E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemS&P'den Türkiye değerlendirmesi---

S&P'den Türkiye değerlendirmesi

S&P'den Türkiye değerlendirmesi
08 Mayıs 2024 - 18:06 borsagundem.com

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye’nin kredi notu hakkında yaptığı değerlendirmede, not artışı için Türkiye’nin net rezervlerine bakacaklarını ve Türkiye ekonomisinde sert iniş senaryosunu “göz ardı etmediklerini” söyledi.

Standart Poor's (S&P) Global'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin kredi notu "B"den "B+"ya çıkarıldı. Kredi notunun görünümü "pozitif" olarak devam edecek. 

S&P, Türkiye'deki yerel seçimlerin ardından dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğini  öngördü.

Bloomberg HT’ye konuk olan S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Dolar/TL ’de yıl sonunda 34-35 seviyesini öngörüyoruz"

Gill, Türkiye’de hane halkında dolarizasyon olduğunu gördüklerini belirttiği konuşmasında, cari açığın milli gelire oranının yüzde 2'nin altına gelmesini beklediklerini söyledi. Gill, Türkiye’deki dolarizasyon ve büyüme beklentisine ilişkin olarak, “Büyüme hedeflerimize ve istatistiksel olarak 2024’teki baz etkisini dışarıda bırakırsak, biz büyümenin yüzde 1,1-1,3 civarında olmasını bekliyoruz. Ekonomi mevcut koşullarda bu kadar dolarize olmuşken, kur şu anda en önemli çıpalardan biri olacak. Dolar/TL ’de yıl sonunda 34-35 seviyesini öngörüyoruz.” dedi.

"Asgari ücrete yeni zam olmayacak"

Geçen yıl yaşanan asgari ücret artışının marjları düşürdüğünü kaydeden Gill, bu yıl hükümetin TL’yi istikrarlı tutma çabasında olabileceğini söyledi. “Baz senaryomuz bu yıl asgari ücrete ikinci zam olmayacağı yönünde” diyen Gill, bunun enflasyon için kritik bir süreci beraberinde getireceğini ve 2025’in kur beklentilerini de şekillendirebilecek bir gelişme olacağını belirtti.

"Rezervlere bakacağız"

Türkiye’nin gelecek dönemdeki olası not artışı hakkında değerlendirmede bulunan Gill, “Bir not artışı daha olması için Türkiye’nin net rezervlerine bakacağız. Türkiye ekonomisinde sert inişi göz ardı etmiyoruz.” dedi.

S&P Türkiye'nin kredi notununu yükseltti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ KODUŞ08 Mayıs 2024 19:15

    ABD kolay kolay bizim notumuzu artırmak bakalım altından ne çapanoğlu çıkacak yakında.

  • Veli sokuş08 Mayıs 2024 21:29

    Sence enflasyon yukselmeye devam ederken, butce acigi rekor kirarken, merkez bankasi 800 milyar tl zarar aciklamisken turkiyenin notunu artirmasi zor mu oldu? Ah saftirik koyunlar