E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaPowell'dan kritik uyarı: Enflasyon tek risk değil!---

Powell'dan kritik uyarı: Enflasyon tek risk değil!

Powell'dan kritik uyarı: Enflasyon tek risk değil!
09 Temmuz 2024 - 17:27 borsagundem.com

Fed Başkanı Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumunda karşı karşıya oldukları tek tehlikenin enflasyon olmadığını belirtti.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunun metni kamuoyuna açıklandı.

Konuşmasında, geçen iki yılda yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru önemli ilerleme kaydedildiğini söyleyen Powell, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma risklerinin daha iyi dengeye geldiğini anlattı.

Powell, verilerin ABD ekonomisinin sağlam hızla büyümeye devam ettiğini gösterdiğini, ekonomik büyümenin geçen yılın ikinci yarısındaki gücünün ardından bu yılın ilk yarısında yavaşlamış göründüğünü belirtti.

"İş gücü piyasası aşırı ısınmadı"

İş gücü piyasasının güçlü ancak aşırı ısınmamış olduğuna dikkati çeken Powell, işsizlik oranının yükselmesine rağmen hala düşük seviyede olduğunu anlattı.

Powell, enflasyonun belirgin şekilde azaldığına ancak uzun vadeli hedefin üzerinde kaldığına işaret ederek, yılın başlarında yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru ilerleme sağlanamadığını ancak son aylardaki verilerin mütevazı ilerleme gösterdiğini vurguladı.

"Kısıtlayıcı para politikası enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı oldu"

Geçen yıl temmuz ayından beri politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttuklarını dile getiren Powell, kısıtlayıcı para politikasının, talep ve arz koşullarını daha iyi dengeye getirmeye ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir şekilde hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmenin uygun olmayacağını belirttiklerini anımsatarak, "Bu yılın ilk çeyreğine ait veriler daha fazla güveni desteklemiyordu. Ancak en son enflasyon verileri, mütevazı bir ilerleme daha gösterdi ve daha fazla iyi veri, enflasyonun yüzde 2'ye doğru sürdürülebilir şekilde hareket ettiğine dair güvenimizi güçlendirecektir." diye konuştu.

Politika kısıtlamalarını erken veya fazla azaltmanın etkisi

Politika kararlarını toplantıdan toplantıya aldıklarını vurgulayan Powell, politika kısıtlamalarını çok erken veya çok fazla azaltmanın enflasyonda görülen ilerlemeyi durdurabileceğini veya tersine çevirebileceğini belirtti.

Powell, yüksek enflasyonun karşı karşıya oldukları tek risk olmadığına işaret ederek, "Politika kısıtlamalarını çok geç veya çok az azaltmak ekonomik aktiviteyi ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonu hedefe geri getirmeye ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini sağlam tutmaya kararlı olduklarının altını çizen Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlamanın uzun vadede maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatlar elde etmek için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı.

Senatörlerin sorularını da yanıtlayan Powell, bir sonraki politika hamlesinin faiz artışı olmasının pek olası görünmediğini bildirdi.

Fed Başkanı Powell'dan faiz indirimi açıklaması

 

Powell: Faiz indiriminden önce daha fazla güvene ihtiyaç var

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HASAN HÜSEYİN KARTAL10 Temmuz 2024 10:47

    Bunlar çalışarak mı zengin oldular.Asırlardır abd ve ab rusya milyarlarca masum , müsüman ülkeleri katledip kaynaklarını ele geçirerek zengin olurlar iken kendileri refah içinde yaşar iken buralardaki insanlar bir lokma ekmek bir yudum suya muhtaç kaldılar.Yüce ALLAH bunlardan bu dünya da intikamlarını kat ve kat alacaklardır.

  • MERHALET KUŞUÖTMEZ09 Temmuz 2024 23:23

    ABD ekonomisi bir çıkmazın içinde aslında trilyonlarca dolar basarak bugünlere geldiler fakat artık şapka çıktı kel göründü ne yaparlarsa yapsınlar bu girdaptan çıkamazlar.Ya dolardan vazgeçekler ya da 3.dünya savaşı çıkarak bunları unutturacaklar.