E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSoylu: Kapıları açtığımızda hükümetleri 6 ay dayanamaz---

Soylu: Kapıları açtığımızda hükümetleri 6 ay dayanamaz

Soylu: Kapıları açtığımızda hükümetleri 6 ay dayanamaz
21 Temmuz 2019 - 09:09 borsagundem.com

İçişleri Bakanı Soylu, "Türkiye oyalanacak bir ülke değildir. Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait TCSG Dost Gemisi'nde, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir ve mürettebatla akşam yemeği yedi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin sadece İçişleri Bakanlığı ölçeğinde değil, dünya ölçeğinde görev yaptığını söyledi.

21. yüzyılın Türkiye'nin önüne çok çetin bir sınav koyduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bir yanda Orta Doğu'dan Afrika'ya yaşanan büyük bir şiddet ve fakirlik, bir yanda kendi güvenliğimiz, uyuşturucuyla ve terörle mücadelemiz, bir yanda başarıyla yürüttüğümüz ülkemizin kalkınma ve istikrar mücadelesi ve diğer yanda da inançlarımız, değerlerimiz, vicdanımız ve merhametimiz. Allah'a çok şükür bizler vicdanı ve merhameti ağır basan bir milletiz. Paranın, rahatlığın, bencilliğin, korkaklığın arkasına sığınıp kimliğini kaybeden bir millet değiliz."

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı göç meselesinin iki büyük başlığı olduğunu dile getiren Soylu, bunlardan yasal göç başlığı altında özellikle Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle uluslararası koruma statüsüyle Türkiye'ye gelen Suriyelilerin bulunduğunu söyledi.

Bakan Soylu, ülkesine geri dönen Suriyelilerin de olduğunu belirterek, "Şu ana kadar 337 bin 729 Suriyeli geri döndü ve bu akış devam ediyor." dedi.

"Kaçak göçmenler arasında önemli sayıda Afrikalı var"

Hukuk dilinde "düzensiz göçmen" olarak ifade edilen kaçak göç konusunda ise trajedi yaşandığına işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

"Özellikle denizlerimizde Sahil Güvenlik Komutanlığımızın bütün kapasitesinin, gücünün, mesaisinin yaklaşık yüzde 70'ini harcadığı mesele bu kaçak göç meselesidir. İşin bu kısmının Türkiye'nin ne dış politika tercihleriyle ne de göç politikasıyla ilgisi yoktur. Tamamen bizim dışımızda gelişen bir meseledir. Ülkelerinden kaçan insanların en kısa yol olarak coğrafi açıdan bizim ülkemizi seçmesiyle ilgili bir meseledir. Türkiye olarak bununla ciddi şekilde mücadele ettiğimizin bilinmesini isterim."

Bakan Soylu, Orta Doğu'dan Avrupa'ya gitmek isteyen bir insanın, yolun bir kısmı için DEAŞ'a, bir kısmı için PKK'ya haraç ödediğine, yolun bazı kısımları için çaresizlikle yerel göçmen kaçakçılarıyla anlaştığına dikkati çekerek, "Nihayetinde kendisini bir bot içinde açık denizde ölümle burun buruna kalmış vaziyette buluyor. O noktadan sonra tek umutları Cenab-ı Allah. Denizlerde kurtardığımız kaçak göçmenler arasında önemli sayıda Afrikalı var. Adını sanını duymadığımız ülkelerin vatandaşları var. 2017 yılında hem karada hem denizde toplam 175 bin 752 düzensiz göçmen yakalamıştık. 2018'de bu sayı 268 bin kişi oldu ve yılbaşından bugüne kadar da bu sayı 162 bin 692 kişidir." ifadesini kullandı.

"Hiçbir göçmene kötü muamele yapılmıyor"

Yakalanan insanlara suçlu ve terörist muamelesi yapmadıklarını dile getiren Soylu, hiçbir göçmenin de kötü muameleyle karşılaşmadığını belirtti.

Süleyman Soylu, Türk ekiplerinin, meçhule gidecek insanların hayatlarının kararmasını engellediğine işaret ederek şunları söyledi:

"Sadece bu yıl şu ana kadar bizim tespit ettiğimiz 100'e yakın Ağrı ve Van'da, sınırlarımızın hemen bizim tarafında 6-7-8-10 metre karın altında kalmış ve hayatlarını kaybetmiş anneler, kadınlar ve çocuklar var. Aslında gerçekleştirdiğimiz operasyonlar, vicdanlarını parayla satmış alçak organizatörler ve kaçak göçmen tüccarlarına büyük bir darbe vuruyor. İnsanlığı sadece elinizi attıklarınızla kurtarıyor değilsiniz, aynı zamanda kararlılığınızla ve yürüttüğünüz büyük mücadeleyle onları kurtarıyorsunuz. İnsanlığa büyük bir katkıda bulunuyorsunuz."

"İsterlerse deneyelim"

İnsanlığın karnına hançer saplayanların kimler olduğunu iyi bildiklerini ifade eden Soylu, organize suç örgütleriyle mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye'yi kaçak göç merkezi haline getirmek isteyenlere tarihin en ağır cezalarını vereceğiz. İster Türk ister yabancı olsun bu cevabı alacaklar. Organizatörlere ve göçmen kaçakçılarına nefes aldırmayacağımız döneme giriyoruz. Türkiye kaçak göç meselesini bir yere taşıyacaktır. Bu konuda Avrupa'nın bizi yalnız bıraktığı aşikardır. Sırt sıvazlamayla olmaz. Türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse Avrupa'daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz. İsterlerse deneyelim.

Avrupa Parlamentosunda oturacak, oradan Türkiye'yi eleştireceksiniz. 300 yıl öncesinin solculuklarını gerçekleştireceksiniz, 150 göçmen geldiğinde etekleriniz tutuşacak. Türkiye'ye oradan hakaret edeceksiniz. Sadece sabrımızı taşırmamalarını tavsiye ediyoruz. Biz sağanağı görüyoruz, onlara söylüyoruz. Kollarınızı sıvayın Türkiye'nin yaptığı mücadeleye destek olun. 'Mış' gibi davranmayın. Bunu kimse tehdit olarak algılamasın. Türkiye oyalanacak bir ülke değildir. Türkiye büyük mücadele ortaya koymaktadır. Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Bunlara hakları olmadığını bir kez daha söylüyorum. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (30)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • tam komedi22 Temmuz 2019 09:23

  Soylu ne dediğini biliyormusun ?  Sen içişleri bakanı olduktan sonra hem  şehit sayısında hemde suç oranında patlama oldu ! Uyuşturucu satıcısın ayaklarını kırın emri veriyorsun  ama baronlara ses etmiyorsun ! Ey ahali anadolunun en ücra köylerinde bile uyuşturucu kullanımı patlamış vaziyette ! Dolandırıcılık ve gasp kontrol edilemez boyutta , tapu daireleri ve banka önlerinde insanlara yerlerde sürükleniyor ! Terör örgütü hesabını ele geçirmiş diye binlerce insanın birikimi çalınıyor !!! Akp iktidarında en çok kaçak yapı senin zamanında yapıldı , canım yaylalar köye dönüştü !!!  KENDİLERİ KORUMA ORDUSUYLA GEZDİĞİ İÇİN SUÇLA MÜCADELE EDECEK POLİS KALMADI ! İSTİFA ET SOYLU !  

 • mesut kaya22 Temmuz 2019 08:15

  açarız açarız. Sıkıyorsa aç kapıları. Laf değil icraat yapın. Avrupa anca zorda kalırsa elini taşın altına sokar. Yoksa sınır karokolu muamelesi görürüz.

 • Lazoglu 6122 Temmuz 2019 03:42

  Aman göndermeyin Musluman kardeslerinizi Avrupali dayanamiyor ama biz dayanabiliyoruz sen once kendi vatandasinin refahini düşün

 • Hilmi ünal 22 Temmuz 2019 02:25

  Ulan engelliyim iş bulamıyom ailemin eline bakıyom açın artık şu kapıları bizde insanız be

 • belirsizlik21 Temmuz 2019 23:35

  Avrupalı 6 ay dayanamazmış e peki bu ülke bu millet nasıl dayanıyor tam 7 yıldır , bu milletin isyanını duymak için daha kaç 7 sene geçecek.

 • mtu21 Temmuz 2019 22:57

  gönderin bir kısmını ne bekliyorsunuz?

 • Reis D,,,n21 Temmuz 2019 20:03

  Akdeniz de her tevlet ortaklaşa petrol arıyor hepsi bir olup Türkiye'ye baskı yapıyor hemde kendi sularımızda 3,4, milyon Suriyeliler var açın kapıları dağlardan denizlerden yol verin gitsin onlar uğrasa dursun biz petrolü muzu çıkaralım buda Türk'ün takdigi olsun turkiyeyle uğraşmak neymiş görsünler

 • rene21 Temmuz 2019 19:57

  açamazlar ... bunlar da aynı avrupalı ... mış gibi yaparlar.. nerde o babayiğit de görelim.

 • Cekic21 Temmuz 2019 16:38

  O zaman neden açmıyoruz kapıları neden afrika afgan pakistan fas türkî cumhuriyetlerinin ve suriyeli ne kadar ise yaramaz insani var ise ülkemizde bakıyoruz sahip çıkıyoruz olmadi herşeyimizi veriyoruz adını ne koyacağız

 • Turan 21 Temmuz 2019 19:34

  Bu memleket dünyadaki bütün Türklerin ülkesidir Herbir Türk Türkiye cumhuriyetinin ay yıldızlı bayrağının altında yaşama hakkı vardır 

 • AHMET ÖZBİR21 Temmuz 2019 15:41

  BAKANIM açın kapıları ağlatın batının DANSÖZLERİNİ! Haydi Türk'ün gücünü ispatlamaya, AB'nin sahtekârlığını yüzlerine vurmaya...

 • Aa21 Temmuz 2019 15:32

  Açın o zaman kim kapatıyor

 • Nihat21 Temmuz 2019 14:59

  Bu kadar bencil ve nankör insanlar her halde Türk Milletini temsil etmiyor!  Zort herif zan edersin cebinden para verip Suriyeli beslemiş!  Bir defa Suriyelilerin suç oranı % 1 in altında, Türkiye de ise  normal suç oranı çok daha yüksek!  Demek ki önce kendimize bakacağız. Kaba saba ve cahil olabilirler ancak insaf ve merhameti elden bırakmayalım!  Tersini yaparsak sokaktaki 4 ayaklılardan  farkımız kalmaz!    Bu insanlara polis ya da ilgili görevliler tarafından yapmamaları gereken şeyler anlatılır!  Gayet  isabetli olur. 

 • atakan21 Temmuz 2019 19:12

  Nihat halinden çok  memnunsun demek ki.  NUtuk atmakla bu işler  olmaz.  Kaç suriyeli evinde besliyorsun. Bir söylede  öğrensek. Öyle karnından konuşma.

 • ...21 Temmuz 2019 14:14

  istanbula gelen Suriyeli göçmenlere kimse evini kiralamazsa herkes geri döner. Hem sevmiyoruz diyorsunuz Hem evinizi dükkanınizi kiraya veriyorsunuz bu nasıl iş biri anlatsın

 • Hnky21 Temmuz 2019 14:12

  Suriyeliler neden göç tü

 • Pardus 21 Temmuz 2019 12:40

  Burada halkı kandirabilirsiniz ama avrupa blofunuzu yemiyor

 • Fadıl?21 Temmuz 2019 12:19

  Sadece biz dayanırız?Öylemi?

 • Bika21 Temmuz 2019 11:58

  Suriyelilerin  döndüğü yok, İstanbul'da tramvay ve  metrobüslerde kucağında bebekleriyle  mülteciler eksik olmuyor. Gidenden daha  fazla  doğan var. Hastanede sıra beklerken mültecileri özel güvenlik görevlileri sıra harici  doktorun odasına sokuyorlar.

 • TATAR21 Temmuz 2019 11:40

  KAVİMLER GÖÇÜ 2 BAŞLASIN ARTIK :)

 • Gencer Yıldırım21 Temmuz 2019 11:40

  O zaman kapıları açın,ne bekliyorsunuz.Yetmezmi doyurduğumuz?Kendi vatandaşlarımız aç dolaşıyor...

 • arifhan21 Temmuz 2019 22:55

  Aç gezen değilde iş beğenmeyen üretmeyen calısmayan tarım hayvancılık yapmayan türk halkı ve gençliği var bu isleri beğenmediğiniz suriye afgan özbek türkmenistan vatandaşları yapıyor bizim gencler masa bası iş mudürlük ceoluk yada iddia ganyan peşinde nasıl olcak bu işler

 • Alp Tiğin21 Temmuz 2019 10:52

  Sn.Soylu şantajı bırakın da gerekeni yapın da Türkiye 40 milyar dolarlık yükten kurtulsun.Türk ulusu biraz rahatlasın...

 • baturayersin21 Temmuz 2019 10:37

  istanbul göçmenden geçilmiyor bizim suçumuz ne önce kendi çöplüğünü temizleyin istanbulda göçmen işci çalıştırıyorlar siğorta yok az ücretle vatandaşa iş yok sgk zarara urtatıyorlar

 • Ali21 Temmuz 2019 10:14

  3 ay bile dayanamaz Avrupa öyle bir korkuyorlarki mültecilerden,

 • A.T.22 Temmuz 2019 02:23

  İngiltere,Fransa,Almanya,Avusturya,İtalya,Belçika,Hollanda, İsveç, Norveç vd. sürüsüne bereket yabancı ya evsahipliği yapıyor.

 • öneri güleni21 Temmuz 2019 09:59

  düşünmeye gerek yok hemen açın onlar düşünsün

 • Kâmil21 Temmuz 2019 09:42

  Nasıl olsa anlaşmayı Avrupa unutmuş gibi görünüyor. Göçmenler için Taahhüt ettiği ödemenin az bir kısmını ödemiş Türkiye ye. Bence kapıyı açalım ve 500 bin kadar göçmen yollayalim. Anlaşmaya uyan yok diyelim. Bakacak gücümüz kalmadı diyelim. Bence bir deneyelim. Avrupa düşmüş doğalgaz ve petrol arama derdine bizim sularımız da ahkâm kesiyor lar. Bir de böylesini deneyelim. Müttefik dediikleri Türkiye yi destekleyen yok ama gidip Güney Kıbrıs Rum kesimi ni destekliyor lar. Türkiye nin buradaki göçmenler deki büyük rolünü unutmuş a benziyor lar. Onlara bunları hatırlatalım. Sayın bakanımız çok doğru söylüyor. Türkiye nin önemini bir kez daha gösterelim derim. Hem yaptırım diyorlar, Güney Kıbrıs a yardım ediyor lar, Göçmenler konusunu da unuttular

 • Hitit21 Temmuz 2019 09:42

  Türkiye (Kaçak göç merkezi); çok üzdü beni bu tabir

 • Ali21 Temmuz 2019 09:37

  Demekle olmuyor açın kapıları