E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol, OPEC+'ın kesinti onayı sonrası yükselişte---

Petrol, OPEC+'ın kesinti onayı sonrası yükselişte

Petrol, OPEC+'ın kesinti onayı sonrası yükselişte
04 Nisan 2024 - 07:26 borsagundem.com

Petrol, OPEC+'nın Haziran ayı sonuna kadar mevcut arz kesintilerini sürdüreceğini onaylamasının ardından beş ayın en yüksek seviyesine doğru yükseldi.

Brent ham petrolü önceki iki seansta yüzde 2'den fazla yükseldikten sonra varil başına 90 dolara yaklaşırken, ABD ham petrolü 86 dolara yakındı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri Çarşamba günkü toplantıda herhangi bir politika değişikliği tavsiyesinde bulunmadı; bu, küresel piyasaların önümüzdeki birkaç ay boyunca sıkı kalmasına yardımcı olacak.

Ancak OPEC+ kota seviyelerine uyum hâlâ bir sorun. Irak, Mart ayında kararlaştırılan hedefin üzerinde petrol pompaladı, ancak bunu telafi etmek için akışları dizginleme sözü verdi. Rusya'nın ham petrol ihracatı da son zamanlarda arttı.

ANZ Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, Bloomberg Television'a yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki iki veya üç ay boyunca OPEC üretiminin daha da düşmesini bekliyorum" dedi. Üyeler, OPEC+ toplantısından grubun daha önce üzerinde mutabakata varılan kesintilere atıfta bulunarak "bu kotalara daha sıkı bağlı kalma konusunda konuşarak" çıktılar.

Küresel ham petrol endeksi bu yıl arzın daralması, nakliyedeki aksamalar ve Ukrayna'nın Rus rafinerilerine yönelik saldırıları nedeniyle yaklaşık yüzde 16 arttı. Asya'da talebin canlandığına dair işaretler var; Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının daha düşük enflasyonun daha net işaretlerini beklemesine rağmen ABD'de bu yıl faiz indiriminin hala muhtemel olduğunu söyledi.

ABD'nin ülke çapındaki ham petrol stokları geçen hafta 3,21 milyon varil arttı. Bu, bir endüstri grubunun stoklardaki düşüşe ilişkin tahminiyle çelişiyordu. Ancak benzin stokları Mart ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirerek vadeli işlemlerde ve Amerikalı sürücüler için daha yüksek fiyatlara yol açtı.

Günün önemli şirket haberleri 04/04/2024

 

Asya borsalarında Powell sonrası pozitif seyir

 

En fazla para girişi olan hisseler (03/04/2024)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)