E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol zirvede yatay seyrediyor---

Petrol zirvede yatay seyrediyor

Petrol zirvede yatay seyrediyor
24 Nisan 2024 - 07:01 borsagundem.com

Jeopolitik gerilimlerle yükselen petrol, stok veriler ve gündemdeki İran yaptırımları ile kazancını koruyor.

Petrol, ABD'de ham petrol stoklarının azaldığını gösteren raporun ve yatırımcıların İran'a yeni yaptırımlara yönelik ilerlemeyi izlemesinin ardından kazançlarını korudu.

Brent Salı günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra varil başına 88 doların üzerinde sabit kalırken, ABD ham petrolü 83 dolara yakındı. Verilere aşina olan kaynaklara göre Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 3,2 milyon varil düştüğünü bildirdi. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde resmi rakamlarla doğrulanırsa bu, beş haftadaki ilk düşüş olacak.

API aynı zamanda genel benzin seviyelerinde de bir düşüşe işaret ederken, Cushing, Oklahoma merkezindeki petrol stoklarının daraldığı görüldü.

Bu arada ABD Senatosu, bu ayın başlarında İsrail'e yönelik saldırıya yanıt olarak İran'a karşı daha sert önlemler aldı ve Başkan Joe Biden yasayı imzalayarak yasalaştıracağını söyledi. Bazı Asyalı rafineriler daha fazla incelemeye hazırlanırken, bu hamlenin piyasada önemli bir etki yaratması beklenmiyor.

Ham petrol bu yıl, OPEC+'nın arz kesintilerinin yanı sıra Orta Doğu ve Rusya'daki jeopolitik risklerin de etkisiyle tırmanışa geçti. Yatırımcılar aynı zamanda ABD para politikasının görünümünü de değerlendiriyor; ABD'de ticari faaliyetteki yavaşlayan büyüme, düşük faiz oranlarına ilişkin beklentileri beslediği için yükseliş olarak yorumlanıyor. Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesine ilişkin veriler bu haftanın sonlarında açıklanacak.

Petrol fiyatlarında 'kâr alımları' yükselişi

 

Altın düşüyor! İşte son fiyatlar

 

Motorine indirim!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)