E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞimşek: KİT reformunun ilk aşaması tamamlandı---

Şimşek: KİT reformunun ilk aşaması tamamlandı

Şimşek: KİT reformunun ilk aşaması tamamlandı
23 Ocak 2024 - 10:38 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kamu iktisadi teşebbüslerinde şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmak için başlattıkları iki kısımlı reform çalışmalarının ilk aşamasını bitirdiklerini ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunduklarını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) reformuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Merkezi yönetimin kontrolü altında 19 KİT bulunduğunu ifade eden Şimşek, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) son açıkladığı 500 büyük sanayi kuruluşunun içerisinde 8 KİT'in yer aldığını belirtti.

KİT'lerin GSYH'nin yüzde 7,4'ünü, kamu yatırımlarının ise yüzde 24'ünü oluşturduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, kamu istihdamının ise yüzde 2'sinin KİT'lerden geldiğini dile getirdi.

Şimşek, enerji, ulaştırma ve tarım gibi kritik sektörlerde ülke ekonomisinde önemli yere sahip olan KİT'lerin kamu mali yönetimi reformlarının odağında olduğuna işaret etti. 2024'te merkezi yönetim bütçesinden yapılacak transferlerin yüzde 6,2'sini oluşturan KİT'lerde reform yapmanın önemini vurgulayan Şimşek, çalışmayı Orta Vadeli Program'a (OVP) dahil ettiklerini bildirdi.

Mevcut düzenlemenin ticari esasları tam olarak karşılamadığını, bu nedenle yeni düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Şimşek, reformun iki kısımdan oluştuğunu belirtti. Şimşek, "KİT'lerde şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmak için başlattığımız bu reform çalışmalarımızın ilk aşamasını tamamladık ve Ekonomi Koordinasyon Kuruluna çalışmalarımızı sunduk." dedi.

KİT'lerin yönetim kurullarının daha profesyonel hale getirileceğine işaret eden Şimşek, satın alma usullerinin kurumsal yönetim ilkeleri, verimlilik ve karlılık ekseninde yeniden düzenleneceğine de dikkati çekti.

Şimşek, çalışmayı KİT'lerin uluslararası alanda kabul görmüş şeffaflık standartlarına uyması ve hesap verebilirliklerini güçlendirmek için yaptıklarını ifade ederek, "Bu reformla birlikte, kamu iktisadi teşebbüslerimizi dünya uygulamalarına yaklaştıracağız." diye konuştu.

Böylece KİT yönetişimini uluslararası normlara uygun hale getireceklerini anlatan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

"Reform çalışmalarımız tasarruf tedbirimizle uyumlu. Harcamalarımızı verimli bir şekilde yönetiyoruz. Etkin kullanılan kamu kaynaklarıyla mali disiplinimiz güçleniyor. Mali disiplin konusundaki duruşumuz net. Para ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştiriyoruz. Attığımız adımlar ve aldığımız kararlar göstergelere de yansıyor. Göstergelerde kalıcı bozulmalara geçit vermemek için gerekli tedbirleri aldık, almaya da devam edeceğiz."

Bakan Şimşek: Tahsilat performansımızı iyileştirdik

 

Bakan Şimşek'ten "bütçe" değerlendirmesi

 

Bakan Şimşek'ten dış finansman açıklaması

 

Bakan Şimşek'ten fiyat istikrarı ve yapısal reform mesajı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Noel Tatili24 Ocak 2024 00:25

  Tatilin faturasini Bankaya mi cakmis 1 ay tum ailecek?

 • www23 Ocak 2024 21:14

  MB başkanı Cevdet Akçay olabilir

 • Mucise Reis : )23 Ocak 2024 12:03

  10 cu aşama dese itiraz gelir mi ?  :D tamam süper iyi herşey  )) bir ülke parası  usd euro yabancı devletlerce  30 kat erimiş ise.. bu ülkenin merkez bankası ifals etmiş, yoktur, kapanmıştır, işlemıyordur demektır... dışarıdan gelen sert ekonomık tepkıler ve dışarıdakı sorunların geçmesi merkez bankasının faizler, para basım, kaldıraçlar, ekonomık kısıtlama ve esnetmeler ile geçiştirilmesi demektır. ör: maaşlar tl basar odenır, vergiler ayarlamalar olur felan filan. ama ülkemizde bunlara rağman 30 kat erime... yapılanlara bakıp aşamaları gorunce :D gerçekten bedelleri bazı halk insanı ağır ödeyecek demek istiyorum. böyle olmaz. merke zbankası yok ve usd kullanan , ana parası usd olan bi rülke gibiyiz şuan. herşey use kazanıyoruz, usd harcıyoruz. ama maaşlarımız çok az düşük usd... fark bu. yurtdışında işçi çalış yine usd kazanır ve usd harcarsın ve uzuclugu torursun. biz usd harcıyor tl kazanıyoruz...

 • acacu23 Ocak 2024 11:30

  Kısaca elde kalan son kitleri de satıp, özelleştirmede gazı kökleyeceğiz, yolunu yapıyoruz desene sen şuna.