E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNobel ödüllü ekonomistlerden 'D.Trump' uyarısı!---

Nobel ödüllü ekonomistlerden 'D.Trump' uyarısı!

Nobel ödüllü ekonomistlerden 'D.Trump' uyarısı!
26 Haziran 2024 - 07:09 borsagundem.com

Nobel ödüllü ekonomistler Trump'ın politikalarının enflasyonu alevlendireceği uyansında bulundular

Nobel ödüllü on altı ekonomist ABD başkanlık kampanyasına sert bir uyarıyla katılıyor: Eski Başkan Trump'ın planları, Kasım ayında kazanması halinde enflasyonu yeniden alevlendirecek ve küresel ekonomiye kalıcı zarar verecek.

Axios'un haberine göre, 16 ekonomistin ortak imzalı mektubunda Demokrat bir başkan olan ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomik gündeminin, ikinci dönem için aday olan eski Cumhuriyetçi başkan Trump'ınkinden "çok daha üstün" olduğu belirtiliyor.

TRUMP'IN VAATLERİ ENFLASYONU ARTIRABİLİR

Ekonomistler, Trump'ın ekonomik planlarının enflasyonu yeniden ateşleyeceğini, bunun da kısmen Çin'den ithal edilen mallara daha sert gümrük vergileri getirme vaadinden kaynaklandığını ve bunun da ABD'li tüketicilerin satın aldığı birçok malın fiyatını artıracağını söylüyorlar.

Ekonomistler mektuplarında "Her birimiz çeşitli ekonomi politikalarının ayrıntıları hakkında farklı görüşlere sahip olsak da, Joe Biden'ın ekonomi gündeminin Donald Trump'tan çok daha üstün olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. İkinci bir Trump döneminin ABD'nin dünyadaki ekonomik konumu üzerinde olumsuz bir etki yaratacağına ve ABD'nin iç ekonomisi üzerinde istikrarı bozucu bir etki yaratacağına inanıyoruz" ifadelerini kullanıyorlar.

Mektuba imza atanlar arasında, 2001 yılında Nobel ekonomi ödülünü kazanan Joseph Stiglitz ve 2015 yılında Nobel ekonomi ödülünü kazanan Sir Angus Deaton da var.

Çin'in 10 yıl vadeli tahvilinde getiri 2002'den bu yana görülen seviyesinde

 

ABD borsaları karışık seyirle kapandı

 

Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)