E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıOPEC grubundan petrol kararı---

OPEC grubundan petrol kararı

OPEC grubundan petrol kararı
03 Nisan 2024 - 15:07 borsagundem.com

OPEC+ üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanları toplantısında petrol üretim politikasında değişiklik yönünde bir tavsiyede bulunulmadığı bildirildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefikleri, piyasayı ve üyelerin halihazırda uzatmayı kabul ettikleri üretim kesintilerini uygulamalarını gözden geçirmek için çevrimiçi bir Ortak Bakanlık İzleme Komitesi (JMMC) toplantısı düzenlediler.

JMMC, Ocak ve Şubat 2024 aylarına ait ham petrol üretim verilerini inceledi ve katılımcı OPEC ve OPEC dışı ülkeler için İşbirliği Bildirgesi'nin yüksek düzeyde uygunluğunu kaydetti.

Komite, Irak ve Kazakistan'ın tam uyumluluğa ulaşma ve aşırı üretimi telafi etme taahhütlerini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Komite ayrıca Rusya'nın 2024 yılının ikinci çeyreğindeki gönüllü düzenlemelerinin ihracat yerine üretime dayalı olacağı yönündeki açıklamasını da memnuniyetle karşıladı.

Ocak, Şubat ve Mart 2024 ayları için aşırı üretim hacimlerine sahip katılımcı ülkeler, ayrıntılı planlarını 30 Nisan 2024 tarihine kadar OPEC Sekreterliğine sunacak.

JMMC'nin bir sonraki toplantısının 01 Haziran 2024'te yapılması planlanıyor.

Gözler petrolde, OPEC+ yarın bir araya geliyor

 

OPEC ve IEA arasındaki talep farkı yatırımcıları etkiliyor

 

OPEC'ten küresel ekonomi büyüme beklentisine revize

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)