E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıOns altın yüzde 2'nin üzerinde düştü---

Ons altın yüzde 2'nin üzerinde düştü

Ons altın yüzde 2'nin üzerinde düştü
22 Nisan 2024 - 14:34 borsagundem.com

İran ve İsrail arasında devam eden gerilimin topyekûn bir savaşa dönüşeceği endişelerinin azalmasıyla ons altın, %2,1 düşüşle ons başına 2.339,52 dolara kadar geriledi.

Altın fiyatları, Orta Doğu'da geniş çaplı bir çatışmaya dair korkuların azalmasının güvenli liman talebini düşürmesi ile %1'den fazla düştü.

Ons altın, %2,1 düşüşle ons başına 2.339,52 dolara kadar geriledi. ActivTrades'in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, İran ve İsrail arasında devam eden gerilimin topyekûn bir savaşa dönüşeceği endişelerinin biraz azalmasının altın fiyatlarını destekleyen güvenli liman ticaretini durdurduğunu söyledi.

Tahran, İsrail'in İran'a yönelik misilleme amaçlı insansız hava aracı saldırısını küçümseyerek, bölgesel gerilimi önlemeye yönelik bir hamle yapmış gibi göründü.

Altın cuma günü 2.417,59 dolara ulaşarak 12 Nisan'daki rekor seviye olan 2.431,29 dolara yaklaşırken, yatırımcılar metalin güvenli limanına sığınmak istedi ve küresel hisse senetleri düştü.

Ancak yeni hafta başlarken hisse senetleri bir miktar toparlandı ve petrol fiyatları tahvillerle birlikte hafifçe düşerek yatırımcıların hafta sonu öncesinde benimsediği savunmacı duruştan uzaklaştığını gösterdi.

Evangelista, cuma günü açıklanacak olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) raporunun, enflasyonun kalıcı olacağına dair korkuları teyit ederek faiz indirimlerini erteleyebileceğini ve bunun da altın için olumsuz bir görünüm oluşturduğunu söyledi.

Altın fiyatlarında son durum

 

Altın fiyatlarında beklenti ne yönde?

 

Altın fiyatlarının rekor kırmasında ne etkili oldu?

 

Altın 5 haftalık serinin ardından geriledi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)