E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSeçim sonuçları borsaya nasıl yansır?---

Seçim sonuçları borsaya nasıl yansır?

Seçim sonuçları borsaya nasıl yansır?
01 Nisan 2024 - 08:02 borsagundem.com

Geçmiş yıllarda yapılan yerel seçimlerde 2004 yılı haricinde Borsa İstanbul’un ilk tepkisinin genellikle yükseliş şeklinde olduğu görülüyor. Peki 31 Mart yerel seçim sonuçları borsayı nasıl etkiler?

Belediye seçimleri ekonomi dünyasını çok etkileyen olaylar olmasa da, ülkemizde yatırımcıların ve kamuoyunun siyasi istikrara olan güveninin yerel seçimlerden büyük oranda etkilenmesinden ötürü genel pratiğin aksine yerel seçimler de ülkemizde ekonomik anlamda etkilere sebep olmaktadır. Dünya'dan Ufuk Korcan'ın konu ile ilgili kaleme aldığı 'Seçim sonuçları borsaya nasıl yansır?' yazısı şöyle:

Dün Türkiye genelinde yerel seçimler yapıldı ve belediye başkanları belirlendi. Geçmiş dönemde yapılan yerel seçimlerin piyasalar üzerindeki etkilerine bakıldığında farklı yansımaların olduğun dikkat çekiyor. Aslında bu da oldukça normal. Her seçimi ve seçim atmosferi kendi özelinde değerlendirilmesi daha doğru olur.

Piyasalar üzerinde satış baskısı yarattı

Örneğin 2019 yılında yapılan seçimler diğer seçimlerden oldukça farklıydı. 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerin ardından BIST 100 Endeksi ilk tepki olarak yüzde 5.76’lık bir yükseliş gösterdi. Ancak İstanbul seçimlerinin yenilenme kararı ve ikinci seçimin 23 Haziran’da yapılacağının açıklanması piyasalar üzerinde ciddi bir satış baskısı yarattı.

BIST 100 Endeksi 23 Mayıs’a kadar seçim öncesi seviyesine göre yüzde 10’dan fazla değer kaybetmişti. 23 Haziran’daki seçimlerin tamamlanmasıyla endeks iki haftada yaklaşık yüzde 7 yükseldi. 2014 yılındaki yerel seçimler sonrasında da endeks yukarı yönlü bir hareket sergiledi ve seçim sonrası ilk hareket yüzde 7.67’lik bir artışa işaret ediyor.

Düşüş sadece 2004 seçiminde yaşandı

BIST 100 Endeksi’nin 2009 yılındaki yerel seçim sonuçlarına ilk tepkisi de yine yüzde 3.5’lik yükselişle pozitif yönde oldu. Son 6 yerel seçime bakıldığında borsanın sonuçlara negatif tepki verdiği yıl 2004 seçimlerinde yaşandı.

Seçim sonuçlarına endeks yüzde 4.33’lük geri çekilme ile tepki verdi. 1999 yılında yapılan yerel seçimler sonrasında endeks kısa vadede yüzde 19.12, 1994 yılı seçimlerinde ise yüzde 73.85 yükseldi. Dün yapılan seçimlerin piyasalara etkisini sadece kısa vade için yorumlamamak gerekiyor. Genel ve yerel seçimlerin geride bırakılmasıyla ‘seçimsiz’ bir döneme giriliyor olmasının yarattığı olumlu beklentilerin tepesinde bir referandum gölgesi var.

Anayasa değişikliğine yönelik bir referandumun 2025 yılında yapılıp yapılmayacağı, kamuoyundan olası bir referanduma vereceği tepki yerel seçim sonuçlarına bakılarak bir fikir verebilir. Dolayısıyla bu konuda yapılacak açıklamalar önümüzdeki dönemde yakından takip edilecek konuların başında gelecek.

9.340 kritik direnç seviyesi

Kamuoyunda yerel seçimlerin ardından kurlarda bir artış olacağına, ekonomi politikalarında değişikliğe gidilebileceğine yönelik bir dedikodu furyası yaşanmıştı. Bu söylentiler en üst düzeyde birinci ağızdan yalanlandı. Ancak bu dönemde vatandaşlar dövize ciddi talepte bulundu.

Seçimin ardından döviz cephesindeki hareketler izlenecek. Yine yabancı yatırımcının gelip gelmeyeceği de fiyatlamalar üzerinde etkili olacak. BIST 100 Endeksi cuma günü 9 bin 142 puandan haftayı tamamlamıştı.

Endekste yaklaşık 1 yıl önceki genel seçimlerin ardından başlayan yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bu trendin destek noktası 8 bin 450 puan seviyesinde. Daha kısa vadeli destek noktaları ise 8 bin 700-8 bin 750 puan bandında. Bu bant endeks için yatay destek noktası. Yukarı yönlü hareketlerde ise 9 bin 340-9 bin 440 puan kritik yatay direnç bölgesi. Buranın kırılması halinde 9 bin 690 puandaki dirence hareket görülebilir.

İşte illere göre seçim sonuçları

 

Bir yıl içinde en çok kazandıran hisseler

 

Günün önemli şirket haberleri 01/04/2024

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hakkı01 Nisan 2024 12:15

  Kentsel dönüşüm için rezerv alan uygulamasına israile ilişkilerin devam etmesine emeklisine adaşetsiz ücret uygulamasına bir türlü çıkarılmayan hal yasasına piyasnın gıda fiyatlarının denetimnde hiçbir etkinlik olmamasına kira artışlarında %25 sınırı getirilmesine vatandaş tepkisini göstermiştir sanırım

 • HASAN TOSUN01 Nisan 2024 11:29

  BORSAYA NASIL YANSIYACAĞINI BIRAKIN,ARTIK CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI,BUNDAN SONRA AKP NİN BİTİŞ DÜDÜĞÜ ÇALINDI.MEMURUN 3600 NÜ ÇIKARMAYA DİRENENLER,SÜRÜNCEMEDE BIRAKANLAR,MEMURUN EMEKLİSİNİ %75 DEN 50-55 DÜŞÜRENLER,SENDİKA SÖZLEŞMESİNDE MEMURA,İŞÇİYE KARŞI İŞVEREN TARAFINDA SAF TUTANLAR,ARADA BİR YADA SIRAYLA EMEKÇİNİN YANIDADA DURMAYI BİLMEYEN EMEK DÜŞMANLIĞI YAPAN BU İKTİDAR BİR DAHA DİRİLMEZ,EMEKÇİNİN DOSTU REFAH GELİYOR,BIRAKIN DİĞERLERİNİ,DİĞER HARAMZADELERİ ÇÖPE ATIN,HAKKIN VE HAKLININ YANINDA TEK PARTİ REFAH ŞAHLANACAK,HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU KURAN MESAJINI DÜNYAYA HAKİM  KILMAYA GELİYOR.FATİHİN TORUNLARI YENİ FATİH ERBAKAN GELİYOR.

 • Mucise Reis : )01 Nisan 2024 09:28

  yeni bir anayasaya gerek yokmuş.. ülke kanunları aysaları güçlümüş.. bu hali ile bile güçlü devlet özelliği sonucu  dunayda varlık gösterecebilir bir model. ülkeye güvensizlik deil, güven gelcektır. o bakımdan doğru kişiler , doğru adımlar sıkıntıları ir bir aşabilecek dir. bu olumjlu mesajdır. değişiminde diğer taraflarca kaubl edilebilir ve hukuksal düzene saygı duyarım mesajları da olumlu. borsada dibin dibi yok ama bir yerden dönüş olacak güç var mesajı olumlu algılar  kanımca. ben seçimi sonucunu riskli bulmadım. herkes çeki düzen verecek, onun bunun gölgesinde deil, çalışarak bişeler yapmaya üretmeye gayret edecek.

 • Mucise Reis : )01 Nisan 2024 11:58

  kasa boşalmış , deniz feneri ne oldu ? dezenfektanlar ne oldu? tırlar çevrildi. fetonun siyası ayakları  vb. vb. bunları görme sen göre göre siyasi olarak parti kurup, devlettte seçime girme kabiliyeti alan kişilere terör muamelesi yapıp, kendını vatanperver gör :D sonrada utanmadan soru sor , herşey düzgünde, ek kötü siyasi yardım alan parti suçlu diye :D ayakkabı  kutularıda, 128 mılyar usd de, yedek akçede , onalrca sayıştay raporunda takılan dev çöp yatırımlar... İnsan deil at olursa, gözlüklerin çıksada at gibi bakarsın :D

 • Baran01 Nisan 2024 11:18

  Anayasa Mahkemesine güveniyoruz o bile görevini yapmıyor.Bu adalete nasıl güveneceğiz.HDP 3 sene geçti hala karara bağlamadı trilyonlarca hazine yardımını uçtu gitti bile.