E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda gündem Fed faiz indirimi ve İngiltere’de seçim---

Piyasalarda gündem Fed faiz indirimi ve İngiltere’de seçim

Piyasalarda gündem Fed faiz indirimi ve İngiltere’de seçim
04 Temmuz 2024 - 08:48 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

ABD’de dün açıklanan veriler, düşük talep beklentilerinin altını çizdi. Verilere göre, ABD’de işsizlik maaşı için ilk kez başvuru yapanların sayısı geçen hafta artarken, işsiz sayısının haziran ayı sonuna doğru 2 buçuk yıllık zirveye ulaşması dikkat çekti. ADP İstihdam raporuna göre, özel sektör istihdamında haziran ayında 150 bin kişilik artış yaşandı. Bu artış, 160 binlik artış beklentisinin altında kaldı.

Ekonomideki ivme kaybının bir başka işareti olarak, ABD hizmet sektörü faaliyetlerini ölçen ISM Üretim Dışı Endeksi, siparişlerdeki sert düşüşün ardından Haziran ayında 4 yılın en düşük seviyesi olan 48,8’e geriledi. Bu, 52,5 olan konsensüsün oldukça altında kaldı.

Fed’in Haziran toplantısının tutanaklarında ABD ekonomisinin yavaşladığı ve “fiyat baskılarının azaldığı ” kabul edildi. Mayıs ayındaki daha cesaret verici kişisel tüketim harcaması verileri göz önüne alındığında, enflasyonda yeniden hızlanma riski daha da düşük görünüyor, özellikle de GSYİH büyümesi artık potansiyelinin çok altında seyrediyor, CME FedWatch aracına göre, zayıf ekonomik veriler sonrası piyasalar Eylül ayında ABD’de faiz indirimi olasılığının %68 civarında olduğunu fiyatladı; bir hafta önce ise bu oran %56 idi.

ABD ekonomik verilerinin büyümenin yavaşladığını göstermeye devam etmesinin ardından dolar bu sabah geriledi. Bu durum, 38 yıllık düşük seviyesinin yakınında kalan ve piyasayı hükümet müdahalesi konusunda tedirgin eden yen’e sınırlı bir rahatlama sağladı. Dolardaki düşüş, zayıflayan yen’in Amerikan doları karşısında %0,12 yükselerek 161,53’e çıkmasına yardımcı oldu.

İngiltere, seçmenler sandık başına gittiğinde İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ı yeni başbakan olarak seçmeye hazırlanıyor. Böylece Rishi Sunak’ın Muhafazakar Partisi, 14 yıl süren çalkantılı dönemin ardından iktidardan indirilmiş olacak. Çoğunluğa sahip ve Avrupa’ya biraz daha yakın durması muhtemel yeni bir yetkiye sahip bir hükümetin ekonomi için daha verimli bir ortam sağlayabileceği hissi var ve bu sterlin için olumlu olması beklenmekte. Piyasalar, kamuoyu yoklamalarının aylardır merkez sol partinin Muhafazakarlar karşısında ezici bir zafer elde edeceği yönündeki öngörüsü göz önüne alındığında, bu değişime oldukça hazırlıklı görünüyor. Muhafazakarların ekonomi yönetimi konusundaki itibarı, Liz Truss’ın çılgın bütçesini izleyen tahvil piyasası çöküşüyle ​​o kadar kötü bir şekilde lekelendi ki, İşçi Partisi artık mali açıdan korkutucu görünmüyor.

Manş Denizi’nin karşı yakasında yapılan anketler, ana akım partilerin aşırı sağı engellemek için harekete geçmesi nedeniyle Ulusal Birleşme’nin (RN) Pazar günü yapılacak Fransa seçimlerinde çoğunluğu kazanamayacağını gösteriyor. Sonuç olarak; FTSE vadeli işlemleri %0,1 ve sterlin 1,2750 dolara yükseldi. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri pek değişmedi. Zayıf ekonomik verilerin ardından gece boyunca yeni bir rekora ulaşan S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri yatay seyretti.

Euro ve sterlin, seçmenlerin İngiltere’de sandık başına gitmesi ve yatırımcıların Pazar günü Fransa’da yapılacak ikinci tur oylamaları beklemesiyle, dolar karşısında üç haftanın en yüksek seviyelerinden güçlenerek çıktı. ABD dolarının benzer para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi, dün 105,04 ile 13 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından 105,32’de yatay seyretmekte. Dolardaki düşüş emtialar için olumlu oldu; altın haftanın başındaki 2.318 dolardan ons başına 2.358 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları bu sabah Asya’da düştü. Yatırımcılar, ABD istihdam ve iş verilerinin tahminlerden zayıf gelmesi ve dünyanın en büyük petrol tüketicisinin ekonomisinin soğuduğuna işaret etmesiyle, düşük talep beklentileri nedeniyle temkinli davranmaya başladı. Brent ham petrol vadeli işlemleri %  0,55 düşüşle varil başına 86,86 dolardan işlem görürken, ABD Batı Teksas Arama (WTI) ham petrol vadeli işlemleri ABD Bağımsızlık Günü tatilinin etkisiyle % 0,62 düşüşle varil başına 83,36 dolardan işlem görmekte. Zayıf ekonomik verilerin Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlama argümanlarını güçlendirebileceğini ve bu hareketin petrol piyasaları için destekleyici olabileceğini, zira daha düşük faiz oranlarının talebi artırması beklenmekte.

Günün önemli şirket haberleri 04/07/2024

 

Petrol, stoklardaki düşüşle 2 ayın en yüksek seviyesinde

 

Fed tutanaklarında enflasyon hedefi vurgusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)