dedi.

Yükselen dolar ve Trump'ın tarifelere beklenen desteği alması karşısında potansiyel kaybedenler arasında Meksika Pezosu ve Çin Yuanı yer alıyor.

Tahvil piyasalarında kısa vadeli işlemler artıyor

Münazaranın ardından 27 trilyon dolarlık ABD Hazinesi piyasasındaki para yöneticileri daha kısa vadeli tahvilleri satın alarak ve uzun vadeli tahvilleri satarak tepki gösterdi. Morgan Stanley ve Barclays de dahil olmak üzere bir dizi Wall Street stratejisti, müşterileri yeni bir Trump döneminde yapışkan enflasyona ve daha yüksek uzun vadeli getirilere hazırlanmaya çağıran bir stratejiyi müşterilerine öneriyor.

Geçen haftanın sonlarında başlayan iki günlük bir süre içinde, 10 yıllık tahvil getirileri 2 yıllık getirilere göre yaklaşık 13 baz puan artarak Ekim ayından bu yana en keskin artışını kaydetti.

Yatırımcıların ABD Hazinesi tahvil piyasasında kısa vadeli oynaklığa hazırlandığına dair işaretler, çarşamba günü vadeli işlemler piyasalarında da seçim döneminin etkilerini gösterdi. Tahvil yatırımcıları vadeli tahvil işlemlerinde tatil dönemi hafta sonu itibariyle Biden'ın adaylıktan çekilme riskini cuma günü açıklanacak ABD istihdam verilerini ve gelecek hafta FED Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaları göz önünde bulunduruyor.

Hisse senetleri yükseliyor

Trump’ın zaferine dair beklentiler, piyasa düzeni, şirket evlilikleri ve ticari durumları üzerinden fayda sağlamayı bekleyen sayısız hisse senedi için iyi haberdi. Piyasaların geneli başkanlık münazarasının ardından daha da güçlendi.

Sevens Report'un Kurucu Başkanı Tom Essaye, geçen haftadan bu yana seçim beklentilerindeki değişimin "Cumhuriyetçiler genellikle daha iş dünyası dostu olarak görüldüğü için daha yüksek hisse senetleri anlamına geldiğini" söyledi.

Banka hisseleri ve UnitedHealth Group ve Humana gibi sağlık sigortası şirketlerinin hisseleri daha gevşek mevzuat uygulamaları beklentilerinden faydalanmaya devam ediyor. Discover Financial Services Capital One Financial Corp gibi kredi firmaları Trump’ın seçilmesi senaryosundaki iyimserlikten faydalanıyor. Söz konusu şirketlerin yatırımcıları bekleyen anlaşmalar ve geç ücret mevzuat kuralları konusunda olası değişiklikler hakkındaki spekülasyonları göz önünde bulunduruyor.

Occidental Petroleum gibi enerji hisseleri, eski başkanın petrol yanlısı bir duruşa sahip olduğu göz önüne alındığında, münazaranın ardından yükselişe geçti. GEO Group gibi özel hapishane hisseleri, Trump’ın göçmenlik konusundaki sert görüşlerine tepki gösterdi.

Finansal ETF’ler

Borsa yatırım fonu piyasası, son zamanlarda net bir yatırım stratejisi benimsiyor. Trump'ın muhtemel enflasyonist gündemi sayesinde deregülasyon ve daha dik bir ABD Hazinesi tahvil getirisi eğrisini banka hisselerine uzun vadede fayda sağlayacağı öngörülüyor.

40 milyar dolarlık bir fon olan SPDR Finans Sektörü Fonu, geçen hafta iki aydan fazla bir süredir en büyük yatırımcı girişini gördü. Yatırımcılar fona yaklaşık 540 milyon dolar ekledi. İçerisinde bulunduğumuz hafta boyunca ise, faiz oranı piyasasındaki son dalgalanmalara rağmen fona 611 milyon dolar eklendi.

Bu arada, Trump ticaretini sürdürmek için tasarlanmış bir tematik yatırım stratejisi, güç kazanmak konusunda zorlandı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, göz alıcı MAGA kodunu kullanan ve Cumhuriyetçi dostu hisse senetlerine yatırım yapan bir ETF, varlık toplamakta yavaş kaldı ve bu yıl herhangi bir önemli giriş görmedi.

Asya etkisi

Asya piyasaları da ABD-Çin gerilimlerinin artması ve tarifelerin devreye girmesiyle spekülasyonlarına karşı bağışık kalamadı.

Invesco Varlık Yönetimi Japonya Birimi Küresel Borsa Stratejisti Tomo Kinoshita, "Bay Trump'ın yeniden seçilmesi, Çin hisse senetleri için olumsuz bir faktör olmalı. Çünkü Bay Trump, ABD'nin Çin'den ithalatına önemli ölçüde daha yüksek tarifeler getirme fikrini destekliyor. Bu bağlamda, Çin piyasasına yüksek oranda maruz kalan Japon hisse senetleri, Bay Trump'ın kazanması durumunda muhtemelen zarar görecektir” öngörüsünde bulundu.

Küresel piyasalarda pozitif hava

 

Biden adaylıktan çekiliyor mu? Beyaz Saray'dan açıklama

 

Joe Biden başkanlık yarışından çekilmeyi değerlendiriyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HASAN HÜSEYİN KARTAL04 Temmuz 2024 18:02

    kim gelir ise gelsin abd nin planları asla değişmez.Al birini vur diğerine.

  • saf bakir sahiplenmeyi bekleyen şerafettiniye04 Temmuz 2024 14:04

    harris kesin diyolar.bu cemis nerden çıktı .önümüzdeki yıl 8 ay boyunca altın ve hisse alımı çok kazandırabilir.tabi ab ve abd de.memleket fena durumda ekonomi yönetimi ne yazıkki tecrübesiz bir ekip.vergi artır zam tüikli zaten .bizim fırıncı şefket abide yapar bunu .borsa gidici burda aşşaa doru tabi .bakın aselsan alarm veriyor.koç grubun daolsaydı aselsan şimdi 3 lü rakalarda dolaşırdı yazık .mavettiler ülkeyi .zzaten 15 milon sığınmacı dünya tarihinde bir ilk yen bir ülke ırk oluşturuyorlar da ne yqazık geri sığ 

  • büyük düzeltici 04 Temmuz 2024 12:37

    arkadaşlar zaten baydın gidici .yerine cemis gelecek.mükemmel biri trampı mavedecek seçimlerde tramp 38 lerde kalcak cemis çok bilgili .çok güçlü bidde yapay zekacı bu cemis.önümüzdeki dönem cemisle başlayan abd gücü tüm dünyada kabul edilecek .cemisi bekleyin yakında açıklacaklar.