E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrolde OPEC+ sonrası yatay seyir---

Petrolde OPEC+ sonrası yatay seyir

Petrolde OPEC+ sonrası yatay seyir
03 Haziran 2024 - 07:30 borsagundem.com

Petrol fiyatları, OPEC+'nın derin üretim kesintilerini 2025 yılına kadar uzatma hamlesinin ardından bu sabah çok az değişti.

ICE'de Ağustos teslimatlı Brent vadeli kontratları, 9 sent veya %0,11 düşüşle varil başına 81,02 dolara geriledi. Temmuz teslim ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) vadeli ham petrol kontratları erken saatlerde 76,39 dolara düştükten sonra 6 cent veya %0,086 düşüşle 76,93 dolara geriledi.

Analistler, yatırımcıların üretimdeki azalmanın hesabını yapmak ve kararı sindirmek için zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Genel olarak, kararın biraz düşüş yönünde olduğunu düşünüyorum, çünkü piyasa OPEC+'nın kesintileri dördüncü çeyrekte gevşetmeye başlamasını beklemiyordu" dedi.

Goldman Sachs analistleri, üretim kesintilerinin uzatılmasına rağmen toplantının düşüş eğilimli olarak değerlendirildiğini, zira sekiz OPEC+ ülkesinin Ekim 2024-Eylül 2025 döneminde 2,2 milyon varillik gönüllü kesintileri kademeli olarak sonlandırmayı planladıklarını belirttiler.

Analistler, "Ekstra kesintileri gevşetmek için şaşırtıcı derecede ayrıntılı bir temerrüt planının iletilmesi, piyasanın OPEC'in yükseliş beklentilerinden daha yumuşak olması halinde düşük üretimi sürdürmeyi zorlaştırıyor. Kademeli bir gevşeme iletişimi, yüksek yedek kapasite nedeniyle bazı üyelerin üretimlerini geri getirme yönündeki güçlü arzusunu yansıtıyor" dedi.

OPEC grubundan üretim kesintisini uzatma kararı

 

Aramco'nun rekor temettüsünde yatırımcıların kafası karışık

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)