E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMerkez Bankası faizi pas geçti---

Merkez Bankası faizi pas geçti

Merkez Bankası faizi pas geçti
25 Nisan 2024 - 14:00 borsagundem.com

Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) nisan ayı faiz kararını açıkladı.

TCMB, piyasaların beklediği şekilde haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 50,00 olarak kaldı. Foreks Haber anketine katılan 16 ekonomistin 14'ü faizin sabit bırakılacağı beklentisini dile getirirken, 2'si faizin 500 baz puan seviyesine yükseltilmesini bekliyordu.

TCMB, ocak ayı toplantısında faizi 250 baz puan artırırken, şubat ayında sabit bırakmış, mart ayında ise sürpriz bir kararla 500 baz puan daha yükseltmişti.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 23 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte direncin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaşmıştır. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

Kurul; makroihtiyati politikaları, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

Yabancı uzmanların TCMB faiz beklentisi

 

Faiz beklentisi: Nisan ayında değişim olmayacak

 

Merkez Bankası açıkladı: İşte dolar, faiz ve enflasyon tahmini

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hoca25 Nisan 2024 19:32

  Nas yok nas

 • şerafettin sulu sever 25 Nisan 2024 16:03

  teknik olarak memleket batmış vaziyette .nebatileme ivleme dalgalabdırma ,debelendirme ,kabakartlanma,uyu 6 ay sonra uyandırlanma , nebatilendirmelenme derken şimdi olay vaziyet mav durumdayız .kelaajjj nikelajjj şepkemin altındayim.

 • bircihan25 Nisan 2024 14:52

  Ocak 25 de faiz yuzde 45 olduu 1 subatta kadar ye i mevduatlar bağlandı diyelim 92 günlük vade sonu ne zaman başlangıç şubat desek mayıs 2 3 gibi vadeler doluyor banklar faiz ödemesi yapacak nasil nasılnasıl yapacak mevduattaki o paralariniz ile borsada istediği hisseye tavan attırıp sonra taban attırıp sonra tekrar tavan bir gun de yüZde 30 3p cepte senin paranla bir gun de yüZde 30 kazandı bu sadece bir günde kazandığı 92 gun de senin paranla borsada kimbilir yuzde kac kazandı o yüzden şimdi vakit yukarı çıkardığı hisseleri satmaya geldi çünkü mevduat faiz ödemelerini mayısın ilk haftası yapmaya başlayacaklar borsadan ky dan çıkaracaklar faiz ödemelerini faizler yüksek olduğu sürece bu süreç devam edecek o 92 günlük vadeler ödenecek tekrar vadeye bağlanacak sonra tekrar o oralar ile borsa da alıma geçecekler yeni 92 günlük vadeler doluncaya kadar yukarı taşıyacaklar borsa bankaların kontrolündeydi s .p .k bile ses çıkaramaz

 • seyfi gıl boyar25 Nisan 2024 15:29

  ablacım bi sürü şe yazmısın anlamadık .çok teknik olmuş .92 gün vade falan olursa nolcak cepte falan demisin ne cepte .hiç bi şe anlamadık ablacım .ereğli almak karlımı sen onu yaz ablacım herkes ereğliyi konuşuyo .

 • HASAN HÜSEYİN KARTAL25 Nisan 2024 15:28

  Zamanında bunlar yapılacak idi.Ucuz kredi iş adamlarına kodamanlara verdiler onlarda bir yolunu bulup trilyonlarca TL kredi kullandılar dövize çevirip isviçre bankalarına kaçırdılar diye haberler okumuş idim.

 • TAMYOBAZSEMİH25 Nisan 2024 14:30

  huuhhuhhhuuhhhh faiz artıramadı ahauhauhauhau