E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPentagon sözcüsünden o soruya kaçamak yanıt---

Pentagon sözcüsünden o soruya kaçamak yanıt

Pentagon sözcüsünden o soruya kaçamak yanıt
22 Şubat 2018 - 22:22 borsagundem.com

Pentagon'un baş sözcüsü White, "Esad yanlısı milisler PKK’nın Suriye kolu YPG’yi savunmak için Afrin’e gelmiş olduğuna göre ABD artık Esad rejiminin bir müttefiki midir" sorusuna yanıt vermek yerine "DEAŞ ile mücadeleye" işaret etti

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un baş sözcüsü Dana White, perşembe günkü haftalık basın toplantısında Afrin’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. White, "Esad yanlısı milisler PKK’nın Suriye kolu YPG’yi savunmak için Afrin’e gelmiş olduğuna göre ABD artık Esad rejiminin bir müttefiki midir?" şeklindeki soruyu başta bu yöndeki haberleri görmediğini belirterek geçiştirmeye çalıştı. Ancak gazetecilerden benzer yönde soruların gelmeye devam etmesi üzerine White, topu yine DEAŞ’la mücadeleye attı.

White’ın, Pentagon sözcülerinin TSK’nın Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonu başladığından beri tekrarladığı ‘Orası çok karmaşık bir bölgesi. O nedenle de tüm tarafları ortak hedef olan DEAŞ ile mücadeleye odaklanmaya çağırıyoruz’ şeklindeki izahatın ötesinde bir şey söylememesi dikkat çekti.

White şöyle konuştu:

‘DEAŞ ile mücadele bitmiş değil. Çok karmaşık bir savaş bölgesinden bahsediyoruz. O nedenle de tüm tarafların ortak hedef olan DEAŞ’a odaklanmasına ihtiyacımız var. DEAŞ’la mücadeleyle ilgili olmayan her şey ortak hedeften dikkatin dağılması anlamına gelir. Daha yapılacak çok iş var.’

KAYGILARININ GİDERİLMESİ İÇİN TÜRKİYE’YE YARDIM EDİYORUZ

Pentagon sözcüsü White, geçen hafta ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile Türk Savunma Bakanı Nurettin Canikli arasında Brüksel’de gerçekleşen görüşmeyi ‘çok olumlu’ olarak nitelendirdi ve iki tarafın açık bir tartışma zemini yakaladığını anlattı. Ancak White, o görüşme ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Ankara’daki temasları öncesinde Pentagon’dan yapılan açıklamaların bir benzerini yapmanın ötesine geçmedi. White, ‘Biz Elbette Türkiye’nin ortak hedef DEAŞ’a odaklanmasını istiyoruz. Ancak Türkiye’nin meşru kaygılarını da anlıyoruz ve bu kaygıların giderilmesi için onlara yardım ediyoruz. Diyaloğumuza devam edeceğiz. Dediğim gibi orası çok karmaşık bir savaş alanı’ demekle yetindi. (Hürriyet / Cansu Çamlıbel)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ABD nin ipi23 Şubat 2018 10:28

  Ne Deaşı bunlarda PKK ya katıldı. ABD bize geri zekalı muamelesi yapıyor.

 • Osmanlı 23 Şubat 2018 09:40

  Aniden bir Amerika Rusya ittifakı gelişirse şaşırmam. Ama Reis in önderliğinde Akp Rusya İle amerikayada dersini verir daha önce Almanya ve Hollanda ya dersleri verildiği gibi. Hepsi bir bir izaya gelecek

 • Vatandaş22 Şubat 2018 22:42

  Amerika artık müttefikimiz değil. feto'yu vermemelerinden ve Halkbank genel müdür yardımcısını tutuklamalarından belli. Ancak Akp 16 yıldır ekonomiyi bir düzene sokamadığı içind e bir yerde Abd'ye muhtaç. Keşke muhtaç olmasaydıkta ABD üslerini kapatabilseydik. Yıllarca ülkemizin geri kalmasının nedeni maalesef Amerika yüzünden oldu.

 • Hasan aydın23 Şubat 2018 10:05

  Çok güzel diyorsun da duygusallığı bırakıp real olarak düşündüğümüz de 1. Dünya Savaşı'ndan beri dünya siyasetini dizayn eden, dünya ekonomisini ve istihbaratını elinde tutan bir ülkeyi nasıl görmezden geleceğiz. Rusya bile belli ölçülerle abd ile ilişki içindeyken bu nasıl bir kakofonidir.