E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar riski aldı ---

Piyasalar riski aldı

Piyasalar riski aldı
03 Temmuz 2024 - 08:52 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell dün Avrupa Merkez Bankası’nın sponsorluğunda Portekiz’de düzenlenen bir para politikası konferansında yaptığı konuşmada, ABD’nin “dezenflasyonist bir yola” geri döndüğünü söyledi, ancak politika yapıcıların faiz oranlarını düşürmeden önce, son dönemdeki zayıf enflasyon verilerinin ekonominin doğru bir resmini sunduğundan emin olmak için daha fazla veriye ihtiyaçları var.

Powell, ABD’de faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceği konusunda yorum yapmadı ancak Fed’in enflasyon ve istihdam hedeflerine yönelik risklerin “dengeye çok daha yakın hale geldiği” hassas bir müzakere aşamasına girdiğini,  iki taraflı riskleri olduğu kabul etti. Yani, Fed hala veriye bağımlı, bu da önümüzdeki birkaç enflasyon verisinin ABD oranlarının yılsonuna kadar nereye gideceğini belirlemede kritik hale getiriyor.

Bu tür yorumlar, özellikle Powell’ın ilk faiz indirimini yapmak için çok geç kalınmasının riskine işaret etmesiyle, Eylül ayında faiz indirimi yapılmasına giden yolu daha da açacak gibi görünüyor.

Powell’ın ABD’nin “dezenflasyonist bir yola” geri döndüğünü söylemesi, doları savunmaya geçmeye zorladı ve Hazine tahvili faizleri düştü. Fed’in Haziran toplantısının tutanakları günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve merkez bankasının ABD faiz oranlarına ilişkin düşünceleri hakkında ipuçları sunabilir. Yatırımcılar şu anda Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını %69 oranında düşüreceğini ve bu yıl iki faiz indirimi daha yapacağını fiyatlıyor.

Öte yandan euro, Fransa’daki Ulusal Birleşme (RN) muhaliflerinin aşırı sağcı partinin iktidara gelmesini engelleme çabalarını artırması ve daha fazla adayın RN karşıtı oyların bölünmesini önlemek için ikinci tur seçimlerden çekilmeyi kabul etmesiyle dün ulaştığı iki haftalık zirvenin hemen altında 1,07455 dolardan işlem gördü.

Dün açıklanan veriler, Euro bölgesi enflasyonunun geçen ay azaldığını ancak önemli bir hizmet bileşeninin inatla yüksek kaldığını gösterdi. Bu durum, bazı politika yapıcılar arasında iç fiyat baskılarının yüksek seviyelerde kalabileceği yönündeki endişeleri artırmış olabilir.

ECB’den Christine Lagarde ve Philip Lane’in Portekiz’de sahneye çıkması ile faiz beklentileri konusunda piyasaları etkileyebilecek yorumlarda bulunması bekleniyor. Yatırımcılar şu anda bu yıl ECB’den 43 baz puanlık indirim fiyatlıyor.

Asya borsaları, Fed Başkanı Powell’ın ABD’de faiz indirimlerinin çok da uzakta olmadığı yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle bu sabah riski aldı ve yükseldi. MSCI’nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksi %0,26 ve Japonya’nın Nikkei %0,49 arttı.

Çin’de ise hizmet faaliyetlerinin son sekiz ayın en yavaş artışını kaydettiğinin ve yeni siparişlerdeki yavaş büyümenin etkisiyle Haziran ayında güvenin dört yılın en düşük seviyesine ulaştığını göstermesi ekonominin daha fazla ekonomik teşviğe ihtiyacı olduğunu göstermesi ile CSI 300 endeksi %0,27 düştü.

ABD’de faiz indirimi beklentisi doların yükselişini frenlerken, ABD dolarının altı rakibine karşı değerini ölçen dolar endeksi 105,71 seviyesinde sabit kaldı.

Emtialarda, ABD’de yaz aylarındaki katı yakıt talebine ilişkin umutların artmasıyla petrol fiyatları yükseldi. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,44 artışla varil başına 86,62 dolara ve ABD Batı Teksas petrol vadeli işlemleri %0,41 artışla varil başına 83,15 dolardan işlem görmekte.

Fiyat hareketi güçlü hisseler (03.07.2024)

 

Borsa 10 binin üzerinde tutunuyor

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)