E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPakistan ve İran, yarım kalan doğalgaz boru hattını tamamlayacak---

Pakistan ve İran, yarım kalan doğalgaz boru hattını tamamlayacak

Pakistan ve İran, yarım kalan doğalgaz boru hattını tamamlayacak
25 Nisan 2024 - 12:19 borsagundem.com

Bakan Asıf, ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen İran ile yeni bir doğalgaz projesine başlandığı için mutlu olduğunu belirtti. Anlaşma kapsamında İran'dan Pakistan'a günlük 1 milyar kübik fite yakın doğalgaz tedariki sağlanması öngörülüyor.

Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Muhammed Asıf, ABD’nin yaptırım uyarılarına rağmen İran-Pakistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin tamamlanacağından umutlu olduğunu söyledi.

Geo News televizyonuna konuşan Bakan Asıf, bölgedeki ülkelerin, karşı karşıya oldukları huzursuzluk ve çalkantıları Batılı ülkelerin ve Avrupa devletlerinin vekilleri aracılığıyla artan müdahalelerini göz önüne alarak bölgesel paydaşların çıkarlarını korumak için ortak bir platformda toplanmaları gerektiğini belirtti.

Asıf, bu kapsamda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ziyaretinin önemli olduğunu ve İran-Pakistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin tamamlanacağından umutlu olduğunu ifade etti.

Terörün İran ile Pakistan’ın ortak problemi olduğunu dile getiren Asıf, Reisi’nin ziyaretinin kimi incitip incitmediğinin bir önemi olmadığını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 23 Nisan’da yaptığı açıklamada, “İran ile iş anlaşmaları yapmayı düşünen herkese potansiyel yaptırım riskinin farkında olmalarını tavsiye ediyoruz." diye konuşmuştu.

Projenin geçmişi ve detayları şu şekilde:

İki ülke arasında varılan anlaşma kapsamında İran gazının Pakistan'a ilk akışı 1 Ocak 2015'te başlayacaktı fakat gerek İran'a yönelik uluslararası yaptırımlar gerekse ABD'nin projeye karşı çıkması nedeniyle boru hattında ilerleme sağlanamamıştı.

ABD yaptırımlarından çekinen Pakistan, İran ile yürüttüğü doğalgaz boru hattı projesini Ağustos 2023'te askıya almıştı.

Tahran yönetimi ise projenin kendi topraklarındaki kısmına 2 milyar dolarlık yatırım yaptığını ve ihracata hazır olduğunu belirtmişti.

Projenin zamanında tamamlanmaması halinde 18 milyar dolarlık cezayla karşı karşıya kalma ihtimali bulunan Pakistan, 23 Şubat 'ta İran-Pakistan Doğalgaz Boru Hattı'nın inşasını yeniden onaylamıştı.

The News gazetesi de bu ayın başında Pakistan'ın, Gvadar'dan İran sınırına kadar doğalgaz boru hattının 80 kilometrelik kısmının inşasına başladığını duyurmuştu.

Toplam uzunluğu 1931 kilometre olan doğalgaz boru hattının 1150 kilometresi İran, 781 kilometresi Pakistan sınırları içerisinde yer alıyor.

Anlaşma kapsamında İran'ın Basra Körfezi sularındaki Güney Pars Gaz Sahası'ndan Pakistan'a günlük 750 milyon ile 1 milyar kübik fit arasında doğalgaz tedariki sağlanması öngörülüyor.

Bakan Fidan İranlı mevkidaşı ile görüştü!

 

Beyaz Saray'dan İsrail'in İran'a yönelik saldırı haberlerine 'yorum yok'

 

Erdoğan'dan İran-İsrail gerilimi yorumu: İki taraf da farklı şeyler söylüyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)