E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaPowell’ın iyimserliği borsalara iyi geldi---

Powell’ın iyimserliği borsalara iyi geldi

Powell’ın iyimserliği borsalara iyi geldi
08 Mart 2024 - 11:23 borsagundem.com

Hafta başındaki geri çekilmeyle zirveden uzaklaşan ABD borsaları FED Başkanı Powell’ın faiz indirimi sinyali vermesinin ardından yeniden rekor seviyelere ulaştı

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küresel hisse senetleri ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın bu yıl içerisinde potansiyel bir faiz indirimi gerçekleşeceğine işaret eden açıklamanın ardından yeniden yükselişe geçti. Wall Street endeksleri perşembe gününü yeni rekor seviyelere ulaştı.

FED Başkanı Jerome Powell ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne verdiği ifadede merkez bankasının yıl sonuna kadar faiz indirimi yapacağını öngördüğünü söyledi. Ancak Powell faiz indirimi sürecinin hemen başlamayacağını da vurguladı.

Powell Amerikan para politikasının gevşeyeceğine ilişkin yorumlarını yineledi. Para politikasının sıkı tutulmasına rağmen ekonominin dayanıklı kaldığına dikkat çeken Powell enflasyonun işsizlik oranında önemli artışlar olmadan istikrarlı bir şekilde yavaşlamasını şaşkınlıkla karşıladığını da ifade etti. The UBJ’nin haberine göre, Powell’ın bu tutumu yatırımcıların iyimserliğine katkıda bulundu ve hem S&P 500 hem de Nasdaq sırasıyla %1,03 ve %1,51’lik yükselişlerle rekor seviyelere ulaştı.

Teknoloji devi Nvidia, perşembe günü teknoloji hisseleri arasında başı çekti ve %4'ün üzerinde yükseldi. Çip üreticisinin hisseleri Apple'ın yaklaşık 2,63 trilyon dolarlık piyasa değerini aşmaya da yaklaştı. Nvidia'nın hisseleri yıl başından bu yana %91'den fazla yükseldi.

Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk de rekor seviyeye ulaşarak dikkat çekti. Şirketin popüler kilo verme ilacı Wegovy’i etkinlik açısından geçebilecek nitelikte bir obezite ilacı ürettiğine dair işaretler hisse senedindeki yükselişi destekledi.

Bu arada haftalık işsizlik maaşı başvuru verilerinde ise 2 Mart tarihinde sona eren haftada 217.000 ilk işsizlik maaşı başvurusu yapıldığı açıklandı. Bu rakam piyasaların beklentileriyle de uyumluydu. Devam eden taleplerse 8.000 artarak 1,9 milyona yükseldi ve beklentileri karşıladı.

Yatırımcılarsa bugün için tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda. Zira istihdam raporu aynı zamanda FED’in faiz patikası için önemli bir veri teşkil ediyor. Rapora ilişkin beklentileri işverenlerin geçen ay 198.000 yeni istihdam eklediği ve rakamların ocak ayındaki 353.000’den daha düşük olacağı yönünde.

ABD ekonomisinin bir resesyonla karşılaşmadan enflasyonu %2 seviyelerine düşürmesi anlamına gelen yumuşak iniş senaryosuna dair beklentiler son aylarda yükseliyor. İyimserlik ABD’nin üst düzey yöneticilerine bile ulaşıyor. Business Roundtable’ın üç ayda bir yaptığı CEO duyarlılık anketi ilk çeyrekte 11 puan artarak iki yıl içerisinde ilk kez uzun vadeli ortalamaları aştı. Bu tablo şirket yöneticilerinin de ekonomiye ilişkin iyimserlik taşıdığını gösterir nitelikte.

Avrupa’da ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) gösterge faiz oranlarını değiştirmemeyi tercih etti. ECB gelecek yıl için ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Gram altın rekor kırmaya devam ediyor

 

Küresel piyasalarda gözler ABD istihdam verisinde

 

Asya borsaları Wall Steet'in ardından yükselişte

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)