E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPowell’ın konuşmasının ardından piyasalar kararsız ---

Powell’ın konuşmasının ardından piyasalar kararsız

Powell’ın konuşmasının ardından piyasalar kararsız
10 Temmuz 2024 - 08:24 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Fransa’daki parlamento seçimlerinde birinci gelen sol blok liderleri ile ikinci gelen merkezciler, uygulanabilir bir hükümeti kurmak için çılgınca bir yarışa girdiler. 7 Temmuz’daki ani seçimlerin beklenmedik sonucu, Fransa’yı Paris Olimpiyatları öncesinde belirsizliğe sürükledi; parçalanmış bir parlamentodan herhangi bir yasa çıkarabilecek istikrarlı bir hükümete giden belirgin bir yol yok.

Bir dizi görüşme gerçekleştiren sol görüşlü Yeni Halk Cephesi (NFP), vergi ve harcama programına göre yönetmeyi amaçladığını ve kendisini örgütlemek için yalnızca biraz zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Fransa’daki sol partiler emeklilik yaşını düşürmek, maaşları enflasyona bağlamak ve zenginler için servet vergisi getirmek istiyor. Bu haftanın sonunda veya gelecek haftanın başında bir anlaşmaya varmayı hedefliyorlar.

Sosyolistler; Fransız halkının hayatlarını değiştirmenin yollarını ve araçlarını bulmak için çalışıyoruz… Basit mi? Hayır. Gerekli mi? Evet,” derken,  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sadık merkezciler, solun çoğunluktan yoksun olması nedeniyle kendilerine bir rol biçmeye başladılar.

Merkezci grup;  Fransa’nın Eğilmemesiyle anlaşma olmaz ve (aşırı sağ) Ulusal Birlik (RN) ile anlaşma olmaz.” derken,  NFP içinde, en fazla sayıda milletvekilini talep etmek ve dolayısıyla bloğun liderliğini iddia etmek için fraksiyonları arasında bir savaş sürüyor. Şimdilik, France Unbowed yaklaşık 10 milletvekili üstünlüğü iddia ediyor ancak LFI’nin aksine, daha ılımlı Sosyalistlerin bağımsız solcuları kendilerine katılmaya ikna etme olasılığı daha yüksek. Milletvekillerinin hangi gruba dahil olacaklarına karar vermek için 18 Temmuz’daki parlamento seçim sonrası ilk oturumuna kadar süreleri var.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de,  enflasyonun %2’lik yumuşak iniş hedefinin “üzerinde” kalmasına rağmen son aylarda iyileşme gösterdiğini ve “daha fazla olumlu verinin” faiz oranı indirimleri için durumu güçlendireceğini söylemesi, eylül ayında faiz indirimi gündeme gelebilir algısını arttırınca, Piyasalar, CME’nin FedWatch’ına göre, Fed’in Eylül toplantısında 25 baz puanlık bir indirim için yaklaşık %72’lik bir beklentiye geçti,  yıl için 50 baz puanlık bir gevşemeyi fiyatlamaya bağlı kaldı.

Powell’ın açıklamalarının ardından referans 10 yıllık Hazine tahvili faizleri bir miktar yükseldi.

ABD’nin 10 yıllık tahvillerinin getirisi 6 baz puan artarak %4,329’a yükselirken, 30 yıllık tahvillerin getirisi ise 5,9 baz puan artarak %4,5173’e çıktı. Genellikle faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden 2 yıllık tahvil faizi, 3,6 baz puan artarak %4,6536’ya yükseldi.

Para birimlerinde, Powell’ın enflasyondaki ilerlemeyi kabul etmesine rağmen ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye yakın olduğuna dair net bir sinyal vermemesinin ardından dolar değer kazandı. Doların, yen ve euronun da aralarında bulunduğu bir dizi para birimi karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, % 0,19 artışla 105,17’ye çıktı ve Euro, %0,13 düşüşle 1,0808 dolara geriledi.

ABD açısından Fed politikası önemli ancak tek itici güç değil, kurumsal kazançlar, faiz indirimlerine yönelik hayal kırıklığı yaratan beklentileri hafifletmeye yardımcı oluyor. LSEG I/B/E/S verilerine göre, analistler ortalama olarak S&P 500 şirketlerinin hisse başına toplam kazançlarının ikinci çeyrekte %10,1 artacağını öngörüyor ki, bu oran, birinci çeyrekteki %8,2’lik artıştan daha yüksek.

Perşembe günü yayınlanacak ABD tüketici fiyat verileri de ABD ekonomisinin sağlığına dair daha fazla ipucu verecek. Haziran ayına ait manşet enflasyonun mayıs ayındaki %3,3’ten %3,1’e düşmesi ve çekirdek enflasyon tahmininin %3,4’te sabit kalması bekleniyor.

Powell'dan kritik uyarı: Enflasyon tek risk değil!

 

Yellen: Enflasyon zaman içinde düşmeye devam edecek

 

Çinli BYD firması yetkilileri Manisa'da

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ KODUŞ10 Temmuz 2024 10:45

    Bu olay abd nin durumun oldukca kötü olduğunu  ve sürekli pislikleri halının altına süreklediklerinin bir açık kanıtıdır.