E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor---

Piyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor

Piyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor
11 Temmuz 2024 - 08:50 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Hisse senedi piyasaları, sonbaharda faiz indirimi beklentisiyle büyük teknoloji şirketlerinin yükselişinin öncülüğünde rekor seviyelere ulaştı.

ABD’de haziran ayına ilişkin manşet TÜFE’nin yıllık bazda %3,1’e gerilemesi beklenirken, çekirdek TÜFE’nin aylık bazda %0,2 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. CME FedWatch’a göre, Fed fon vadeli işlemleri şu anki haliyle merkez bankasının Eylül toplantısında faiz indirimine gitme olasılığının %73 olduğunu gösteriyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı kararlarını ihtiyaç duyulduğu zaman ve şekilde alacağını belirterek, eylül ayında yapılacak faiz indiriminin sonbahardaki başkanlık seçimleri öncesinde siyasi bir eylem olarak görülebileceği yönündeki iddialara karşı çıktı.

Diğer taraftan; Powell’ın ekonomi ve para politikasını görüşmek üzere düzenlediği altı aylık kongre oturumları üst üste ikinci gün Fed’in bağımsızlığıyla ilgili detaylı tartışmalarla doluydu. Powell’ın sık sık savunduğu, Kongre’nin her iki kanadındaki her iki partinin üyelerinin de desteklediğini söylediği bir kavram olmasına rağmen Fed’in faiz indirimi kararına yaklaştığı şu günlerde bu konu hala merkezi bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

İngiltere Merkez Bankası Başekonomisti Huw Pill, dün yaptığı açıklamada, İngiltere ekonomisindeki güçlü fiyat baskılarına odaklanarak ağustos ayında faiz indirimi beklentilerini düşürdü ve böyle bir hareketin zamanlamasının “açık bir soru” olduğunu söyledi. Pill, Mayıs ayında enflasyonun İngiltere Merkez Bankası’nın %2 hedefine gerilemesine rağmen hizmet enflasyonu ve ücret artışlarının “rahatsız edici bir güç” gösterdiğini ve önümüzdeki hafta açıklanacak Haziran enflasyon rakamlarının büyük resmi değiştirmesinin muhtemel olmadığını söyledi. Sonuç: Sterlin, İngiltere Merkez Bankası Başekonomistinin piyasanın beklediği Ağustos ayı faiz indirimini yapmamasının ardından dört ayın zirvesine çıktı

Kore Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tuttu ancak bir gün önce Yeni Zelanda’da yaşanan benzer bir dil değişikliğinin ardından açıklamasında enflasyon risklerine ilişkin bir uyarıdan vazgeçti.

Ve bu sabah açıklanan UBS Asset Management’ın, dünya döviz rezervlerinin yaklaşık yarısını, yani 15 trilyon dolardan fazla parayı yöneten 40 önde gelen merkez bankasını kapsayan anketine göre, Merkez bankalarının rezerv yöneticileri, Perşembe günü yayınlanan yıllık ankete göre, küresel ekonomi için en büyük riskin jeopolitik çatışmaların tırmanması olduğunu ve genel olarak dünya ekonomik görünümü konusunda olumlu olmuşlar. Bankaların üçte ikisi, küresel ekonominin önümüzdeki beş yıl içinde ılımlı büyüme ve enflasyona dönmesini bekliyor. %71’inin ABD’deki tüketici enflasyonunun bir yıl içinde %2 ile %3 arasında olmasını beklediğini buldu. Federal Rezerv’in %2 enflasyon hedefi var.

Ancak ankete katılan rezerv yöneticilerinin %87’si, bu olumlu sonuca yönelik en büyük tehdidin jeopolitik çatışmaların daha da tırmanması olduğunu belirtirken, %41’i ABD ile Çin arasındaki gerginliğin tırmanmasından endişe ederek yatırımlarını bölgeler ve para birimleri arasında daha fazla çeşitlendirdiklerini söyledi. Altın, çeşitlendirmenin özel bir faydalanıcısı oldu ve fiyatı rekor seviyelere ulaştı. Katılımcıların %24’ü geçen yıl altın maruziyetini artırdı ve %30’u önümüzdeki yıl bunu yapmayı planlıyor, ancak tahvil tahsislerini de artırmayı planlıyorlar.

Rusya’nın dondurulmuş varlıklarından elde edilen karların Ukrayna’yı finanse etmek için kullanılması yönündeki son siyasi karar, döviz rezervlerinin artık merkez bankaları için güvenli liman olarak görülmediği riskini daha da artırıyor.

Ankete katılanların %94’ü, Donald Trump’ın zaferinin ABD-Çin ilişkilerinde daha da kötüleşmeye yol açacağını belirterek, yaklaşan ABD seçimlerinin de gerginliği artırabileceğini söylemiş.

Yabancıların en fazla yöneldiği hisseler

 

Milyoner yatırımcılar fon piyasasında gücünü artırıyor

 

Yüzde 100'ün üzerinde getiri sağlayan temettü şirketleri

 

Günün önemli şirket haberleri 11/07/2024

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)