E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTarihsel veriler Nvidia’nın ilk yarı performansını tekrarlayacağını gösteriyor---

Tarihsel veriler Nvidia’nın ilk yarı performansını tekrarlayacağını gösteriyor

Tarihsel veriler Nvidia’nın ilk yarı performansını tekrarlayacağını gösteriyor
28 Haziran 2024 - 13:56 borsagundem.com

Nvidia hisselerinden yaşanan düzetmenin, yıl sonuna kadar sürecek yükselişi engellemeyeceği düşünülüyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarının gözdesi Nvidia’nın değeri 2024 yılında yüzde 150 oranında arttı. Tarihsel veriler, yapay zeka odaklı hissenin bunu yılın ikinci yarısında da tekrarlayacağını söylüyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Nvidia, yapay zeka uygulamaları gibi zorlu iş yüklerini hızlandırmak için kullanılan çipler olan veri merkezi grafik işlem birimleri (GPU) pazarına hakim en önemli şirket olarak kabul ediliyor. Wall Street Journal, Nvidia çiplerinin en gelişmiş yapay zeka sistemlerinin tümünü desteklediğini ve şirkete tahminen yüzde 80'in üzerinde bir pazar payı sağladığını bildiriyor.

Hissedarlar daha çok kazanacak

The Motley Fool’dan Trevor Jennewine’ın haberine göre, şirket, Kasım 2022'de ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden bu yana güç kazanıyor. Bu güç, üretken yapay zekayı ön plana çıkarıyor ve yapay zeka donanımına yönelik benzeri görülmemiş bir talebe ilham veriyor. Nvidia hisseleri yalnızca bu yıl yüzde 150 oranında artış göstererek S&P 500'deki kazançların neredeyse üçte birini oluşturmuş durumda.

Şaşırtıcı bir şekilde tarih, yılın ilk yarısındaki üç haneli kazançlara rağmen Nvidia hissedarlarının 2024'ün ikinci yarısında daha fazla para kazanabileceğini söylüyor. Nvidia 1999 yılında halka açık bir şirket haline geldi. Tarihsel veriler, şirketin ilk halka arzından bu yana genellikle yılın ikinci yarısında daha iyi bir performans sergilediği gösteriyor.

Geçmiş performans hiçbir zaman gelecekteki sonuçların garantisi olmasa da, Nvidia'nın 2024'ün geri kalan aylarındaki performansı hakkında bilinçli tahminler yapmak için bu verilere başvurmak makul bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Verilerin en dikkat çekici yanı, Nvidia’nın iyimser bir ilk yarı performansının ardından oldukça nadiren kötü bir ikinci yarı geçirdiği. Verilere göre, hisse senedi 18 yılda pozitif bir ilk yarı getirisi ve bu 18 yılın 16'sında, yani zamanın yüzde 89'unda pozitif bir ikinci yarı getirisi elde ediyor. Başka bir deyişle tarihsel veriler, Nvidia hissedarlarının 2024'ün geri kalan aylarında daha da çok kazanacağını söylüyor.

Tarihsel verilerin bir diğer dikkat çekici yanı, Nvidia'nın yılın ikinci yarısında ortalama yüzde 36'lık bir getiri sağlamış olması ve ilk yarıdaki ortalama getirisini iki katından fazla artırıyor olması. Ancak yılın ilk yarısında kazançlar yüzde 100'ü aştığında, ikinci yarıda hisse senedi ortalama yüzde 17'lik bir getiri elde ediyor. Yani tarih, Nvidia hissedarlarının 2024'ün geri kalan aylarında yatırımlarından yüzde 17'lik bir getiri görebileceklerini gösteriyor.

Ne yazık ki, Nvidia'nın geçmişteki hisse fiyatı artışını analiz etmek, geleceği tahmin etmek için zayıf bir yöntem olarak kabul ediliyor çünkü bu tarz bir değerlendirme, mevcut finansal sonuçlar, değerleme ve piyasa duyarlılığı gibi önemli değişkenleri göz ardı ediyor. Wall Street analistleri ise bu değişkenleri değerlendirdiğinde, pek iyi bir ikinci yarı öngörmüyor.

Wall Street analistleri olumsuz

Nvidia'yı takip eden 60 analistin yüzde 90'ı hisse senedini satın alma, yüzde 10'u ise tutma tavsiyesi veriyor. Şu anda kimse hisselerin satılmasını önermiyor. Bununla birlikte, hisse başına 127,50 dolarlık ortalama 12 aylık fiyat hedefi, Hisse başına 124 dolarlık mevcut fiyattan yalnızca yüzde 3'lük bir artışa işaret ediyor.

Analistler, Nvidia'nın gelir ve kazanç tahminlerini düşürmesi nedeniyle hedeflerini sürekli olarak daha yüksek revize ediyor. Ancak Nvidia, üst üste dört çeyrekte de gelir ve kazanç tahminlerini sırasıyla en az yüzde 6 ve en fazla yüzde 10 oranında aşıyor. Nvidia’nın gelirinin ve GAAP dışı net gelirinin bu çeyreklerde üç haneli bir hızla arttığı göz önüne alındığında, bu özellikle etkileyici ve gelecek adına umut verici bir veri olarak öne çıkıyor.

Yine de bir noktada, Nvidia mali sonuçlarını açıkladığında yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü gelir ve/veya kazançlar tahminleri çok az aşıyor ya da bu ölçümler tahminleri kaçırıyor. O gün geldiğinde hisseler muhtemelen en azından geçici olarak da olsa keskin bir düşüş yaşayacak.

Altın standart

Yine de, öyle olsa bile, Nvidia'nın boğa senaryosu basit bir denkleme dayanıyor. UBS analistleri, yapay zekanın ‘insanlık tarihindeki en derin yenilik ve en büyük yatırım fırsatlarından biri’ olacağını öne sürüyor ve Nvidia'nın grafik işlem birimleri yapay zeka iş yüklerini hızlandırmada altın standart olarak kabul ediliyor. Forrester Research'teki analistler ise şunu yazıyor: “Nvidia’nın GPU'ları olmasaydı modern yapay zeka mümkün olmazdı.”

Wall Street analistleri Nvidia'nın gelecek üç ila beş yıl içinde hisse başına kazancını yıllık yüzde 33 oranında artırmasını bekliyor. Bu tahmin, kazancın 70 katı olan mevcut değerlemenin oldukça makul görünmesini sağlıyor. Nvidia 2024'ün ikinci yarısında kârlı bir yatırım olabilir de olmayabilir de. Ancak şu anki fiyatına bakıldığında hisse senedinin gelecek üç ila beş yıl içinde piyasayı yenebileceği görülüyor.

Nvidia’da rekor değerleme beklentisi

 

Nvidia: Oyun odaklı bir şirketten veri merkezli bir şirkete dönüştük

 

Nvidia hisseleri 'ralliye devam' dedi

 

Nvidia rallisi dotcom balonuna mı dönüşüyor?

 

Düzeltmeye rağmen Nvidia’da yüzde 67 oranında yükseliş beklentisi

 

Küresel piyasalarda 'Nvidia' etkisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Adanalı çılgın yamyam30 Haziran 2024 17:46

    Tarihi veriler borsaların ve kriptonun cokecegi yönünde şuanda son düzeltmeler yapılıyor yakinda aşağı yönlü çöküşe başlar aman dikkat opulmeyin

  • Fatih28 Haziran 2024 14:49

    Millete gaz vere vere aldırıp sonra satıp kaçacaklar. Tuzağa düşmeyin.