E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiMerkez bankaları FED’e rağmen rotayı koruyor---

Merkez bankaları FED’e rağmen rotayı koruyor

Merkez bankaları FED’e rağmen rotayı koruyor
01 Temmuz 2024 - 17:12 borsagundem.com

Dünya çapındaki merkez bankaları FED’in faiz indirimlerinde yavaş davranmasına ayak uydurmadı. Büyük ekonomilerin neredeyse tamamındaki merkez bankaları faiz indirimi rotasına girdi

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Merkez Bankası (FED) para politikası faizlerini düşürmek konusunda temkinli davranıyor. Ancak Bloomberg’in haberine göre küresel merkez bankası FED politikalarının kendi stratejilerini değiştirmesine izin vermeyecek.

Habere göre dünyanın en büyük 23 merkez bankası arasından sadece Japonya Merkez Bankası (BoJ) politika faizlerini önümüzdeki 18 ayda düşürmeme kararı aldı. Merkez bankalarının çoğunluğu ise halihazırda faiz indirimi sürecine girdi.

Bloomberg verilerine göre 2025’in sonuna kadar tüm küresel merkez bankalarının faiz oranı ortalamasından 155 baz puan çıkarılacak. Tahminlere göre inatçı ABD enflasyonuna karşı faizleri düşürme konusunda temkinli davranan FED bile bu yıl birkaç faiz indirimi gerçekleştirebilir.

Şimdilik kesin olan şey pandemi sonrası ortaya çıkan yaşam maliyeti krizi sırasında benzeri görülmemiş biçimde uygulanan sıkılaştırma politikalarının hızlı bir şekilde kaldırılması konusunda umutların azaldığı.

Küresel merkez bankaları tıpkı FED gibi devam eden tüketici fiyatları baskılarına paralel olarak ihtiyatlı davranmaya çalışıyor. Merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltirken olduklarından daha yavaş bir yörüngeyle düşürmeyi benimsedikleri görülüyor.

Gelişmiş ekonomilerde faiz indirimlerinin de çok fazla senkronize olmadığı görülüyor. Örneğin Avrupa’da İsviçre Merkez Bankası (SNB) bu yıl iki kez faiz indirimine gitti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise bir faiz indirimi gerçekleştirdi. İngiltere Merkez Bankası henüz faiz indirmedi. Norveç’in para yöneticilerindense 2025’ten önce harekete geçme ihtimallerinin düşük olduğu sinyali geldi.

Küresel ekonomide faiz indirimi baskısı FED ve ECB’nin de halihazırda gösterdiği gibi daha fazla beklenmedik gelişmeye maruz kalabilir. Örneğin Avustralya Merkez Bankası yeni bir faiz artırımı ihtimalini bile dışlamıyor.

Haberde Bloomberg Küresel Baş Ekonomisti Tom Orlik, “Pandemi sonrası enflasyon, merkez bankasının oyun planını yırttı. Normalde 'yürüyen merdivenle yukarı, asansörle aşağı' faiz indirimi modeli tersine çevrildi. Oranlar hızla yükseldi ve yavaş yavaş düştü. FED'in küresel bir çıpa olarak çekiciliği, ECB, SNB ve birçok gelişmekte olan piyasanın kendi rotasını çizmesiyle azalmış görünüyor. Genel tablo, faiz indirimlerinin yılın başında beklenenden daha geç, daha yavaş ve daha az senkronize olacağı yönünde” açıklamasında bulundu.

Ancak yılın ikinci yarısı başlarken daha düşük faiz oranları ve serbest para politikaları çok daha muhtemel gözüküyor.

ABD Merkez Bankası

FED yönetimi politika faizlerini %5,25-%5,5 aralığında tutuyor. Bloomberg Economics’e göre 2024 sonunda FED’in faizler için üst sınırı %5’te tutacağı 2025 sonu itibariyle ise %4’e düşüreceği öngörülüyor. Kasım ayında ve aralık ayında olmak üzere iki faiz indirimi senaryosuna piyasalar %80 ihtimal veriyor.

Haziran ayında yayınlanan noktasal grafiklere göre FED yetkilileri bu yıl için bir faiz indirimi öngördüler. Yatırımcılarsa bunun üçüncü çeyrekte mi yoksa yıl sonuna doğru mu gerçekleşeceğini izliyor.

FED yönetimi 2024’ün başlarında enflasyonu düşürme politikalarında sağlanan ilerlemenin duracağı korkusu nedeniyle faiz indirimleri konusunda temkinli bir tavır sergiliyor.

Ancak bazı FED yetkilileri enflasyon baskılarının yeniden düşüşe geçtiğini belirten yeni göstergelere dikkat çekiyor. Tüketici fiyatlarındaki artışın temel ölçütlerinden birisi mayıs ayı itibariyle iki ay üst üste yavaşladı.

Yine de bazı yetkililer, birkaç cesaret verici enflasyon verilerine fazla odaklanmamanın önemli olduğunu belirtiyor. FED Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların faiz oranlarını ne zaman düşürmenin uygun olacağına karar verirken işgücü piyasası ve fiyatlar da dahil olmak üzere bir dizi veriye güveneceklerini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası mevduat faizlerini %3,75 seviyesinde tutuyor. Bloomberg Economics verilerine göre 2024 sonu için faizlerin %3,25’e 2025 sonunda ise %2,25’e düşürüleceği öngörülüyor. Piyasalar eylül ayında çeyrek puanlık bir indirimin yapılmasına dörtte üçe yakın çok yüksek bir ihtimal veriyor.

Haziran ayında ilk faiz indirimini gerçekleştiren ECB ikinci faiz indirimi içinse acele etmiyor. ECB Başkanı Christine Lagarde tarafından açıklanan son üç aylık projeksiyonlara göre enflasyon kademeli bir düşüş rotasında olsa da 2025’in sonuna kadar ECB’nin hedefi olan %2 seviyesine ulaşamayacak.

Özellikle hizmet sektöründeki ücret artışı, tüketici fiyat artışlarını yüksek tutuyor ve yetkililer para politikasını çok hızlı bir şekilde gevşetilmekte olduğu konusunda gergin. Temmuz ayındaki bir sonraki toplantıda bir faiz indirimi neredeyse ihtimal dışı bırakıldı. Bir sonraki faiz indirimi ise en erken eylül ayı toplantısından çıkabilir.

Japonya Merkez Bankası

BOJ politika faizlerini %0,1 üst sınırında tutuyor. Habere göre bankanın politika faizlerinin 2024 sonunda %0,5’e çıkarılması ve 2025 sonuna kadar da bu seviyede sabit tutulması bekleniyor. Piyasalar bu yılın geri kalanı için sadece çeyrek puanın altında bir sıkılaştırma bekliyor. Bir sonraki faiz artışınınsa ekim ayında geleceği öngörülüyor.

BOJ bu çeyrekte temmuz ayı gibi erken bir tarihte sıkı para politikası önlemlerinin gelebileceği konusunda uyardı. BOJ Başkanı Kazuo Ueda bir sonraki toplantıda tahvil alımların azaltacak sıkı para politikası planını açıklamaya hazırlanıyor. Eş zamanlı bir faiz artırımı ise ihtimal dışı değil.

Yenin küresel piyasalardaki konumu BOJ’nin işini zorlaştırıyor. Zayıflayan yen ithalat maliyetlerini şişirerek hane halkları ve küçük işletmeler üzerinde halihazıra baskı oluşturdu. Bu da ülke ekonomisinin son üç çeyrekte iki kez daralmış olmasının bir nedeni.

Japonya Maliye Bakanlığı, nisan sonu ve mayıs başında Japon Yeni’ni desteklemek için şimdiye kadarki en büyük müdahaleyi gerçekleştirdi. BOJ’nin de er ya da geç para birimini desteklemek için harekete geçeceği görüşü piyasalarda artan bir biçimde destekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası

BOE politika faizlerini %5,25 seviyesinde tutuyor. Tahminlerse faizlerin 2024 sonunda %4,75’e 2025 sonunda da %3,75’e düşürüleceği yönünde. Piyasalar ağustos ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimini destekliyor ve yıl sonuna kadar ikinci bir indirim senaryosuna %75 ihtimal veriyor.

BOE, 20 Haziran'daki Para Politikası Kurulu toplantısında potansiyel ağustos ayında faiz indirimi yapılabileceği kararını aldı. BOE yetkilileri oranları %5,25'te sabit tutma yönünde oy kullansa da, dokuz üyeden ikisi derhal çeyrek puanlık bir indirim istedi. Üyelerin en az üçünün karar değiştirmesiyle BOE’de güvercinler çoğunluğu ele geçirecek.

Haziran para politikası kararı, seçim kampanyalarının tüm hızıyla devam ettiği 4 Temmuz'daki Birleşik Krallık seçimleriyle karmaşıklaştı. Para Politikası Komitesi (MPC) oylamanın seçimle "ilgili olmadığını" söylese de zamanlama elverişsizdi.

Ekonomistler, faizlerin düşürülmesinin önündeki başlıca engelin BOE'nin ekonomideki fiyat baskılarını ölçmek için kullandığı hizmet fiyatları ve ücret artışı rakamlarında görülen yapışkan enflasyon olduğunu belirtiyor. İngiltere’de enflasyon %2 hedefine geri döndü. Ancak merkez bankası yıl sonundan önce enflasyonun tekrar yükselmeye başlayacağını tahmin ediyor.

BOE'nin ilk çeyrekteki %0,7'den sonra ikinci çeyrekte %0,5 büyüme öngörmesiyle güçlenen ekonominin, faiz indirimi kararını ertelemesi pek olası değil. Zira yetkililer, faiz indirimi döngüsünün başlamasından sonra bile politikanın "kısıtlayıcı" bölgede kalacağına inanıyor.

Almanya'da enflasyon geriledi

 

Resesyon yolculuğu borsalarda çöküşü de beraberinde getirecek

 

Altın yatırımcısı nefesini tuttu! Bu konuşmayı bekliyor

 

Euro Bölgesi'nde imalat faaliyetleri daha da kötüye gitti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)