E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaNY Fed yetkilisinden faiz indirimi yorumu---

NY Fed yetkilisinden faiz indirimi yorumu

NY Fed yetkilisinden faiz indirimi yorumu
31 Mayıs 2024 - 04:45 borsagundem.com

New York Fed Başkanı Williams bir kanala yaptığı açıklamada, enflasyonun hala istenen düzeye inmediğini fakat yıl sonuna doğru hedefe yaklaşabileceğini belirtti

New York Fed Başkanı John Williams enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ancak hedefe ineceğine inandığını belirtti.

New York Fed Başkanı Williams CNBC’ye yaptığı açıklamada enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ancak yıl sonuna doğru düşeceğine inandığını söyledi.

HENÜZ FAİZ İNDİRİMİ ÖNGÖRÜLMÜYOR AMA...

Williams faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağını henüz öngörmediğini, verilere bağlı olarak karar alacaklarını dile getirdi. Para politikasında düzenleme yapmak için aceleci olmayacaklarını belirten Williams enflasyonun bu yıl büyük oranda tahminlerden yüksek seyrettiğini ve önemli bir ilerleme kaydedemediklerini ifade etti.

Williams “Para politikasının yeterince kısıtlayıcı olduğunu ve ekonomiyi belli bir dengeye oturttuğunu düşünüyorum. Daha sonra bir noktada faizlerin veriler ışığında düşmesi gerekecek. Zamanlaması ise hedeflere ne kadar sürede ulaşacağımıza bağlı olacak” değerlendirmesini yaptı.

Williams politikanın kısıtlayıcı olduğunu ve Fed’in hedefine ulaşması konusunda destekleyici olduğunu söyledi.

Piyasalarda yıl başında Fed’den agresif faiz artışı beklenirken tahminlerden yüksek gelen enflasyon verileri bu beklentiyi önemli ölçüde değiştirdi.

Enflasyonun yılın ikinci yarısında yavaşlayacağını kaydeden yetkili, enflasyonun hala hedeflerinin üzerinde seyrettiğini belirterek “PCE enflasyonun bu sene yüzde 2,5’e, 2025’te yüzde 2’ye gerilemesini bekliyoruz” dedi. Williams 2024’te büyümenin yüzde 2-2,5 aralığında olacağını da öngördü.

Trump'ın 'sus payı' davası: ABD'de hüküm giyen ilk başkan!

 

NYSE enflasyon verisi öncesi günü düşüşle kapattı

 

Bir şirket bedelsiz, 4 şirket nakit temettü verecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)