E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıMerkez bankalarından tarihin en büyük ikinci altın alımı---

Merkez bankalarından tarihin en büyük ikinci altın alımı

Merkez bankalarından tarihin en büyük ikinci altın alımı
03 Temmuz 2024 - 08:15 borsagundem.com

2023 yı­lında dünya genelin­de merkez bankala­rı rezervlerine bin 37 ton altın daha ilave ettiler. Yapılan alımlar yıllık bazda tarihin en büyük ikin­ci altın alımı oldu.

Dünya Altın Kon­seyi (WGC), “2024 Merkez Bankası Altın Rezervleri” raporunu yayınladı. Rapora göre, altın alı­mında 2022 rekoruna çok yakla­şıldı. “2024 Merkez Bankası Altın Rezervleri” raporuna göre, 2023 yılında dünya genelinde merkez bankalarının yaptığı altın alım­ları, yıllık bazda tarihin en büyük ikinci altın alımı oldu.

Araştırmaya göre, 2023 yılında merkez bankaları rezervlerine bin 37 ton altın daha ilave etti. Bu tüm zamanların rekoru olan bin 82 ton­luk altın alımının hemen gerisinde kaldı. Rapor için yapılan ankete gö­re, merkez bankalarının yüzde 29’u “Altın rezervlerini daha da artıra­caklarını” dile getirdi. Bu, Altın Kon­seyi’nin bu anketi başlattığı 2018 yılından bu yana en yüksek oran… Merkez bankalarının üçte ikisinden fazlası, yani yüzde 68’i “Rezervler aynı kalacak” derken; yüzde 3’ü de “Rezervler azalacak,” yani altın satı­şı yapacaklarına işaret etti.

"Ana faktör zayıf ABD doları"

Dünya'dan Emre Ergül'ün haberine göre altının yükselişi, İsviçreli ban­kası UBS’in raporuna da yan­sıdı. “Merkez bankaları son birkaç yıldır aktif ve yoğun bir şekilde al­tın satın alıyor” denilen raporda altının “enflasyona karşı korun­ma, piyasa stresi sırasında çeşit­lendirme ve ekonomik çalkantı zamanlarında güvenilir bir varlık olma” rolünün altı çizildi: “2023 sonu itibarıyla merkez bankası­nın altın stoku 37 bin metrik ton civarında olup, bu da toplam mer­kez bankası döviz rezervlerinin yüzde 16.7'sini temsil etmekte­dir. Gelişmiş ülkeler en büyük re­zervlere sahip olup, ABD, Alman­ya, İtalya ve Fransa ön plandadır. Yine de gelişmekte olan piyasalar Rusya ve Çin'in kayda değer artış­larıyla hızla altın biriktiriyor. Bu alımlar, varlıkları çeşitlendirme­ye ve ABD doları, euro, Japon yeni ve İngiliz sterlini gibi başlıca para birimlerine olan bağımlılığı azalt­maya yönelik daha geniş bir hare­ketin parçası.”

“İleriye baktığımızda, altın ta­lebi merkez bankalarından sağ­lam bir destek alıyor. Önümüz­deki birkaç yıldaki diğer bir fak­tör, zayıf ABD dolarına ilişkin görünümümüz olabilir. Geliş­mekte olan piyasalardaki mer­kez bankaları, para birimleri ABD karşısında değer kazandığında döviz piyasalarına müdahale et­me eğilimindedir. Gelişen piyasa merkez bankalarının döviz piya­sasına müdahaleleri sonucunda döviz varlıklarını potansiyel ola­rak artırması nedeniyle, daha da fazla altın satın alma ihtiyacı orta­ya çıkabilir.”

Bankanın öngörüsü ise altın fi­yatlarının yıl sonuna kadar 2 bin 600 dolara, 2025 ortasına kadar da 2 bin 700 dolara çıkması…

TCMB en çok altın alan ikinci merkez bankası 

WGC'nin raporuna göre, merkez bankaları mayıs ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve diğer kamu veri kaynakları aracılığıyla 10 ton net alım bil­dirdi. Ay boyunca talep ılımlı­laştı: aylık brüt alımlar 23 tona düştü ve 12 tonluk brüt satışlar­la dengelendi.

WGC’nin yayınladığı verilere göre, mayıs işlemleri gelişen pi­yasa merkez bankaları tarafın­dan yönetildi. Polonya Merkez Bankası ay boyunca en büyük altın alıcısı (10 ton) olurken, onu 6 tonla Türkiye Merkez Bankası, 4 tonla Hindistan Merkez Bankası ve 3 tonla Çek­ya Merkez Bankası izledi.

WGC şu yorumu yaptı: “2024 yılında brüt alım ve sa­tımlar geçen yılın aynı dönemi­ne göre düşük olsa da alım gücü devam ediyor. Gelişmekte olan piyasa bankaları hem alım hem de satışların ana itici gücüdür. Singapur Para Otoritesi, altın rezervlerini artıran tek geliş­miş piyasa bankası olmaya de­vam ediyor.”

"Bir daha 2 bin 200 doların altını görmez”

MarketVector Endeks’in Pazarlama Başkanı Joy Yang, Kitco News’a verdiği röportajda, “Fiyat hareketinin her yükselişten sonra yeni bir temel oluşturması nedeniyle altın fiyatlarının merdiven basamağı şeklinde yükselmesini bekliyorum” dedi. Altın fiyatlarının yılın başında ons başına 2 bin dolarda sağlam bir taban oluşturduğunu söyleyen MarketVector yetkilisi “7 ay sonra bu taban 200 dolar arttı. Altın kesinlikle yeni ve rahat bir aralıkta. Bir daha da 2 bin 200 doların altına ineceğini sanmıyorum.”

Altın satın alan ve tutan yatırımcıyı “makro odaklı” olarak nitelendiren Yang, merkez bankalarına dikkat çekti: “Merkez bankalarının neden altın tuttuğuna bakarsanız, bunun aslında pozisyonlarını korumak, portföylerini çeşitlendirmek olduğunu görürsünüz” dedi. Yang’e göre, altındaki bir sonraki yükseliş, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşüreceğini açıkça belirtmesinin ardından gelecek. (Şu anda piyasalar, Fed’in eylül ayında gevşeme döngüsüne başlayacağı ihtimalini yüzde 60'ın üzerinde fiyatlıyor.)

Altının ons fiyatı çoğu varlık sınıfını geride bıraktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)