E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol fiyatları yükseliyor---

Petrol fiyatları yükseliyor

Petrol fiyatları yükseliyor
05 Nisan 2024 - 07:15 borsagundem.com

Son günlerde artış gösteren petrol fiyatları Orta Doğu'da artan gerilimler üzerine yükselişine devam edecek

Petrol, önceki seansta varil başına 90 dolar eşiğini geçtikten sonra Orta Doğu'da artan gerilimler üzerine yükselişini sürdürdü.

Küresel gösterge Brent, Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine yaklaşarak 91 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 87 dolar civarındaydı. İsrail, Pazartesi günü Suriye'deki İran diplomatik yerleşkesine düzenlenen saldırının ardından Tahran'ın olası misilleme hazırlıklarını artırdı ve bu da daha geniş bir bölgesel çatışma korkusunu artırdı.

Orta Doğu ve Ukrayna'daki jeopolitik gerilimlerin yanı sıra OPEC+'nın arz kısıtlamaları ve sağlıklı talep nedeniyle ham petrol bu yıl yüzde 18 arttı. İsrail ile Hamas arasındaki çatışma, Husilerin Kızıldeniz'de gemi taşımacılığına yönelik saldırılarına yol açarak nakliye maliyetlerini artırdı, ancak şu ana kadar dünya petrol arzının yaklaşık üçte birini oluşturan bir bölgede daha geniş bir savaşa dönüşmedi.

GAZZE SAVAŞI PETROL FİYATLARINI ETKİLEDİ

Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını öngören İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri çıkmaza girdi. İsrail ekonomi bakanı, Hamas konusunda arabuluculuk yapması konusunda Katar'a güvenmediğini söyledi.

Singapur'daki Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Gazze savaşından kaynaklanan Orta Doğu gerilimleri muhtemelen ayların en yüksek seviyesinde. Ham petrol Ortadoğu'daki yangın korkusunun primini yansıtıyor" dedi.

Bu haftanın başında OPEC+ yılın ilk yarısında arz kesintilerine devam etmeyi tercih ederek küresel piyasaları sıkı tuttu ve fiyatların yükseleceği ihtimalini destekledi. Suudi Arabistan liderliğindeki kilit üyelerden oluşan bir panel, çevrimiçi inceleme toplantısında herhangi bir politika değişikliği önerisinde bulunmadı. Bu, günde yaklaşık 2 milyon varillik üretim kısıtlamasının devam edeceği anlamına geliyor.

Bakan Bayraktar, İran Petrol Bakanı Owji ile görüştü

 

ABD'nin ticari ham petrol stoklarındaki artış 3 milyon varili aştı

 

Petrol, OPEC+'ın kesinti onayı sonrası yükselişte

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)