E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞimşek: Karahan'a güven ve desteğimiz tam---

Şimşek: Karahan'a güven ve desteğimiz tam

Şimşek: Karahan'a güven ve desteğimiz tam
04 Şubat 2024 - 16:11 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından yayımladığı Türkçe ve İngilizce mesajlarla TCMB Başkanı Karahan ve ekibine güven ve desteklerinin tam olduğunu bildirdi. Şimşek'in İngilizce paylaşımdaki "uygunluk" vurgusu dikkat çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün yeni görevine başlayan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ı tebrik etti.

Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır.

Önümüzdeki dönemde de ekonomi programımızı kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. 

Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz." 

İngilizce paylaşımda uygunluk vurgusu

Bakan Şimşek, dünyaya yönelik İngilizce attığı mesajında ise dikkat çeken bir “uygunluk” vurgusu yaptı. Şimşek, Türkçe mesajında yer vermeyip İngilizce mesajında kullandığı o ifade şöyle:

* Guvernör (MB Başkanı) Karahan son derece uygun bir isim. Çoğunluğu New York Merkez Bankası'nda olmak üzere geniş bir deneyime sahip olan Karahan'ın bu yeni görevinde başarılı olacağından hiç şüphem yok. Güçlü akademik kimliği de Türkiye için bir değerdir.

Söz konusu paylaşımın tamamında şu ifadelere yer verildi:

"Bugün yeni Merkez Bankası Başkanımızın ilk günü. Kendisini bu göreve atanmasından dolayı bir kez daha kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Ekonomik programımızın uygulanmasında yeni başkan ve yetkin ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.

Guvernör (MB Başkanı) Karahan (bu görev için) son derece uygun bir isim. Çoğunluğu New York Merkez Bankası'nda olmak üzere geniş bir deneyime sahip olan Karahan'ın bu yeni görevinde başarılı olacağından hiç şüphem yok. Güçlü akademik kimliği de Türkiye için bir değerdir.

Mali disiplini yeniden tesis ederek enflasyonla mücadele sürecini desteklemeye ve aynı zamanda verimliliği artıracak ve Türkiye'nin rekabet gücünü geliştirecek yapısal reformları uygulamaya kararlıyız. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."(Ekonomim)

İşte Merkez Bankası'nın dünden bugüne tüm başkanları

 

Merkez Bankası Başkanı'ndan ilk açıklama: Temel amaç fiyat istikrarı

 

TCMB'nin yeni başkanı Fatih Karahan oldu

 

JPMorgan: TCMB, Karahan liderliğinde daha şahin olacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emekli memur05 Şubat 2024 15:54

  Emekli memur emekli işçi kira derdinde, hala şöyle yaptık boyle yaptık masalı, cebinden mi ödedin faiz paralarını yoksa gariban halkımız mı ödedi fahiş vergileri.atıp tutmayın gerçekleri söyleyin.

 • xyz05 Şubat 2024 15:44

  Sana kim güvenecek Mehmet. Benim sana güvenim yazıyla sıfır rakamla sıfır. Yıllarca Babacan'ın ekonomideki başarılarının ekmeğini yediniz. Deniz bitti Mehmet. Sıra sende Mehmet. Para bul Mehmet. Para bas Mehmet.

 • şabalaplapa gıdbuldak şefket05 Şubat 2024 07:34

  harika haber bu iiki böle oldu huhauhauhauhau nasretin hoca ya tutarsa diyo fıkrasında .ya tutarsa tutmazsa fark etmez zaten yıllardır deneme yanılma alt tarafı 200 milyar dolar yok oldu nolcak .bi daa deneriz.olmadı bi daa .cahapa maveddi ye devam hahuhauhahau 

 • ALİ RIZA GÜZELKALE04 Şubat 2024 20:27

  Başarılar dilerim sizlerde dilemelisiniz arkadaşlar.yoksa ortalık toz duman olur hepimize kol gibi girer.

 • AHMET ÖZBİR04 Şubat 2024 19:24

  MERKEZİMİZE herkes sahip çıkmalı, başarılı olması için canla başla çalışılmalıdır. Merkez Bankası'nın başarısız olmasını isteyen VATAN ve BAYRAK düşmanı gereksizlerdir.

 • Turkogluturk05 Nisan 2024 07:49

  Ooo maadlar yatmis yalamalar goreve baslamis.

 • sözün özü04 Şubat 2024 21:07

   Ahmet ÖZBİR canla başla zengine çalışıyorlar..... VATAN BAYRAK düşmanı garip gurabayı ezendir.......İnsanını hiç sayanı hiç saymalıyız. Vatan .Milet Sakarya edebiyatıyla olmuyor...... Vatanını seven insanını da sevmeli........ÇUKKACILAR başaramaz......

 • sözün özü04 Şubat 2024 18:06

   Müflis babanın  çocuğu ne yapabilir ki..... Sadece zaman zaman AH çeker..... Fatih Karahan Para basma makinelerini çoğaltsın ki,  bol bol para bassın..... Ne diyor AJDA PEKKAN; varlığı bir dert yokluğu yara  PARRA. PARRA PARRAAAAAAAAAA.........

 • xyz04 Şubat 2024 20:27

  Haydi ordan vatanhainliği yapmayın lütfen.ülke batsa göbek atacaksın galiba.

 • borsacı04 Şubat 2024 16:26

  ALLAH YARDIMCISI OLSUN.

 • Mustafa dincer 04 Şubat 2024 16:20

  Resim yanlış olmuş Mehmet Şimşek değil resim