E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTarihsel veriler borsada yüzde 10’luk yükselişe işaret ediyor---

Tarihsel veriler borsada yüzde 10’luk yükselişe işaret ediyor

Tarihsel veriler borsada yüzde 10’luk yükselişe işaret ediyor
03 Temmuz 2024 - 10:56 borsagundem.com

ABD borsalarının yılın ilk yarısındaki güçlü performansı, yılın ikinci yarısı için de umut veriyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Tarihsel veriler, ABD hisse senetleri için güçlü bir ilk yarının ardından 2024'ün sonuna kadar yüzde 10’luk bir yükselişe işaret ediyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, ABD borsası yılın ilk yarısında büyük bir başarı elde etti. Comerica Wealth Management'a göre, eğer tarih bir rehberse, Wall Street bir altı ayı daha güçlü bir şekilde geçirebilir.

3 iş gününde bir, yeni zirve

MarketWatch’tan Isabel Wang’ın haberine göre, S&P 500 Endeksi, 2024'ün ilk altı ayında yaklaşık yüzde 15 oranında artış göstererek Ocak ayında iki yıldan uzun bir süre sonra ilk kez yeni bir rekor kapanış gerçekleştirdi ve o zamandan bu yana tüm zamanların en yüksek sayısı olan 31 yeni rekor performansını yakaladı. Baş yatırım yetkilisi John Lynch liderliğindeki Comerica Wealth Management analistlerinden oluşan bir ekip, kabaca her üç işlem gününden birinde yeni bir rekorun kırıldığını söylüyor.

Büyük ölçekli gösterge endeksi aynı zamanda şimdiye kadarki en iyi yıl başlangıçlarından birini gerçekleştirdi. Haziran sonuna kadar elde ettiği yaklaşık yüzde 15'lik getiri, S&P 500'ün 1950'den bu yana en iyi 13'üncü başlangıcı oldu.

Lynch ve ekibi, paylaştıkları notta, tarihin, yılın hızlı açılış yarılarının genel olarak ikinci yarıda da momentumunu koruduğunu gösterdiğini söylüyor. 1990'dan bu yana S&P 500'ün yılın ilk yarısında yüzde 10'un üzerinde getiri elde ettiği yalnızca 10 olay yaşandı. Her durumda, Comerica tarafından derlenen verilere göre, büyük ölçekli gösterge endeksi yılın ikinci yarısında pozitif bir getiri elde ederek gelecek altı ayda ortalama yüzde 10,8 oranında getiri ve sonraki 12 ayda ise yüzde 14,2 oranında artış elde etti.

Seçim yılı desteği

Analistler, bu arada, başkanlık seçimi yıllarının, özellikle de görevdeki başkanın yeniden seçilmek için yarıştığı yılların da borsa için destek rüzgarları sağladığını belirtiyor. Ekip, “Yeniden seçim yılları genellikle hisse senedi piyasaları için bir tampon sağlayan mali teşviklerden yararlanır” diye yazıyor.

Aslında, S&P 500 Endeksi 1944'ten bu yana her başkanlık yeniden seçim yılında yükseliş eğilimi sergiliyor ancak Lynch ve ekibi, hisse senetlerinin seçim yıllarının ilk bölümlerinde ‘genellikle güçlü olmaması’ nedeniyle bu yılki performansın yine de ön plana çıktığını söylüyor ve ekliyor: “Genellikle en güçlü kazanımların elde edildiği dönem yılın ikinci yarısıdır.”

ABD borsaları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonun yeniden düşüş yoluna girdiğini kabul etmesinin ardından dünü yükselişle tamamladı ancak Powell merkez bankasının faiz oranları konusunda bir hamle yapması için henüz çok erken olduğunu da ekledi.

FactSet verilerine göre, S&P 500 Endeksi ilk kez 5.500 puan seviyesinin üzerinde kapanırken Nasdaq yüzde 0,8 oranında artışla yeni bir rekora imza attı. Dow Jones Endüstriyel Ortalama ise yüzde 0,4 oranında yükseldi.

ABD borsaları 96 yılın en iyi döneminde

 

Resesyon yolculuğu borsalarda çöküşü de beraberinde getirecek

 

Trump’ın yükselişi borsaları nasıl etkiliyor?

 

Citi: Hisse senetlerini 'yaz fırtınası' bekliyor

 

Hisse senedi piyasalarında uyumsuzluk artıyor

 

Yapay zeka hisse senedi balonu yaklaşıyor mu?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)