E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞimşek'ten borsada kazanç vergisi açıklaması: Çalışıyoruz!---

Şimşek'ten borsada kazanç vergisi açıklaması: Çalışıyoruz!

Şimşek'ten borsada kazanç vergisi açıklaması: Çalışıyoruz!
01 Temmuz 2024 - 10:12 borsagundem.com

Bakan Şimşek, kripto varlıklarının vergi kapsamına alınacağını belirterek, "Bu pakette değil ama belki bir sonraki pakette Borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz" dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertük canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, açıklamalarında KKM, enflasyon, EYT, vergi, asgari ücret, borsada kazanç vergisi gibi birçok konu hakında görüşlerini paylaştı.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) gri listesinden çıkışına ilişkin, "Gri listeye girmek kolay ama çıkmak zor, daha yeni Monako'yu gri listeye aldılar. Bulgaristan ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi olup da hala o listede olan ülkeler var." dedi.

Şimşek, Türkiye'nin gri listeden çıkmasının bir ekip çalışması olduğunu, bu konuda mevzuat çalışması yapıldığını ancak en önemli konunun uygulamada etkinlik olduğunu kaydetti.

Şimşek, gri listeden çıkmanın önemine işaret ederek, "Gri listeye girmek kolay ama çıkmak zor, daha yeni Monako'yu gri listeye aldılar. Bulgaristan ve Hırvatistan gibi AB üyesi olup da hala o listede olan ülkeler var." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yaptığını anlatan Şimşek, asıl amaçlarının Türkiye'nin saygınlığını, finansal piyasaların sağlıklı işlediğini ve dolayısıyla buradaki sistemin güvenilebilir olduğunu ortaya koymak olduğunu söyledi.

"Rezervlerde tarihi rekor"

Şimşek, Türkiye'nin bu listeden çıkmasının hem ülkenin itibarı hem de finansal sisteme güven açısından önemine dikkati çekerek, Türkiye'ye son aylarda çok güçlü kaynak girişi olduğunu belirtti.

Gri listeden çıkılmasının ülkeye kaynak girişini ivmelendirip ivmelendirmeyeceğine ilişkin soru üzerine Şimşek, "İvmelenebilir. Ama şunun altını çizmek istiyorum, ülkeye kaynak girişi zaten çok güçlü, biz şu anda bu kaynak girişini nasıl yönetiriz, onunla uğraşıyoruz. Çünkü sisteme aşırı döviz girdiği zaman karşılığında Türk lirası basıyorsunuz yani satın alıyorsunuz. O, Türk lirası da tabii ki dezenflasyon sürecini tehdit ediyor. Tekrar o likiditeyi geri çekmeniz lazım. Mart sonundan itibaren bugüne kadar net bazda Merkez Bankasının rezervlerine yansıyan boyutu neredeyse 78 milyar dolar civarına ulaştı. Çok ciddi bir rakam. Türkiye finans tarihinde bu kadar kısa vadede eşi benzeri görülmemiş. Bunun önemli bir kısmı şirket, yani yurt içinde yerleşik şirketlerin ve mevduat sahibi vatandaşlarımızın Türk lirası tercihi. Bir kısmı da daha orta-uzun vadeli dış kaynak, bir kısmı da daha kısa vadeli dış kaynak. Şu an itibarıyla rezerv yeterliliğinde IMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık. Geçtiğimiz hafta açıklanan rakamlara göre zaten brüt rezervler yaklaşık 147-148 milyar dolar seviyesine kadar çıktı. Tarihi rekor." değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye listeden oy birliği ile çıkarıldı"

Şimşek, gri liste kararından hemen sonra uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in, "bunun olumlu yansıyacağı" yönünde açıklama yaptığını anımsattı.

Mayıs başında AB, ABD, İngiltere başta olmak üzere birçok temsilcinin Türkiye'de yerinde inceleme yaptığını bildiren Şimşek, "Ben kendileriyle İstanbul'da bir araya geldim. Onlara 'Türkiye listeden çıksın, çıkmasın biz kara para aklamayla, terörizmin finansmanıyla mücadele edeceğiz. Bunu listeden çıkmak için yapmıyoruz. Çünkü Türkiye, terörden en çok muzdarip olan ülkedir. Dolayısıyla biz terörizmin finansmanını, onunla mücadeleyi bir öncelik haline getirdik.' dedim. Bu kapalı bir toplantıydı." diye konuştu.

Türkiye'nin gri listeden oy birliğiyle çıkartıldığını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"Oy birliğiyle... Tek bir ülkenin itirazı olmadı. Hiçbir ülkenin... Ve inanılmaz bir şekilde toplantı öncesi ben oraya girdiğimde birçok ülke temsilcisi geldi, 'Biz sizi çok güçlü bir şekilde destekledik, desteklemeye devam edeceğiz' dediler. Hatta komşumuz Yunanistan'ın temsilcisi, 'Biz sizi güçlü bir şekilde destekliyoruz.' dedi. Biz çok güçlü diyalog kurduk, bu konuda samimiyiz. Hem kara parayla hem de terörizmin finansmanıyla bu listeden çıkmasaydık da çok güçlü şekilde mücadeleye devam edecektik. Şimdi çıktık, iş bitmedi. Güçlü şekilde mücadeleye, uygulamada etkinliği sağlamaya devam edeceğiz. Ama daha önemlisi iyileştireceğimiz alanlar var. MASAK'ın idari kapasitesini, teknik kapasitesini oldukça güçlendireceğiz. Çünkü kurumsal kapasite çok değerli. Koordinasyon devam edecek. Biz riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Herkes bizim sistemimizi istismar etmeye çalışabilir. Biz buna karşı risk odaklı bir modelle yolumuza devam edeceğiz. Yapay zekayı bu noktada devreye alacağız. Başardık, başarmaya devam edeceğiz. Monako'yu daha yeni aldılar listeye. AB üyesi olmanız o listeden sizi müstesna kılmıyor."

"Rezerv konusunu endişe kaynağı olmaktan çıkarttık"

Mehmet Şimşek, ekonomi programını yurt içinde ve dışında birçok kesime anlattıklarını belirterek, uluslararası normlara uygun, kurala dayalı rasyonel politikalar ve onu destekleyen yapısal reform gündeminin beraberinde yatırımcı güvenini getirdiğini anlattı.

Bu güvenin de portföy tercihlerinde Türk lirası varlıklara ilgiyi artırdığına dikkati çeken Şimşek, böylece reel kurda denge sağlandığını ve istikrarın geldiğini söyledi.

Şimşek, Türkiye'nin geçen yıl mayıs ayında 12 aylık cari açığının 57 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, "Muhtemelen bu mayısta 26 milyar dolara düşmüş olacak. Dolayısıyla cari açıkta arzuladığımızın çok daha iyi bir performansla karşı karşıyayız." dedi.

"Geçen sene mayısta cari açığın milli gelire oranı o günkü tahminlere göre yüzde 6 civarıydı. Biz bu açığı muhtemelen yıl sonunda yüzde 2 civarına indirmiş olacağız. Zaten mayıs itibarıyla yüzde 2,5'a inmiş olacak." diyen Şimşek, cari açık konusunda çok net bir başarı sağlandığını vurguladı.

Şimdi bu başarıyı kalıcı hale getirmek gerektiğini kaydeden Şimşek, "Bunun için yeni bir sanayi politikası devreye koyacağız. Devletin aktif şekilde işin içinde olduğu aktif bir sanayi politikasıyla kalıcı şekilde cari açığın bu seviyelerde kalmasını sağlayacağız. Cari açığı biz milli gelire oran olarak yüzde 2,5'in altında tutabilirsek iki büyük kazanımımız olacak. Birincisi, dış borcun milli gelire oranı aşağı yönlü bir trende girecek, yani düşecek. İkincisi, kalıcı şekilde rezerv biriktirmemize imkan sağlayacak. Şu anda rezerv birikimi var ama bu rezerv birikimi önemli ölçüde şirketlerimizin ve vatandaşlarımızın portföy tercihlerinden kaynaklanıyor. Biz bunu daha kalıcı hale getirmek istiyoruz, rezerv konusunu bir endişe kaynağı olmaktan çıkarttık." ifadelerini kullandı.

"KKM'de vergi avantajı son buldu"

Bütçe dengesinin önemine de işaret eden Şimşek, "Özellikle depremin, EYT'nin etkisiyle geçen yıl muhalefetin popülist iteklemesiyle seçim sürecinde EYT hayata geçirilmiş. EYT'nin bu yıl yıllık maliyeti, finansman maliyeti dahil olmak üzere 724 milyar lira. Milli gelirin neredeyse yüzde 2'sine yakın bir rakam. Şimdi geçen sene mayıs ayında bütçe açığı tedbir alınmasaydı yüzde 10 civarı bekleniyordu. Bu benim değil, piyasanın beklentisiydi. Biz yılı yüzde 5 civarında kapattık, yüksek bir rakam." diye konuştu.

Bakan Şimşek, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasındaki son duruma ilişkin de şunları kaydetti:

"Geçen sene zirvede neredeyse 144 milyar dolar civarına çıkmıştı zirvede. Şu anda 63 milyar doların altına indi, büyük ihtimalle düşüş hızlanacak. Bakın 44 haftadır üst üste kesintisiz KKM'de düşüş var. Dolayısıyla bu para politikasının çalışmasını engelleyen bir faktördü. Bu, enflasyonu düşürme sürecinde para politikasının etkinliğini azaltan bir faktördü. Şimdi biz bunu gidererek bir sorun olmaktan çıkartıyoruz. Dolayısıyla bugün itibarıyla şirketlerin KKM'deki vergi avantajı son bulmuştur. Yenilemedik. Artık şirketler KKM'den faiz kazanırlarsa normal kurumlar vergisine tabidir, bir istisna yoktur şirketler için. Dolayısıyla teşvik edici olmaktan bugün itibarıyla çıkarttık. Bireyler açısından mevduata, faiz kazançlarına biz bu sene vergi getirdik. Şimdi KKM'den kazanılan faiz gelirleri de vergiye tabi olacak. Dolayısıyla KKM'den çıkış hızlanacak. Onun için bir sene öncesine göre Türkiye gerçekten öngördüğümüzden birçok alanda da iyi."

Enflasyondaki düşüşün ücretlere reel olarak yansıyacağını vurgulayan Şimşek, "Bizim için önemli olan enflasyonun bu sene sonunda yüzde 40 civarına düşmesidir. Bu rakam yüzde 75'ten ciddi yavaşlamayı ifade ediyor. Aylık bazda enflasyonda artık yüzde 2'leri konuşacağız, sonra yüzde 1'leri konuşacağız. O zaman ücret artışlarının yani alım gücünün hissedileceği bir döneme girmiş olacağız." diye konuştu.

"Popülist söylemlere rağbet etmeyeceğiz"

Şimşek, bu ay maktu vergilerin son 6 ayın enflasyonu kadar artırılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bütün yükümlülüklerimizi artırırken gelirlerimizi de en az enflasyon kadar artırmamız lazım. Yoksa bütçe dengelerini tutturamayız. Bunu söyleyenler popülizm yapıyorlar. Muhalefet popülist söylemlerde bulunabilir, popülizmi pohpohlayabilir ama biz devlet yönetiyoruz. Biz bütçeyi yönetiyoruz. Biz ekonomik dengelerin tamamını gözetmek zorundayız. Biz bu popülist söylemlere, popülist bakış açılarına, baskılara rağbet etmeyeceğiz. Popülizm bir tuzaktır, bu millete yapabileceğiniz en büyük haksızlıktır. Sanki yoktan bir kaynak üreteceğiz, kabiliyetimiz var psikolojisine ve davranışına girmektir. Yoktan var etmek Allah'a mahsustur. Biz bu dengeleri sağlıklı şekilde gözeterek milletimizin kalıcı refahını artıracağız. Çünkü tek amacımız var, refah artışı ama bir amaç daha var, bu refah artışının daha adil bir şekilde dağıtılması."

Programın tek önceliğinin sürdürülebilir yüksek büyüme ve buradan elde edilecek refahın paylaşımı olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bütçe dengesizliğini önemli ölçüde gideriyoruz. Gelecek sene çok farklı bir noktada olacağız. Daha çok kayıt dışıyla mücadele ederek, istisnaları azaltarak, özellikle kazandığı halde vergiyi vermekten imtina eden kesimlerle mücadele ederek bütçeyi düzelteceğiz." değerlendirmesini yaptı.

"Kalıcı iyileşme peşindeyiz"

Orta Vadeli Program'ın uluslararası normlara uygun olduğunun not artışı ve risk primi üzerinden teyit edildiğine dikkati çeken Şimşek, geçen yıl 700 baz puan civarında olan risk priminin 270 baz puan civarına gerilediğini ifade etti.

Şimşek, "Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelerde risk primindeki düşüş 44 baz puan, Türkiye'nin neredeyse 440 baz puan. Türkiye, gelişmekte olan ülkelere göre 10 katı daha riskini azaltmış. Neden? Çünkü biz uluslararası normlara uygun kurala dayalı bir politika uyguluyoruz. Muhalefetin nasıl bir politika uygulayacağı konusunda varsayımsal bir şeye giremem tabii. Çünkü orada çok parçalı bir yapı vardı. Her biri bir tarafa çekebilirdi. Milletimiz geçen sene büyük ihtimalle onu kredibıl görmediği için oy vermemiş." diye konuştu.

Vatandaşın kendilerine inanmasını isteyen Şimşek, vatandaşın ve Türkiye'nin potansiyeline inandıklarını dile getirdi.

Bakan Şimşek, "Kolay bir süreç değil. Bizler sihirbaz değiliz. Kolaycı yolları da bilmiyoruz. Kestirme yollarla ilgili hiçbir fikrimiz yok. Çünkü, Türkiye'nin sorunlarına kestirme çözümler yok, kolaycı çözümler yok. Biz kalıcı iyileşme peşindeyiz. Ne dün ne de bugün ne de yarın hiçbir şekilde ne emeklimizi ne çalışanımızı ne asgari ücretlimizi ne memurumuzu, toplumun hiçbir kesimini enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz." dedi.

"Reel büyümeden fazla asgari ücret artışı yapıldı"

Reel olarak büyümeden her kesime pay vereceklerini, AK Parti hükümetleriyle birlikte asgari ücrette dolar bazında "muazzam bir artış" yapıldığını anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"2000-2010 arası ortalama asgari ücret 227 dolar, 2003-2023 arası ortalama 339 dolar olmuş. Haziran 2024 itibarıyla asgari ücret 524 dolar. Tarihin bakın en yüksek zirvelerinden birisini bu dönemde yakalamış. Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Çünkü ocakta asgari ücret artışı yüzde 49. İlk 6 ay enflasyon yüzde 20'lerde olacak. Yılın sonunda da piyasa çok büyük ihtimalle enflasyon yüzde 43-44 olur diyor. Merkez Bankasının üst bandı yüzde 42. Varsayalım ki yüzde 45'in altında bir rakam. O bile reel olarak büyümeden daha fazla asgari ücret artışına tekabül ediyor. Aynı şeyi emeklilerimiz, memurlarımız için söyleyebilirim."

"Avrupa'da gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde"

Türkiye'de uygulanan asgari ücreti gelişmekte olan ülkelerle karşılaştıran Şimşek, şöyle konuştu:

"Asya'daki ülkelere, Endonezya'ya, Filipinler'e, Tayland'a bakın, o ülkelerle karşılaştırın. Gidip Latin Amerika ile karşılaştırın. Brezilya, Meksika, Şili, Kolombiya, bütün bu ülkelerle karşılaştırın. Avrupa'da Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya, Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırın. Polonya hariç, Avrupa'daki gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde. Latin Amerika'da, Doğu Asya'da, Uzak Doğu'da bize eşdeğer ülkelerden gelişmekte olan ülkelerden bahsediyorum. Türkiye'de asgari ücret düşük değildir. AK Parti hükümetleri döneminde biz asgari ücreti büyümenin bir tık üzerinde artırmışız. Dolar bazında hiçbir hükümete nasip olmayacak şekilde artırmışız. Geçim sorunu var mı? Tabii ki olacak. Kolay değil ama biz refahı artıracağız. Sanayi politikasıyla Türkiye'yi katma değer zincirini yukarı çıkaracağız."

"EYT'nin maliyeti 724 milyar lira"

Şimşek, vergi dışı bıraktıkları asgari ücretin bu yıl bütçeye maliyetinin 670 milyar liranın üzerinde olduğunu bildirdi.

"Vergi harcaması kalemlerinin başında asgari ücrete verdiğimiz destek geliyor." diyen Şimşek, şu anda firmalara aylık destek verdiklerini söyledi. Bakan Şimşek, "Asgari ücretli kardeşimiz çok çalışıyor. Alın terinin karşılığını almak durumunda. Bu konunun istismarı popülizm içeriyor. Popülizmin Türkiye'yi nerelere getirdiğini gördük. EYT'nin maliyetini gördük. 40'lı yaşlarda milyonlarca insan emekli oldu. Şu anda Avrupa'da ortalama emeklilik yaşı 64,4 civarındadır. Türkiye'de ortalama emeklilik yaşı 52. Bu sene EYT'nin finansmanı maliyeti dahil 724 milyar lira." ifadelerini kullandı.

Bir emekliye düşen çalışan sayının EYT ile birlikte 1,6'ya kadar düştüğüne dikkati çeken Şimşek, "Peki meydanlarda EYT'yi kim pohpohladı? Muhalefet pohpohladı. Şu anda yaptıklarının aynısını yapıyorlar. Çünkü Türkiye'nin imkanlarına ve önceliklerine bakmamız lazım. Öncelik istihdamdır, öncelik refah artışıdır ve toplumun bütün kesimlerine daha adil dağılımıdır." dedi.

"Borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz"

Şimşek, kamuoyu gündemine gelen vergi paketi hazırlıklarına ilişkin de şu bilgiyi verdi:

"Yurt dışı merkezli çok uluslu şirketlere asgari yüzde 15 kurumlar vergisi getiriyoruz. Yurt içinde asgari kurumlar ve gelir vergisine çalışıyoruz. Ortalama bir kuyumcunun beyan ettiği aylık vergi matrahı 16 bin 46 lira. Doktorlarımızın 27 bin 376 lira. Bunlar çok düşük rakamlar. Avukatlarımızın beyan ettiği yıllık ortalama matrah ise kişi başı 17 bin 805 lira. Bütün bu alanlarda yetki alacağız. Gidip hasılat tespiti yapacağız. Sonra o hasılata aykırı beyanda bulunanlardan izah isteyeceğiz. Yeni düzenlemenin başında bu geliyor. Bu izahlar tatmin edici değilse gereğini yapacağız. Özellikle gayrimenkul kazançları gibi yatırım fonlarında kar dağıtımını zorunlu hale getireceğiz. Yani gayrimenkul yatırım ortaklıklarının vergi istisnasını kaldırmayı düşünüyoruz. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan kamu-özel işbirliği projelerinin kurumlar vergisini yüzde 30'a çıkaracağız. Kripto varlıkları vergi kapsamına alacağız. Bu pakette değil ama bir sonraki pakette muhtemelen borsa kazançlarının da vergilendirilmesine çalışıyoruz. Mevduatı, fonları vergi kapsamına aldık. Tahvilden, bonodan kazanç elde edenleri vergi kapsamına aldık."

Şimşek, "Sermaye kazançlarının ilave vergilendirilmesi ilave çalışma gerektiriyor. Borsada işlem vergisinin arzu edilmeyen sonuçlar doğuracağına inandık. Borsa gelirleri şu andaki paketin konusu değil. Üzerinde çalışıyoruz. Hiçbir alan kayıt dışı kalmayacak. Bütün kazançlar makul düzeyde vergilendirilecek. Vergilendirilmemiş alan kalmayacak" dedi.

"Kasada oturacağız, hasılat tespiti yapacağız"

İşletmelerde artık hasılat tespitine gideceklerini vurgulayan Şimşek, "Sabahtan kapanışa kadar kasada oturacağız, hasılat tespiti yapacağız. Bunu değişik aylarda tekrarlayacağız. Eğer beyan bu hasılatla uyumlu değilse izaha davet edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Şimşek, Türkiye'de 1,1 milyondan fazla kurumlar vergisine tabi mükellef olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 454 bin firma zarar beyan etmiş. Sembolik kar beyan edenleri de katarsanız, kurumlar vergisi mükelleflerinin yarısından çok fazlası maalesef vergiden kaçınmaya çalışıyor. Türkiye'de 2,6 milyon gelir vergisi mükellefi var. Geçen sene 1,2 milyon mükellefimiz zarar beyan etti. Büyük bir kısmının beyanları ile hasılatları arasında inanılmaz uyumsuzluk var. Biz vatandaşımızın vergi yükünü artırmak istemiyoruz. Biz az kazanandan en az vergiyi almak için bir sistem kurgulayacağız ama çok kazananları uyarıyorum, vergi kaçırma, kayıt dışı çabalarının cezalarını ağırlaştıracağız, denetimleri sıklaştıracağız. Özellikle yapay zekayı daha çok devreye alacağız."

Bakan Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak kurumlar vergisi mükelleflerinin elektronik ortamda bütün defterlerini inceleyip taslak rapor hazırlayacak bir yapay zeka modülü üzerine çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Piyasada konuşulan vergi paketi metninin kapsam itibarıyla kendi süzgeçlerinden geçen bir metin olmadığına işaret eden Şimşek, "Bütün gelen önerilerin bir şekilde toplandığı bir metin piyasada dolaşıyor. Hiçbir zaman bahşişin vergilendirilmesi gündemimizde değildi, hiçbir zaman olmadı. Ne motokurye ne bahşiş konusu şu an pakette yok." diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'de birçok kesimin vergiden imtina etmeye çalıştığına, bu konuda ciddi kayıt dışılık olduğuna dikkati çekerek, "İstisnaları, imtiyazları kaldırarak, verginin tabanını büyüterek sonuç alacağız. Bütün vergi düzenlemelerinde sadece iki temel ilkemiz var. Bunlar, vergide adaleti tesis etmek, yani çok kazanandan çok az kazanandan az vergi almak. Vergi uygulamalarında etkinliği sağlamak, yani vergi uyumunu artırmak." ifadesini kullandı.

"Türkiye, OECD ülkeleri arasında en düşük vergi yüküne sahip ikinci ülke"

OECD ülkelerinde toplanan bütün vergilerin milli gelire oranının yüzde 34, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 41,2, Türkiye'de ise yüzde 20,8 olduğunu bildiren Şimşek, "OECD ülkeleri arasında en düşük vergi yüküne sahip ikinci ülkeyiz. Türkiye'de ÖTV, KDV gibi bütün dolaylı vergilerin milli gelire oranı yüzde 9,1. AB'de bu oran yüzde 13,6. OECD ülkelerinde yüzde 10,5. Burada sorun doğrudan vergi gelirlerinin Türkiye'de düşük olması. Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değildir." değerlendirmesini yaptı.

"Depremin yaralarını hala sarmaya çalışıyoruz"

Şimşek, yurt dışı çıkış harcında düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Yurt dışı çıkış harcı 1963'te getirilmiş. 2001 yılına kadar 100 dolar olarak uygulanmış. Bizim hükümetlerimiz döneminde aşağı çekilmiş, lira cinsinden sembolik bir hale gelmiş. Geçen sene Türkiye çok büyük bir deprem felaketi yaşadı. Bu depremin yaralarını hala sarmaya çalışıyoruz. Geçen sene kamudan 1 trilyon 141 milyar lira bir kaynak deprem için harcandı. Bu sene yine 1 trilyonun üzerinde bir kaynak harcanacak. Eğer uygun görülürse bunun artırılarak, deprem için bir kaynağa dönüştürülmesi taraftarıyız."

Taslak çalışmaya göre yurt dışı çıkış harcının öğrencilerden alınmayacağını belirten Şimşek, "Orijinal taslakta zaten 23 yaşına kadar yurt dışı çıkış harcının alınmaması gündemdeydi. Son şeklini bilmiyorum." dedi.

"Geçici düzenleme peşinde değiliz"

Şimşek, geçici düzenleme peşinde olmadıklarını aktararak, "Bu pakette iki tane basit amacımız var; Vergide adaleti daha da pekiştirmek, vergide etkinliği, uyumu artırmak. Onun için biz bütçe açığını azaltarak aslında milletimizin ileride karşı karşıya kalacağı yükleri azaltıyoruz. Nesiller arası adaleti sağlıyoruz." diye konuştu.

Tasarruf çalışmalarına ilişkin de Şimşek, şu bilgileri paylaştı:

"Kamuda harcama disiplini getirdik. 3 yıl boyunca kamudaki genişlemeyi dondurduk. Kamuda genişleme dönemini geride bırakıyoruz. Bazen istisnalar üzerinden alıyorlar, istismar ediyorlar. Depremle ilgili bir konu var. Bak işte şu bina alındı. Yok öyle bir şey. Biz cari harcamaları yüzde 10, mal ve hizmet alımlarını yüzde 10 kestik. Yatırım harcamalarının yüzde 15'ini bloke ettik. Artık net bazda kamuya eleman almayacağız. Net bazda kamuya taşıt girişi olmayacak. Net bazda yeni bina kiralaması, satın alması olmayacak. Deprem nedeniyle büyük risk altında olan okulumuz da hastanemiz de kamu yerleşkesi de tabii ki yenilenecek. Gerektiğinde yeni binalara çıkmaları gerekiyorsa ama biz zaten depremi istisna kıldık."

Şimşek, Bakanlık bünyesindeki 300 mal müdürlüğünü kapatma kararı aldıklarını anımsatarak, "O çalışanlarımızı alacağız, yeniden eğiteceğiz ve sahaya denetim, yoklama elemanı olarak süreceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz. Defterdarlıkla, vergi dairesi başkanlıklarını birleştiriyoruz. Çalışmamız devam ediyor. Kamuda her anlamda tasarrufa gidiyoruz. Çünkü biz de tasarruf yapacağız. Harcamaları kontrol altına alacağız. Ama tabii ki verginin tabanını da genişleteceğiz, büyüteceğiz." ifadelerini kullandı.

Sermaye kazançlarının ilave vergilendirilmesinin ek çalışma gerektirdiğini bildiren Şimşek, "Önerilerden bir tanesi işlem vergisiydi. Sonra işlemin yüzde 40'ına yakın algoritmalarla, robotlarla yapıldığını gördük. Onun arzulanan sonucu doğurmayacağına inandık. Ondan vazgeçtik. Hiçbir alan kayıt dışı kalmayacak. Bütün kazançlar makul düzeyde vergilendirilecek. Detayları belli olmadığı için bu paketin konusu da değil." dedi.

"Çift maaş almam mümkün değil"

Şimşek, kamuda çift maaş uygulamasının sorulması üzerine de "Benim zaten çift maaş almam, başka bir yerde bir görev almam mümkün değil. Ben aslında büyük fedakarlık yaparak bu kamu hizmetini mecburi askerlik hizmeti olarak görüyorum. Ben ülkemi sevdiğim için şu anda bu sorumluluğu taşıyorum. Kişisel anlamda maddi ve manevi olarak büyük bir fedakarlık yaptığım çok net.” diye konuştu.

Tasarruf paketine ilişkin düzenlemenin yakında Meclis'e gideceğini aktaran Şimşek, "Nerede görev alırsa alsın, kaç yerde görev alırsa alsın en fazla bir maaş alabilir. O maaşı da şimdi sınırlayacağız. Bir üst limit getireceğiz. Hangi şirkette çalışırsanız çalışın veya kamu adına özel sektöre geçmiş bir şirkette temsil yetkiniz varsa oradan maaş alsanız dahi o maaşın fazlası Hazine'ye gelecek. Dolayısıyla biz Hazine'yi temsilen üst düzey bütün arkadaşları liyakat üzerine görevlendiriyoruz. Bu aslında çifte sorumluluk demek, ilave çalışma demek ve bunun karşılığında bir ücret. O ücreti sınırlayacağız. İsterse 25 yerde çalışsın bir yerden ücret alabilecek. O ücrete de biz üst limit getiriyoruz." diye konuştu.

Bakan Şimşek, güvenlik kaygılarına göre bakanların farklı araçlar kullanılabildiğini, zırhlı araç tahsis edildiğini anlattı.

"Vatandaşın Türk lirası tercihinden kaynaklanıyor"

Ekonomi programı çalıştıkça bazı kesimlerin tedirgin olduğunu belirten Şimşek, "Son birkaç aydır Merkez Bankası o kadar döviz almak zorunda kaldı ki bu defa 'bu carry trade' dediler. Bu paranın neredeyse 4'te 3'ü bizim şirketlerin ve vatandaşlarımızın Türk lirası tercihinden kaynaklanıyor. Sanki bu paranın tamamı sıcak paraymış, dışarıdan geliyormuş gibi. Bu kesimlere ne söyleseniz fayda etmez." dedi.

Şimşek, Türkiye'nin ekonomi programına ilginin arttığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki dönemde göreceksiniz şu anda sıcak para gibi görünen para uzun vadeli enstrümanlara geçecek. Gelecek sene bu vakitlerde inşallah enflasyon yüzde 30'ların altına inmiş olacak. Türkiye'ye çok daha uzun vadeli, kalıcı fon akışı artmış olacak. Dünya Bankası gibi Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi İslam Kalkınma Bankası bu türden bankalarla biz zaten 3 yıllık program yaptık. Bu programlar çerçevesinde ülkemize önümüzdeki 3 yıl, bu yıl dahil 60 milyar doların üzerinde uzun vadeli ve son derece düşük maliyetli kaynak getireceğiz. Sıcak paradan bahsetmiyorum. Ama sıcak para şekil değiştirecek."

Enflasyondaki ilk düşüşün haziranda görüleceğini aktaran Şimşek, "Ama enflasyonda esas düşüşü temmuz, ağustos ve eylülde göreceğiz. Ekim ayında enflasyon yüzde 40'lı rakamlara inmiş olacak. Eylül ayında bile inmiş olabilir. Eylül ayı enflasyonu açıklandığında 3 Ekim'de belki 40'lı rakamları göreceğiz." diye konuştu.

Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkışına ilişkin yaptığı "Başardık" paylaşımının sorulması üzerine de "Biz uçağa binmeden önce bir paylaşım yapmam lazımdı. Ama resmi açıklama sonra gelecekti. Biz oradaydık. Toplantı kapalıydı. Hiç kimsenin bir itirazı olmadı. Biz de tek kelimelik paylaşım yapalım dedik. Gurur duymamız lazım." açıklamasını yaptı.

Vergi sinyali sonrası borsa çakıldı!

 

Şimşek duyurdu: Borsada işlem vergisi rafa kalktı

 

Bakan Şimşek'ten rezerv açıklaması: Ters dolarizasyon katkı verdi

 

Bakan Şimşek'ten dış finansman açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (42)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • borsacı01 Temmuz 2024 22:54

  borsanın dibine dinamit koydun gevezelikle yöneticilik olmaz para ürkekdir kaçar .çok saçmalıyorsun zaten yüksek faizde borsa kazandırmayıp batırırken maksatlı olarak borsaya vergi deyip milleti batırmak dürüstlük le bagdaşmaz.asla dürüst degilsen.bilerek birilerine kazndırıyorsun gibi geliyor.geçmişte deniz baykalda senin gibi davrandı

 • Atakan01 Temmuz 2024 20:58

  Kazanan aracı kurumlar fonlar ky kol saati kazanıyor

 • Rota set01 Temmuz 2024 20:58

  Küçük yatırımcı bu vergilerle daha çok soyulacak aklı olan parasını çocuklarıyla yesin SPK nın devletin umrunda değil küçük yatırımcıyı korumak

 • asena01 Temmuz 2024 20:35

  20 senedir ülkeyi yönetiyonuz elde var sıfırr acilen istifaaaaaaaaaaaaaaaaa

 • Otyer etyemez01 Temmuz 2024 20:18

  Bizde çalışıyoruz sayın şimşek sizlerden kurtulmak için sandığı getirtmek için erken seçim için ah sayın şimşek ah

 • Yorumcu01 Temmuz 2024 17:31

  Şimdi bu vergiyi kağıdın primlenmesinden mi alacaksın? Peki şirket değer artışını nasıl vergilendireceksin? (Patronun elindekiler) + birde zarar edince zararı kim karşılayacak? Hazine mi?

 • ibrahim01 Temmuz 2024 17:10

  Garibanın sırtına vergiyle yeni yük yükle. Yollara radar koy darphaneye dönüştür. Faizi %50'ye çıkart ve ekonomi düzeliyor edebiyatı yap. Böyle ülkeyi dedem bile yönetir. Geçin bunları beyler memleket freni boşalmış kamyon gibi duvara toslamaya yakın...

 • ibrahim01 Temmuz 2024 17:03

  Bu adam Türkiye de yaşamıyor. Anlattığı hiç bir şey gerçekçi değil. Hangi sermaye sistemine hizmet ediyor yakında anlaşılır.

 • Ali01 Temmuz 2024 18:28

  İngiliz vatandaşı diyorlar doğru mu?

 • ZÜLFİKAR KIZILKAYA01 Temmuz 2024 16:07

  Vergide de adaletli olma yolunda doğru olanı yapan asıl şimdi hükümetimizi arkasındayım.

 • AZİMET GERÇEKKALE01 Temmuz 2024 16:05

  Haydi ordan hadsizler .Bizlere yazık değil mi.Her şey adaletli olsun çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınmalıdır.Ben asgari ücret ile çalışmaktayım.Benden kuruşu kuruşuna vergiyi devlet almakta iken borsaya tahvile, faize milyarlarca doları sokup milyarlarca dolar kazanandan 1 kuruş dahi almayan sistemden ve yönetime yazıklar olsun.Bu ülkede kim iktira gelir ise gelsin hepsi de aynı bence hepside yandaşlarına ve ceplerine çalışmaktadırlar.Hiç halkı düşünen yoktur.Basında okmuş idim adam 20 milyonluk otomobil alıyor devlete bir kuruş dahi vergi ödememiş.

 • Hesapsız01 Temmuz 2024 15:46

  Borsayı etkileyen açıklamalar saat ondukuzdan sonra yapılmalı. Borsaya kazanç haberini kara dönüştüren robot fon yöneticileri ile kimse başa çıkamaz.   Haberi alan düğmeye basıyor küçük yatırımcılar altında eziliyor. Borsa açık iken, Borsadan vergi alma çalışması yapmıyoruz ve yapmayacağız açıklaması yapsa küçükler yine bir birşey yapamaz. Ekonomiyi ilgilendiren açıklama saatlerini borsa kapalı iken veya hafta sonları yapılmalı dikkat lütfen

 • Yorum01 Temmuz 2024 15:01

  Ayrıca haber özelinde bugün şort pozisyon açanlar bir birilerinin içinden geçecekler kısaca ikeckler

 • kubilayhan01 Temmuz 2024 14:55

  Ne güzel vergilerle ülke yönetmek demi.Ülkede insan bırakmıyacaklar yurt dışına kaçsınki.Dış güçler mücadele etmeden alsınlar.altın tepside sunum.

 • asena01 Temmuz 2024 14:43

  sen türkiyeyikarıştırmağamı geldinn şimşekkkkkkkkkkk

 • k201 Temmuz 2024 14:28

  ÖNCE SİZ DÜZELİN KURUMLARINIZIN SİCİLİ TEMİZE ÇIKSIN SONRA ARKASI GELİR..........BUNU ANLATAN CÜMLE BALIK BAŞTAN KOKAR....

 • kubilayhan01 Temmuz 2024 14:52

  Düzelmez onlar .Koca bir kara delik nereden para bulsa yiyiyor.Karıncalarada vergi koysalar olmazmı?

 • şıngılcı seyfi usta 01 Temmuz 2024 14:14

  harika haber bu . borsada milarlar dönüyo alsınlar .borsa çöktü gerçi nereye el atgtıysa çöküyo ülke resmen çöktü .kötü değil daha kötü günler geliyor .

 • kral01 Temmuz 2024 14:09

  pandemi borsacıları aprantiler dökülün bakalım malları. alma ağacı mı zanettiniz burayı

 • çınar 01 Temmuz 2024 13:57

  bu  ülkeyi  gri listeye  düşüren  siz  degilmisiniz  dünyanın  yedi  ekonomisine   sahipti  şimd  en  son  sıralardayız  devletin milletin  selameti  açısından  bırakın size  göre  degil  bu işler  2 yılda  emekli olmak  dünyanın  hiçbir  yerinda  yok 5   10  yerden maaş  almak  siz  zengin  leri  ddüşünün  altakalanın  canı çıksın yazıktır  bu  ulkeye  devlet  yönetmek  adalet  ister huzur  ister  eşitlik ister

 • Yorum01 Temmuz 2024 13:52

  Mesela bugün özelinde gün içi eksi yapıp sanki dahada derinleşecek miş gibi yapan daha sonra toparlan hisselerin çoğu toplama birikim aşamasında sona gelindiğini gösterir artı düşüşün speğe faydası yoktur son lotları bu haberle toplayıp yoluna devam eder böyle vergi mergi de onları hiç mi hiç etkilemez

 • Yorum01 Temmuz 2024 13:47

  Hisselere baslı kurup lot toplayanlar feyk işlemlerle hisseleri aşşağı çekip nette hiç hisse satmayan hatta kademeye pasif alım yazıp hisse toplayanlar düşünsün Haa onlar bu velen %0002 gibi Bi vergi için yorgan yakmaz onlar borsadan asla vazgeçmez Bi borsa speğini altına dolara mevduata meyl ettirmez zaten bu spekler in çoğu boşta para bekletmez

 • Vatan evladı.01 Temmuz 2024 13:26

  Bildikleri tek şey zam ve vergi. Celladına aşık olmuşsa bir millet ister ezan ister çan dinlet itiraz etmiyorsa sürü gibi illet Müstehaktır ona her türlü zillet (Ömer hayyam).

 • Haksızmıyım01 Temmuz 2024 13:22

  Bir dahaki seçim de ben de vergiyi tabana yayacam işbilir bakan.sizin sayenizde hükümetiniz yaptıklarını bir bir sıfırladı.sizin yaptığınızı yapmak için bakan olmaya hele ekonomiden anlamaya bile gerek ykk

 • Yorum01 Temmuz 2024 13:14

  Bu vergi tartışması sadece spek lere yarar mal toplayamayan son malları almakta zorlanan spekler için çok güzel Bi fırsat oluşturdular yine ayrıca bu vergi ky dan ziyade bot işlem yapanları etkiler işlemler daha gerçekçi olur yükselişler daha sağlıklı olur feyk işlemler azalır

 • mali 01 Temmuz 2024 13:04

  Dönüp dolaşıp borsaya vergi derseniz borsa öyle olur.

 • k201 Temmuz 2024 12:37

  BAK KARDEŞİM ADAM KUŞADASINDA1 HAFTA KIRAYA VERIP 90 BIN ALIYOR FATURA YOK.......BURADA ADAM 50 MASA ATMIS KARHELVASI SATIYOR MEMURDAN KAT KAT PARA KAZANIYOR VGERGİ YOK SEN BULA BULA BUNU BULDUN ARABASI OLAN SIGARA İÇKİ İÇEN VS ZENGINDEN ALIN YAHU BURADA 1 DAKIKA ULŞKEYI BUHALE GETİREN KISI SORUMLU İKEN ÇILEYİ FATURAYI VATANDAŞ ÖDÜYOR OLMAZ İSTIFA EDİN ALAYINIZ MILLETVEKİLİSAYISIDA 300 OLSUN.............

 • Zonbi sirket01 Temmuz 2024 13:58

  En iyisini yapıyor vergi verince ne oluyor TRT yi bile izletmiyorlar hastaneye gidiyorsun gelen Suriyeli önüne geçiyor sen dükkan açsan vergi deniyor suriyeliye vergide yok onun için kusadaliya helal olsun

 • Kafası karışık01 Temmuz 2024 12:28

  Benim anlamadığım borsada bir şirket hissesi alan kişi o şirkete ortak oluyor ve şirkette vergisini zaten veriyor vergisi verilen bir şirketin gelirinden beden beden yine vergi alınıyor

 • Msc01 Temmuz 2024 11:51

  Açıklamalı, sayın Cumhur başkanımız yapmalı. Şimşeğe olan güvensizliğin önceki dönemlerden biliyoruz

 • Turkogluturk01 Temmuz 2024 13:43

  Ekonominin sorumlusu kim.

 • Mucise Reis : )01 Temmuz 2024 11:31

  Türkiye de pasaport yenile masrafı nedir? ....Japonyada pasapart yenileme fiyatı nedir? ..İşte o zaman vergiyi anlşayacaksın

 • Aliveli deli01 Temmuz 2024 14:01

  Mucize reis zavallisi japon ABD Fransız vergi veriyoda ne oluyo hepsi teknik anlamda iflas etmiş ülkeler ABD li yemiyor içmiyor vergi veriyor alınan vergi ABD halkını adam yerine koymadan İsrail'e silah olarak gidiyor bizde suriyeliye Afgan onun için kendin vereceksen ver millete laf etme küfür yersin millet canından bikmis

 • HALİL KOZALAK01 Temmuz 2024 11:18

  Ben asgari ücret ile çalışmaktayım.Benden kuruşu kuruşuna vergiyi devlet almakta iken borsaya tahvile, faize milyarlarca doları sokup milyarlarca dolar kazanandan 1 kuruş dahi almayan sistemden ve yönetime yazıklar olsun.Bu ülkede kim iktira gelir ise gelsin hepsi de aynı bence hepside yandaşlarına ve ceplerine çalışmaktadırlar.Hiç halkı düşünen yoktur.Basında okmuş idim adam 20 milyonluk otomobil alıyor devlete bir kuruş dahi vergi ödememiş.  

 • Mucise Reis : )01 Temmuz 2024 11:30

  Benim rumuzumu al ve konuşturmaya devam et.Her bir kuruş vergi yükü hak ediyorsun.

 • Aa01 Temmuz 2024 10:56

  Düşün şu halkın üzerinden

 • Turkogluturk01 Temmuz 2024 13:45

  Luks tuketimi kim yapiyor.gecen yila gore butceden alinan paylardaki rekor artis kimlere ait.bil oyle konus

 • ALİ TEL01 Temmuz 2024 11:19

  Sanki muhalefet iktidara gelse halkı öpmeyecek mi.milyonlarca memur işçi devletin harcamalarını ceplerinden mi verecekler.mesele her şeyin adil olması ve lüks tüketim ülkede olmaz ise yavaş yavaş toparlanırız.

 • Mucise Reis : )01 Temmuz 2024 10:40

  tamamen borcum boş. üretmeyen bir ekonomi modelinde. TL değeri 34 kar yok edilmiş. toplanan paralar dolar borçları ödeyemıyor. sadece milletten bol vergi alıp , vereceklerini azaltarak çözüm arıyor. Tamamen boş ve sonuç beklemediğim bir model bu. Gerçektende bu millet daha sert ekonomık sorunalr yaşayacak. Ahlaki çöküşte bu dönemde başlar ve kara para gençleri satın alır. Bu daima böyle olmuştur.Ülke 2 tip sınıfsal bölünmeye gitmeye başlıyor... bir taraf çok zengin. bir taraf çok fakır. bu durum şehirlerde 2 ye bolunme. olarak karşımıza çıkacak. fakirler-zenginler . Hala tabanda olun biteni görememiş, sadece makale dergi ve araştırlar ile okuyan bir yönetici bu. Tabana inip hane halkının gerçek hayatından haberi yok :D vergi vergi vergi yahı kasa boşalırken neredeydı aklınız ?kasa boşalıncamı vergi vergi vergi ? devlet öderken zengıne almadımı vergı ??? sayıştay raporları neden araştırılmıyo??? 20 yıl geriye...

 • Turkogluturk01 Temmuz 2024 13:47

  Biri bop projesini anlatsin.eski ismi yesil kusak olan.ege de kardak kayaliklarinda yunan bayragi 24 saatte inmisti.unuttunmu.simdi nerdeyse konaktan karsiyakaya gecerken yunan yolumuzu kesecek.

 • Mucise Reis : )01 Temmuz 2024 13:22

  Baran , vermişsin oyunu farkında deilsin...Çokdan vermişsin :D ... Kayseriden haberin var mı ? ... 

 • Baran01 Temmuz 2024 11:21

  Milletvekillerinin sırtımızı kandil e YPG ye, PKK ya dayadıklarını ve Türkiye Silahlı Kuvvetlerine ATATÜRK ün itleri diyen parti ve ortaklarınamı oyumuzu verse idik bunu mu istiyorsunuz. O zaman ülkemize bir zeval gelir ise ne yapacağız.