E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaNew York Fed Başkanı'ndan faiz ve enflasyon mesajı---

New York Fed Başkanı'ndan faiz ve enflasyon mesajı

New York Fed Başkanı'ndan faiz ve enflasyon mesajı
12 Nisan 2024 - 10:08 borsagundem.com

New York Fed Başkanı Williams, 'çok yakın vadede' faiz ayarlamalarına gerek olmadığını ifade ederek, enflasyonun kademeli olarak yüzde 2'ye geri dönüşünü sürdürmesini beklediğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 12 merkez bankasından biri olan New York Fed'in Başkanı John Williams, enflasyon ve para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan John Williams, merkez bankasının enflasyon ve istihdam hedeflerinde daha iyi dengeye yönelik "muazzam ilerleme" kaydettiğini ancak "çok yakın vadede" kesintiye gerek olmadığını söyledi.

BloombergHT'nin haberine göre, perşembe günü gazetecilere konuşan Williams, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine ulaşması için hala "gitmesi gereken yol" olduğunu söyledi. Para politikasının iyi bir yerde olduğunu ve işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

"Açık bir ihtiyaç yok"

New York Federal Konut Kredisi Bankası Üye Sempozyumu'ndaki konuşmasının ardından gazetecilere konuşan Williams, "Çok yakın vadede politikada ayarlama yapılmasına açık bir ihtiyaç yok. Daha fazla veri topladıkça enflasyonun yüzde 2'ye geri döneceğine dair güvene sahip olup olmadığımızı değerlendirebileceğiz" dedi.

Williams, hazırlamış olduğu konuşmasında enflasyonun kademeli olarak yüzde 2'ye geri dönüşünü sürdürmesini beklediğini, ancak son enflasyon verilerine atıfta bulunarak "yol boyunca darbeler" beklediğini söyledi. Kendisi aynı zamanda daha "normal" bir işgücü piyasasının işaretlerine de dikkat çekerek işsizlik oranının bu yıl yüzde 4'te zirveye çıkmasını ve ardından kademeli olarak düşüşe geçmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Çarşamba günü açıklanan veriler, temel enflasyon göstergesinin üst üste üçüncü ayda ekonomistlerin beklentilerini aştığını gösterdi. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları, bir önceki aya göre Şubat ayına göre yüzde 0,4 ve bir önceki yıla göre yüzde 3,8 arttı.

Fed tutanaklarında kritik enflasyon değerlendirmesi

 

Piyasalar FED’den 3 değil 2 faiz indirimi bekliyor

 

Fed'den bu yıl faiz indirimi beklentisi son 7 ayın en gerisinde

 

Fed'den faiz indirimi beklentisi sert düşüyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)