E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıRisk iştahı düşük olan piyasalar biraz soluklanıyor---

Risk iştahı düşük olan piyasalar biraz soluklanıyor

Risk iştahı düşük olan piyasalar biraz soluklanıyor
18 Nisan 2024 - 08:31 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi %0,4 artmış durumda ama Asya borsaları bu sabah iştahsız ve Güney Kore’deki kazanımlarla birlikte bölgesel hareketler dengesiz.

Yatırımcıların faiz oranı görünümünü değerlendirmek üzere geri adım atmasıyla dolar biraz soluklanırken, ABD’nin kısa vadeli faiz oranı beklentileri pek değişmedi ancak uzun vadeli tahvil satışları azaldı ve 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirileri 7,2 baz puan düşerek %4,59’a ve iki yıllık tahvil getirileri %5’e dokunduktan sonra geriledi.

Euro, Avrupalı ​​politika yapıcıların iki ay içinde faiz indirimine hazırlanmaları nedeniyle baskı altında, ancak 1,06 usd ile bu hafta beş ayın en düşük seviyesinden geriledi.

Emtia piyasalarında Avrupa gaz fiyatları üç ayın en yüksek seviyelerinden geriledi ve metal fiyatlarındaki keskin yükselişler tersine dönmese de durakladı.

Altın, geçen haftaki rekor zirvesi olan ons başına 2.366 doların hemen altında.

Dolar bir gecede hafifçe düştü ve ABD, Japonya ve Kore arasında döviz konusunda yakın istişarelerde bulunmak üzere alışılmadık bir üçlü anlaşma yapıldığı haberi, Asya’daki yavaşlayan dolar kazanımlarına müdahaleye kapıyı açık bıraktı.

Japonya ve Güney Kore’nin para birimleri son haftalarda dolar karşısında büyük oranda ABD’deki yüksek faiz oranlarına yönelik kısa vadeli indirimlere ilişkin beklentilerin azalması nedeniyle değer kaybetti. Japon yetkililerin sözlü uyarıları, yatırımcıların yenin dolara karşı 155’e yakın bir seviyeye düşmesini engelleyemedi; bu seviye, Tokyo’nun kumdaki çizgisi olarak görülüyor ve bu da müdahale olasılığını artırıyor.

Dün ABD Hazine Bakanı Yellen, Japonya Maliye Bakanı Suzuki ve Güney Kore Maliye Bakanı Choi Sang-mok’un katıldığı üçlü toplantı; ABD’de yakın vadede faiz indirimi yapılacağına dair beklentilerin azalmasının yeni 34 yılın en düşük seviyelerine indirmesi ve piyasaları Japonya’nın para birimini desteklemek için müdahale etme ihtimaline karşı tetikte tutması üzerine geldi.

Açıklamada, “Japon yeni ve Kore wonunun son dönemdeki sert değer kaybıyla ilgili Japonya ve Kore Cumhuriyeti’nin ciddi endişelerini kabul ederken, mevcut G20 taahhütlerimiz doğrultusunda döviz piyasası gelişmeleri hakkında da yakından istişarede bulunmaya devam edeceğiz” denildi. Böyle bir açıklamanın yenin yükselmesi ve müdahaleden kaçınmak için yeterli olduğunu düşünmesem de, orada kullanılan dil oldukça güçlü ve hafta bitmeden Japonya’dan bazı somut hamleler geldiğini görmek beni şaşırtmaz. Şimdi de son duruma bakalım; Dolar, açıklamanın ardından Salı günü gördüğü 34 yılın zirvesi olan 154,79 yenden gün içi en düşük seviyesi olan 154,18 yene geriledi. Bu sabah Asya’da 154,24 yen seviyesinde bulunuyor.

Doların yen de dahil olmak üzere diğer para birimleri karşısında yükselişini yavaşlatmak için koordineli müdahale olasılığı olabilir mi? Stratejik bir perspektiften bakıldığında, eşgüdümlü bir uluslararası çaba yoluyla gerçekleştirildiğinde döviz müdahalesinin başarılı olma olasılığı çok daha yüksektir. Tek taraflı hamleler oynaklığın azaltılmasında yardımcı olur, ancak yen’in uzun kur farkı kaynaklı düşüşünü tersine çevirme görevine yeterli değildir

Petrol, talep endişeleri ve İran’ın hafta sonu saldırısına İsrail veya ABD’den net bir yanıt alınamaması nedeniyle iki buçuk ayın en sert düşüşünü sürdürdü. Her ne kadar ABD Venezuela’ya petrol yaptırımlarını yeniden uygulamaya hazırlanıyor olsa da, İran petrolüne yönelik dramatik yeni yaptırımlar beklenmemesi Brent ham petrol vadeli işlemlerini dünkü 2,70 dolarlık düşüşün ardından varil başına 87,37 dolar seviyesinde sabitledi.

Bugün dikkat çeken bazı konuşmacılar ise ; ECB başkan yardımcısı Luis de Guindos, bankanın yıllık raporunu sunarken, İngiltere Merkez Bankası’ndan Megan Greene de konuşuyor ve son yorumlarında şahin bir ton benimseyerek Orta Doğu’dan gelen enflasyon riskleri konusunda uyarıda bulundu ve faiz indirimlerinin ABD’dekinden daha hızlı gerçekleşeceği yönündeki beklentilere karşı çıkmıştı.

Jeopolitik riskler altını destekliyor

 

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor

 

Petrol fiyatlarında sert düşüş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)